Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Nedir ve Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonların Prostatit Üzerindeki Etkisi

Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçası olan küçük, ceviz şekilli bir bezdir. Prostat mesanenin altında ve rektumun önünde bulunmaktadır. Prostat kas ve sinirlerle çevrilidir. Prostatın ana görevi, sperma için sıvı üretmektir. Bu seminal sıvı, dişi yumurtaya giderken spermi korur ve enerji verir. Prostatit ise, prostat bezinin iltihaplandığı ve önemli rahatsızlıklara, ağrılara ve cinsel sağlıkla ilgili semptomlara neden olabileceği bir durumdur.

Prostatit (prostat iltihabı) çeşitleri

Prostatit farklı türlerdedir ve her hastada aynı şekilde görülmeyebilir. Prostatit tedavisi de prostatitin türüne göre yapılmaktadır. Akut bakteriyel prostatit, ani bir bakteriyel enfeksiyonun birleşimi olarak görülür. Bu en az görülen prostatit şeklidir, ancak semptomlar genellikle şiddetlidir.

Kronik bakteriyel prostatit ise prostat bezini kronik olarak etkileyen bakterilerden gelen tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ile karakterizedir. Kronik bakteriyel olmayan prostatit, prostatitin en yaygın şeklidir. Asemptomatik prostatit formda, hastalar hiçbir belirtiyle karşılaşmaz, ancak prostat biyopsisi veya semen analizi yoluyla prostatta inflamasyon olduğu bulunabilir.

Prostatit Nasıl Oluşur?

Prostat iltihabı olarak da bilinen prostatit prostatıt iltihaplanması durumunda oluşmaktadır. Prostat bezi, erkeğin üreme sisteminin bir parçası olup, spermin taşınmasına yardımcı olan sıvıları salgılar. Bez mesanenin hemen altında yer alır ve üretrayı çevreler.

Prostat enfeksiyonları en sık 30-50 yaşlarındaki erkeklerde görülür, ancak yaşlı erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Prostat enfeksiyonları prostatı tahriş edebilir ve iltihap bezin şişmesine neden olabilir. Prostatit genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bu enfeksiyonun nasıl başladığı her zaman açık değildir. Bazı durumlarda, özellikle prostat büyümesinin idrar yolu enfeksiyonu veya mesane enfeksiyonuna neden olması durumunda mesaneden ilerleyebilir. Bununla birlikte, eğer hasta sık ​​sık kabızlık çekiyorsa bakteriler prostatın çok yakınında bulunan kolondan geçebilir. Kronik prostatit nedenleri ise her zaman açık değildir. Genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Bazı durumlarda bir enfeksiyonu takiben enflamasyonun devam etmesi neden olur, fakat aynı zamanda idrar birikmesi, kabızlık veya kimyasal maddelerden kaynaklanan tahrişlerden de kaynaklanabilir.

 • Penis, testisler, alt karın veya alt sırt çevresinde orta veya şiddetli ağrı
 • İdrar yaparken ağrı
 • İdrara çıkarken yanma olması
 • Sık idrara çıkma isteği
 • İdrarda kan görülmesi
 • Ateş basması
 • Kronik prostatit belirtileri ise en az 3 ay sürer ve şunları içerir;
 • Kasık, penis, testisler, anüs, alt karın veya alt sırt ağrısı
 • İdrara çıkarken acı hissetme
 • Tuvalete çıkmak için acil bir ihtiyaç
 • Erektil disfonksiyon gibi cinsel problemler prostatit belirtisi olarak görülebilir.

Prostatit belirtileri genellikle prostat büyümesi belirtileri ile karıştırılabilir. Bu yüzden ikisini ayırt etmek zor olabilir. Akut prostatit belirtileri genellikle ani ve şiddetlidir.

Penis Ağrılarını Dikkate Alın!

Prostatit 50 yaşından önce erkeklerde en sık, 50 yaşından sonra ise prostat büyümesi ve prostatitnden sonra 3. en sık tanı konulan, oldukça yaygın görülen bir ürolojik hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir hastalıktır.

Tedavi edilmediğinde ciddi problemlere neden olabilen prostatit, kronikleşebilir. Prostatit, sebep olduğu fiziksel rahatsızlıklar kadar, hayat kalitesini düşürmesi ve hastanın psikolojik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle de önemlidir.

Prostati hastalığı ihmale gelmez! Uzmanına sorun!

Prostatit prostatların iltihaplanması durumudur ve genellikle ciddi problemlere neden olmaz. Ancak bazı durumlarda sorunlar meydana gelebilir. Prostatit nedenleri veya prostatit belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak önemlidir. Ancak daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurmayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap