Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu İçin Hormon Tedavisi

Hormon Tedavilerinin Uygulanışı ve Etkileri

Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozukluklarının nedenlerinden biri de hormonlara bağlı sorunlardır. Cinsel aktivitenin gerçekleşmesini sağlayan hormonların kandaki düzeyleri azaldığında cinsel işlev bozuklukları görülebilir. Özellikle yumurtalıkların alınması işleminden sonra kadınların bu sorunu sıklıkla yaşadığı görülmektedir.

Cinsel fonksiyon bozukluğu hormon tedavisi ile birlikte hormonal bozukluklar ve menapoz düzeltilebilir veya tolere edilebilir hale getirilir. Hormonal bozukluklar için kullanılan ilaçlar diğer tedavilerle de desteklenerek kalıcı sonuçlar oluşturulabilir.

Hormon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu hormon tedavisi, eksilen dişilik hormonunu tamamlamak için uygulanır. Özellikle menopozla birlikte oluşan cinsel isteksizlik sorununda ilaçlarla beraber vajinal kan dolaşımı ve buna bağlı olarak vajinal ıslaklık arttırılır. Kadınlar için hormon tedavisi uygulanarak aynı zamanda klitoral duyarlılık da arttırılır. Vajina içine direkt uygulanan östrojen içerikli krem ve jeller de aynı etkiyi yapar.

Hormon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Testosteron: Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarının en önemli nedenlerinden biri östrojen azlığıdır. Bunun yanında menopozda özellikle testosteron seviyesi düşük kadınlarda kullanılan bu tür ilaçlar, klitoral duyarlılığı, vajinal ıslaklığı, sekse olan ilgiyi ve uyarılmayı arttırmaktadır.
  • Prostoglandin E1: Kadınlar için hormon tedavisi sırasında kullanılan Prostoglandin E1 ilacı klitoris ve vajinada kan dolaşımını arttırmaktadır.
  • Alprostadil: Cinsel bozukluk hormon tedavisi uygulamalarında tercih edilen alprostadil, klitoral kan dolaşımını, vajinal ıslaklığı ve uyarılmayı arttırarak ilişki sırasında görülen sorunları ortadan kaldırır.
  • Fentolamin: Hormon tedavisi nasıl yapılır diyen hastalar için bir diğer ilaç olan fentolamin, düz kas gevşemesini sağlayarak vajinal genişleme ve ıslaklığı arttırmaktadır.

Ayrıca kadın cinsel fonksiyon bozukluklarında kullanılan apomorfin, sildenafil, vardenafil, tadalafil gibi ilaçların da etkisi yüksektir. Bu ilaçlar hastaların cinsel organlarındaki his kaybı, orgazm zorluğu, vajinal ıslaklıkta azalma veya hiç azalmama sorunlarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Hormon Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu hormon tedavisi uygulamalarında en çok merak edilen kullanılacak ilaçların yan etkileri olup olmadığıdır. Bazı ilaçlarda, ilaç alımını takiben 24 saat içerisinde tansiyonda düşme, baş ağrısı, ateş basması, mide ve bağırsak sorunları gibi durumlar görülebilir. Ancak bunların hepsi geçici yan etkilerdir.

Cinsel bozukluk hormon tedavisi uygulamalarında aynı zamanda kişiye özel yöntemlerin kullanılması çok önemlidir. Hormon tedavisine yanıt alınamayan hastalarda PRP, O-shot ve kök hücre gibi yöntemler de kullanılabilir. Kadınlar için hormon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bu alanda uzman olan bir üroloğa danışmanız yararlı olacaktır.

[widget-129]

Yorum Yap