Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Nedir? Neden Oluşur?

Cinsel İlişki Prostatit Nedeni Mi?

Prostatit nedir sorusunun cevabı, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez olan prostat bezinin enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır. Prostatit, spermin ana bileşeni olarak prostatik sıvı üretmektir. Prostatit bir bakıma prostat iltihabı olarak da adlandırılmaktadır. Prostat şiştiğinde veya genişlediğinde, idrara çıkma ve cinsel işlevle ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle prostatit dikkat edilmesi gereken bir problemdir.

Prostatit nedenleri ve risk faktörleri belirlendiğinde hastanın hayatında yapacağı ufak değişikliklerle tedavi olması mümkündür.

Prostatit oldukça yaygın görülen bir hastalıktır ve yaşamları boyunca erkeklerin yüzde beş ile dokuzunu etkilemektedir. Her yaştan erkekte görülen prostatit en yaygın genç ve orta yaşlı erkeklerde görülmektedir.

Prostat iltihabı olarak da bilinen prostatit sorununda neden olan faktörlerin ortaya çıkarılması ile hastanın tedavisi daha hızlı yapılmaktadır.

Prostatit Çeşitleri

Prostatit neden oluşur sorusu öncesinde prostatit çeşitleri ile alakalı bazı bilgiler vermek gerekecektir. Çünkü prostatit tedavisi planlamasında prostatit çeşitleri oldukça önemlidir. Prostatit 4 türde ortaya çıkmaktadır;

 • Akut Prostatit: Enfeksiyonun neden olduğu akut bakteriyel prostatit en sık görülen, ancak teşhis ve tedavi etmenin en kolay olduğu türdür. Belirtiler güçlüdür ve aniden ortaya çıkar. Bu tür prostatit, enfeksiyon kanın veya vücudun diğer kısımlarına yayılırsa oldukça ciddi olabilir.
 • Kronik prostatit: Bu prostatit çeşidi daha yavaş gelişir ve semptomlar genellikle akut formdan daha az şiddetlidir. Durum uzun sürebilir veya tedaviden sonra tekrar edebilir.
 • Kronik abakteriyel prostatit: Kronik pelvik ağrı sendromu olarak da bilinen bu prostatit türün en yaygın tiptir. Belirtiler sabit olabilir veya arada sırada alevlenme şeklinde gerçekleşebilir.
 • Asemptomatik inflamatuar prostatit: Enfeksiyona bağlı hücreler prostat dokusu, idrar veya spermada mevcut olduğunda asemptomatik inflamatuar prostatit teşhisi konur, ancak hiçbir belirti mevcut değildir. Bu tip durumlar bazen hastalar başka bir problem için tedavi edildiğinde kaza ile keşfedilmektedir.

Prostatit Nedenleri

Prostatit nedenleri görülen prostit türüne göre değişmektedir. Genellikle enfeksiyonlar nedeniyle oluşan prostatit ile alakalı araştırmalar hala devam etmekte ve prostatit nedenleri belirlenmeye çalışılmaktadır.

Bakteriyel prostatit genellikle bakterilerle enfekte idrarın üretra ve prostat bezini bağlayan kanallardan geriye doğru akmasıyla ortaya çıkar. Bu en sık idrar yolu enfeksiyonu sırasında veya hemen sonrasında görülür. Tıbbi işlemler veya bisiklete binme gibi aktiviteler nedeniyle pelvik bölgedeki travma, bakteriyel enfeksiyon riskini artırabilir. Antibiyotikler prostattaki tüm bakterileri öldürmediğinde bakteriyel prostatit kronikleşebilir. Bazen ilaçlar tüm bakterilere ulaşmak için prostat dokusuna yeterince nüfuz edemez. Bazı bakteri türleri de antibiyotiklere diğerlerine göre daha dirençlidir.

Prostatit nedenleri henüz tam olarak bilinmese de çoğu durumda, testlerin tespit edemediği bir enfeksiyondan kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Diğer olası nedenler arasında sinir sistemi bozukluğuna bağlı pelvik kas spazmı veya yaralanma yer almaktadır.

Prostatit Risk Faktörleri

Her yaştan erkek prostatit riski altındadır. Ancak genç ve orta yaşlı erkeklerde prostatit daha sık görülmektedir. Prostatit gelişimi için diğer risk faktörleri ise şunlardır;

 • Daha önce geçirilmiş bir prostat iltihabı.
 • Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirme.
 • Üriner kateter kullanımı.
 • Büyümüş prostat bezi.
 • Rektal ilişkide bulunmak.
 • Yapısal veya fonksiyonel üriner sistem anormalliği.
 • Yeterli sıvı tüketilmemesi.
 • Bisiklete binme veya at binme gibi aktiviteler nedeniyle pelvik travma ya da yaralanma olması.

Prostatit prostat iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır ve sık görülen bir sorundur. Ancak prostatit nedenleri ya da risk faktörlerinin bilinmesi hastaların daha bilinçli hareket etmesine neden olmaktadır. Yine de prostatit nedir, prostatit neden oluşur veya prostatit nedenleri gibi birçok sorunun detaylı cevabı için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap