Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Tedavisinde Antibiyotik Uygulamaları

Prostat Tedavisi İçin Uygulanan Yoğun Antibiyotik Kullanımı

Prostat dokusunun ve çevresindeki dokuların iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olan prostatit, tüm yaş grubu erkeklerde görülürken en sık 50 yaş üzerindeki kişilerde karşımıza çıkmaktadır. Prostatit antibiyotik tedavisi kronik olan prostatit için genel antibiyotik kullanımını kapsamaktadır. Ortalama 4 hafta boyunca bu antibiyotik tedavisi uygulanır.

Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa prostatit antibiyotik tedavi süresi uzatılabilir.

Prostatit tedavisi için uygulanan yoğun antibiyotik kullanımı akut prostat iltihabını kapsamaktadır. Yoğun bakım gerektiren akut prostatitte en az 2 hafta süreyle uygulama yapılır. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda takılabilir. Damar içi ilaç tedavisi de tercih edilebilir.

Kronik prostatit/KPAS tanısı konan hastalarımızda antibiyotik tedavisi; alfa bloker (intraprostatik reflü olanlarda), 5 alfa redüktaz inhibitörü (duktal ve glandüler dokuların regresyonunu sağlar ve bir miktar inflamasyonu da azaltır.

Benzer Etkiye Sahip Fitoterapötik İlaçlar

Benzer etkili fitoterapötik ilaçlar da kullanılmaktadır, saw palmetto gibi), analjezik, antiinflamatuvar, immünomodülatör, pelvik taban fizyoterapisi (myofasyal tetik nokta gevşetmesi), kas gevşetici ilaçlar, bitkisel tedaviler, trisiklik antidepresan ilaçlar vb.

Mikrodalga hipertermi ve termoterapi uygulaması ile birlikte şikayetlerin artması prostatik tedavisini kapsar.

Mikrodalga hipertermi ve termoterapi uygulaması ile botulinum toksin-A enjeksiyonu, PRP tedavisi, ozon tedavisi, prostata düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi, sıcak oturma banyosu, şikayetlerin artışına neden oluyorsa diyet düzenlemesi de prostatit tedavisi kapsamında yapılmaktadır. Prostat iltihabı için en iyi antibiyotik hastaya göre belirlenirken prostatit tedavisi için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Antibiyotikler: Bu durumda ilk aşamada uygulanmak için en uygun antibiyotikler trimetoprim-sulfametoksazol ve kinolonlardır (norfloksasin, ofloksasin, siprofloksasin ve levofloksasin). İkinci tercih ise tetrasiklinler ve makrolidlerdir. En az 2-4 haftalık antibiyotik tedavisi sonrası faydaları ortaya çıkmaktadır.
  • Antiinflamatuar ajanlar: Prostatit antibiyotik tedavisi için kullanılan bir diğer ilaç grubu da anti-inflamatuar ajanlardır. Nonsteroidal antiinflamatuvar ajanlar, steroidler ve immünsüpresifler teorik olarak prostat içindeki inflamatuvar parametreleri düzeltir ve hastalığın semptomlarında düzelme sağlarlar.
  • Kas gevşeticiler: Prostatit ilaçları arasında kas gevşeticiler de yer almaktadır. Özellikle pelvik ağrı sendromunda diazepam ve baklofenin yararlı olduğu söylense de bu durumda kesinlik söz konusu değildir.
  • Alfa blokerler: Prostatit tedavisi için hastada zor idrar yapma şikayeti bulunuyorsa tedavide alfa bloker ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar mesane boynu ve prostatı rahatlatır.

Prostatit antibiyotik tedavisi için hastanın genel sağlık durumuna, iltihabın yayılma durumuna ve oluşturduğu tehlikeye göre yapılmaktadır. Antibiyotik tedavisi ve kullanılan prostatit ilaçları hakkında detaylı bilgiyi kliniğimizden alabilirsiniz.

Prostatit Sorunu Hayatınızı Karartmasın!

Prostatit sorunu için son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte sağlığınıza hızla kavuşabilirsiniz. Prostatit için antibiyotik ve diğer ilaçlar günlük hayatınıza hızla dönmenizi sağlayacak.

Uzman destek sizlerle!

Prostatit tedavisinde ilaç kullanımı hakkında bilgi almak ve sorununuzun ne kadar sürede çözüme kavuşturulacağını öğrenmek için kliniğimize ulaşın…

[widget-129]

Yorum Yap