Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Varikoselektomi Yan Etkileri

Varikosele Cerrahi Müdahale Ne Zaman Tercih Edilir?

Varikosel, erkeklerde görülen bir sorundur. Testis torbasındaki damarların genişlemesi olarak ortaya çıkan varikosel, çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Varikoselektomi ise genişlemiş damarları çıkarmak için yapılan bir ameliyat türüdür. Ameliyat, üreme organlarına uygun kan akışını sağlamak için gerçekleştirilmektedir.

Varikosel nedir? Neden tedavi edilmelidir?

Varicocel, skrotum içinde genişlemiş damarlar topluluğudur. Bazı erkeklerde asemptomatik olabilirken, bazılarında ağrı ve kısırlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Varikosel sperm sayısının azalmasına neden olduğundan kısırlık oluşumuna da katkıda bulunabilmektedir. İnfertilite nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerin %40’ında varikosel probleminin rol oynadığı görülmektedir.

Testis torbasında varikosel geliştiğinde, üreme sisteminin geri kalan kısmına kan akışı engellenebilir. Skrotum olarak da adlandırılan testis torbası testisleri içeren kesedir. Varikosel oluşması durumunda kan damarlardan kalbe geri dönemez, skrotumdaki kan havuzları ve damarlar anormal derecede büyük olur. Bu, sperm sayısını azaltabilir.

Varikoselektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikoselektomi ameliyatı varikoselin ciddi olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Ancak varikoselektomi ameliyatı öncesinde hasta ilaç ya da takviye alıyorsa doktoruna bildirmelidir. Varikoselektomi ameliyatı sırasında birkaç küçük insizyon kullanılmaktadır. Kesi içindeki dokuları görmek için bir mikroskop ya da ucunda kamera ve ışık bulunan laparoskop kullanılabilir. Kesilerin ardından laparoskop ya da mikroskop kesi bölgesine yerleştirilerek işlem yapılacak bölgenin detaylı olarak görüntülenmesi sağlanır. Daha sonra ise kan akışını engelleyen damarlar bloke edilerek damarların uçları kapatılır ve işlem bölgesi kapatılarak hastanın uyanması beklenir.

Varikoselektomi yan etkileri var mı?

Varikoselektomi ameliyatı için hastanın genel sağlık durumu ve hastalığın ilerleme düzeyi önemlidir. Aynı zamanda çoğu zamanda varikoselektomi ameliyatı için mikrocerrahi kullanılmaktadır Mikroskop yardımı ile gerçekleştirilen bu işlemle en küçük dokular bile onarılmaktadır. Varikoselektomi yan etkileri olup olmadığı herkes tarafından merak edilmektedir. Genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmasa da bazı durumlarda varikoselektomi ameliyatı sonrası yan etkiler görülebilir. Varikoselektomi yan etkileri şu şekildedir;

  • Testisin etrafında sıvı birikmesi (hidrosel)
  • Mesanenin tamamen boşaltılmadığı hissi
  • Kesi bölgesinde kızarıklık, iltihap veya akıntı olması
  • Soğuk uygulamaya cevap vermeyen anormal şişme
  • Enfeksiyon
  • Yüksek ateş
  • Mide bulantısı
  • Bacak ağrısı veya bacaklarda şişlik

Yukarıda bahsettiğimiz varikoselektomi yan etkileri ciddi bir sorunun varlığına işaret etmektedir. Bu nedenle hastanın vakit kaybetmeden doktoruna başvurması önemlidir.

Varikoselektomi Doğurganlığı Etkiler Mi?

Varikoselektomi ameliyatı ile alakalı en merak edilen konuların başında bu işlemin doğurganlığı etkileyip etkilemediği gelmektedir. Varikoselektomi skrotumdaki normal kan akışını geri getirerek doğurganlığın artmasına yardımcı olabilir. Bu da sperm ve testosteron üretiminin artmasına neden olabilir.

Varikoselektomi ameliyatının ardından hastanın doğurganlığı ile alakalı bilgi almak için semen analizi yapılacaktır. Sperm analizi olarak da bilinen bu işlem sperm sayısı, sperm hareketliliği ve sperm kalitesi gibi birçok faktörün incelenmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Uzman hekim ve klinik desteği ile çocuk sahibi olmanız mümkün!

Varikoselektomi genellikle semen analizi sonuçlarında %60-80 iyileşme ile sonuçlanır. Varikoselektomi sonrası çocuk sahibi olan hastaların sayısı ise %20-60 arasındadır. Varikoselektomi ameliyatı ya da varikosel ile alakalı detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap