+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mantar Enfeksiyonları İçin Ozon Tedavisi

Mantar Enfeksiyonları Ozon Tedavisi ve İlaç Uygulamaları

Mantar enfeksiyonları kadınlarda ve erkeklerde oldukça sık görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Saç, kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşerek yaşayan mantar organizmaları deride yuvarlak, kuru, kızarık, kaşıntılı ve pullanan lezyonlar oluşturarak kendini belli eder. Yakın temas, enfekte eşyaların kullanılmasıyla bulaşan mantar enfeksiyonları ozon tedavisi ve ilaç uygulamaları ile ortadan kaldırılmaktadır.

Kliniğimizde mantar enfeksiyonları için ozon tedavisi Türkiye’de ilk olarak uygulanmaya başlamıştır. Başarılı sonuçlar alınan ozon tedavisi her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Mantar enfeksiyonu tedavisi için ozondan yararlanılırken ozon, saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsaasyonu 1-100 µg/ml arasında değişir. Hastamızın genel sağlık durumuna ve tedavi planına göre alınacak doz belirlenir.

Ozonun Etkisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Kliniğimizde majör, minör, üretral, rektal uygulama yolları başta olmak üzere değişik yöntemlerle mantar enfeksiyonu için ozon tedavisi başarı ile uygulanmaktadır. Bu konuda ilk olmanın ve yıllar içinde kazanılan tecrübenin sonucunda başarı oranımız ve hasta memnuniyetimiz yüksektir.

Mantar enfeksiyonu tedavisinde ozon uygulaması sırasında ozonun vücuda ya da kana verilmesiyle birlikte ozon oksijenden 10 kat daha fazla çözünerek etki etmektedir. Güçlü oksidan etkisiyle iyonlar ve biyomoleküllerle (antioksidanlar, proteinler, karbohidratlar ve doymamış yağ asitleri) reaksiyona giren ozon, bu reaksiyonlar sonucu oluşan hidrojen peroksit ve lipid oksidasyon ürünü olan lipid peroksitlerle etkisini göstermektedir.

Mantar enfeksiyonu ozon tedavisi kan hücrelerine biyokimyasal olarak etki ederken lipid peroksitler diğer vücut hücrelerinde etki göstererek uzun süren geç biyokimyasal etkileri ortaya çıkarır. Hastalarımız mantar enfeksiyonu ozon tedavisi sonunda günlük hayatlarına kısa sürede dönerken nüks riskinin de en aza indirilmesi söz konusudur.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Ozon Uygulamalarının Yan Etkileri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonları ozon tedavisi yan etkisi olmayan bir yöntemdir ancak ozonun yanlışlıkla solunması halinde çok hassas kişilerde gözlerde yanma, bulantı, öksürük, kusma ve baş ağrısı hafif şekilde etkiler görülebilir.

Rektal uygulamada ise hafif rahatsızlık, gaz çıkarma hissi, kısa zamanda geçici hafif kramplar ozonun yan etkileri olarak gösterilebilir.

Hastalarımızın bazılarında Herxheimer (iyileşme) semptomları ile karşılaşılabilir. Ancak bu semptomlar geçicidir ve hastamızın iyileşmesine dair işaretlerdir. Mantar enfeksiyonu hastalığında ozon kullanımı ve ozonun yararları hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05