Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Antibiyotikler Ne Kadar Etkili?

Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. İltihaplanma, diğer çeşitli nedenlerin yanı sıra bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Prostat bezi erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve mesanenin altında ve rektumun önünde bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostatitin ana işlevi, idrar yolu boyunca spermi taşımak için seminal sıvı üretmektir.

Prostatit, 50 yaşın altındaki erkeklerde görülen en yaygın prostat problemidir.

Prostatit belirtileri nelerdir ve prostatit nasıl tedavi edilir sorularını cevaplamadan önce prostatit ile alakalı bilinmesi gereken bazı durumları özetlemek gerekmektedir. Tüm erkeklerin yüzde on ila on ikisi prostatit belirtileri yaşamaktadır. Prostatit, akut veya kronik olabilir.

Prostatit tedavisi yapılmadan önce hastanın sahip olduğu iltihabın şiddeti ve evresi ölçülmelidir. Ardından kişiye uygun yöntemlerle prostatit giderilebilir.

Prostatit Belirtileri

Prostatit belirtileri, prostatitin altta yatan nedenine bağlı olarak değişebilir. Semptomlar yavaşça ortaya çıkabilir veya hızlı bir şekilde ortaya çıkarak, hızlıca gelişebilir. Prostatit belirtileri çoğu zaman başka hastalıklar nedeniyle kaynaklandığı düşünülen semptomlardan oluşur. Bu nedenle özellikle orta yaş ve üzerindeki erkeklerin belirtileri dikkatle incelemesi gerekmektedir.

Prostat iltihabı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Prostatit erkeklerde sık görülen bir hastalık türüdür ve çoğu zaman belirtileri başka hastalıklarla karıştırılır. Ancak prostatit ile uyumlu belirtilerden herhangi biri mevcutsa, hastanın daha fazla değerlendirme için kliniğimize başvurması gereklidir. Prostatit belirtileri şunlardır;

 • Ağrılı, zor veya sık idrara çıkma.
 • İdrarda kan görülmesi.
 • Kasık ağrısı, rektal ağrı , karın ağrısı veya bel ağrısı görülmesi.
 • Ateş ve titreme.
 • Vücut ağrıları.
 • Üretral akıntı.
 • Ağrılı ejakülasyon veya cinsel işlev bozukluğu.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm prostatit belirtileri bu hastalıktan kaynaklandığı kesin olan belirtiler değildir. Kimi zaman belirtiler başka bir hastalık nedeniyle de görülebilir.

Prostatit tedavi seçenekleri, modern yöntemler

Prostatit tedavi seçenekleri arasında birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Prostatit tedavisi her zaman hastaya özel olarak uygulanmakta ve buna göre planlanmaktadır. Bu planlamanın yapılabilmesi ise detaylı bir muayene ile mümkündür. Prostatit tedavisi altta yatan nedene ve prostatit tipine bağlıdır. Nedeni bir bakteriyel enfeksiyon ise antibiyotikler reçete edilir. Prostatitin tüm formları, destekleyici bakım, gerekirse ağrı kontrolü ve yakın takibi gerektirir. Bazı durumlarda, prostatit tedavi seçenekleri arasında hastaneye yatmak da bulunmaktadır. Prostatit tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerebilir;

 • Antibiyotikler: Akut bakteriyel prostatit, antibiyotiklerle etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Genellikle oral antibiyotikler yeterlidir, ancak ciddi vakalarda intravenöz antibiyotikler gerekli olabilir. Tedavi iki ile dört hafta sürer. Kronik bakteriyel prostatit, genellikle sekiz ile 12 hafta arasında süren daha uzun bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar: Pristatit tedavisi için genellikle kullanılan bir yöntem olan bu ilaçlarla ağrının kontrol edilmesi hedeflenmektedir.
 • Prostat masajı: Birkaç çalışmada, prostat masajının kronik prostatitli bazı hastalarda semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Çok fazla baharatlı yiyecekler tüketmemek, su tüketimini arttırmak ve at binme gibi aktivitelerden uzak durmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de prostatit tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Akupunktur: Prostatit tedavisi için kullanılan akupunktur yöntemi ile bazı kişilerde semptomlarda azalma olduğu kanıtlanmıştır.

Prostatit tedavisi yapılırken özellikle ilaç kullanılarak kısa sürede sonuç alınabilir. Dolayısıyla hastaların endişe etmelerine gerek kalmamaktadır.

Prostatiti Önlemek Sizin Elinizde!

Prostatitin önlenip önlenemeyeceği bilinmemektedir, ancak bazı yöntemlerle risk azaltılmaktadır. Belirtiler veya idrar yolu enfeksiyonu varsa derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Pelvik bölgedeki travmayı önlemek için spor yaparken uygun koruyucu giysiler kullanmak prostatit sorununun önüne geçecektir.

Bisiklet kullanıyorsanız prostat üzerindeki baskıyı en aza indiren iyi tasarlanmış bir seleye yatırım yapın. Mesaneyi tahriş edebilecek kafein ve alkolden uzak durun.

Doktorunuz prostatit için antibiyotik reçete ederse, onları yönlendirildiği şekilde alın.

Prostatit tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak hastaların yaşam tarzı değişikliklerine de hazır olması gerekmektedir. Yine de prostatit tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurmayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap