+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Taşı

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde modern yöntemler ve güncel uygulamalarla kişiye özel çözümler ve tedavi avantajları.

Böbrek taşları, böbrek içindeki kaliks denilen odacıklarda oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Böbrek taşlarından çok küçük olanlar rahatsızlık vermeden idrar akımı ile düşerken, büyümüş taşlar kaliks çıkışını, böbreğin pelvisi denilen havuzcuğunun çıkışını, böbreği idrar kesesine yani mesaneye bağlayan üreter denilen idrar kanalını tıkayarak, idrar geçişine kısmi veya tam olarak izin vermeyebilir. Taşın tıkanıklık yaptığı seviyenin üstünde idrar kanalında ve böbrekte biriken idrar içeride basınç artışına neden olarak şişliğe neden olur. Bu durum da ağrı sinirlerini uyararak hastanın hafiften dayanılmaz derecelere kadar ağrılar çekmesine neden olur. Hasta ağrıyı böbrek bölgesinde, sırtta, yanda ve kasığa doğru yayılan şiddetli bel ağrısı şeklinde hissedebilir. Ayrıca bulantı ve kusma da bu ağrıya eşlik edebilir.

Böbrek taşı varlığını, bulunduğu yeri ve büyüklüğünü hızlı bir şekilde belirleyerek, en uygun tedavinin en kısa sürede uygulanmasında fayda vardır. Tedavide geç kalmak böbrekte geri dönüşümü olmayan hücre ölümüne, doku hasarına, hatta böbrek yetmezliğine ve kaybına neden olmaktadır.

Kadınlara göre erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülen taş hastalıkları her yaşta görülebilmektedir. Ülkemizde diğer ülkelere kıyasla taş görülme sıklığı ( %15 oranında) daha fazladır.

Bobrek Tasi Tedavisi

Kanser veya Ürolojik Hastalık Risk Grubunda Mısınız?

Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavisi için uygulanacak yöntem taşın büyüklüğüne, konumuna, üriner sisteme her hangi bir zarar verip vermemesine ve tahmini taş cinsine göre belirlenir.

Urinary Stone Diseases 1

RIRS-fleksibıl URS Hakkında Merak Ettikleriniz Bu Videoda!

Fleksibıl URS ile böbrek taşı tedavisinde retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) nasıl yapıyoruz?

Üreterorenoskopi, URS ameliyatı, fleksible URS veya RIRS, RİRC olarak duyacağınız böbrek taşı ameliyatında fleksibıl URS ile böbrek içine girilip taş bulunduktan sonra, taşı kırmak için holmium lazer kullanırız. Böbrekteki 3 cm’e kadar olan taşların tedavisinde fleksible URS ile RIRS ameliyatı rahatlıkla yapılmaktadır.

Tüm videolarımızı görmek için YouTube hesabımızı ziyaret edebilirsiniz.

Prof. Dr. Sinan Ekici İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Modern tedavi yöntemleri, tedavi öncesi ve sonrası profesyonel destek, mutlu ve sağlıklı bir hayat! Uluslararası uygulamalar, bilimsel tedavi yaklaşımları, 25 yıllık deneyim ve hasta memnuniyetiyle Türkiye’nin en iyi üroloji kliniği!

İlk Randevu

Hastalarla ilk randevu ve muayenenin planlanması, şikayetlerinin dinlenmesi üzerine gerçekleştirilir.

Teşhis

Gelişmiş tanı yöntemlerinin kullanılarak, tedaviden önce hastalığın en doğru tanımı yapılmaktadır.

Tedavi Planı Oluşturma

Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve diğer etmenlere göre tedavi şeklinin oluşturulması.

Urolojide Robotik Cerrahi

Tedavi Uygulama

Dünya standartlarına uygun, en yeni ve modern yöntemlerle kişiye özel tedavi uygulamaları.

Tedavi Sonrası Kontroller

Her hasta için özel olarak düzenli kontrollerinin yapılması, sağlık durumunun incelenmesi.

Koruyucu Uygulamalar

Tedavi sonrasında yaşam şeklinin değiştirilmesi, psikolojik destek ve koruyucu önlemler alınması.

Sorularınız mı var? Hemen bizi arayın!

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek taşı ameliyatı sonrası hastanın dinlenmesi ve kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Fiziksel aktiviteleri kısıtlamak ve ağırlık kaldırmamak, araç kullanmamak (en az 1 hafta), gaz yapan gıdalardan uzak durmak gerekir.

Ameliyat sonrasında lifli ve yumuşak gıdalar tüketilmesi ve kabız kalınmaması gerekmektedir. Yeni taş oluşumunu önleme veya oluşursa erken tespit edilmesini sağlamak için düzenli kontrolleri aksatmamakta fayda vardır.

Bobrek Tasi Tedavi

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek taşı ölümcül müdür sorusuna cevap, “evet olabilir” demek uygundur. Çünkü, eğer belirtilere dikkat etmeyip, ihmal edildiğinde, taş hastalığı böbreğin kaybına neden olabilir. Bu durum iki böbreği de etkilerse kronik böbrek yetmezliği ve uzun süreçte ölüme neden olabilir. Ayrıca bir başka senaryoda, idrar yollarında bir tıkanıklığa neden olan taş, idrar yolu enfeksiyonu gelişmesine neden olabilir. Eğer bu enfeksiyon çok dirençli ise sepsis denilen ölüme neden olabilen bir enfeksiyon durumunun oluşumuna yol açabilir. Böbrek taşı erken teşhis ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tehlikeli bir boyuta gelmeden tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle hastaların taş hastalığının tanısı hakkında bilinçlenmesi gerekmektedir. Sağlığına dikkat eden hastaların taş oluşumundan ölmeleri mümkün değildir.

Böbrek taşı nüks eden bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi görmüş hastaların düzenli takibinin yapılması, böbrek taşı riskinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Böbrek taşı tedavi fiyatları; kullanılacak tedavi yöntemine, ek tedavilere, tedavinin özel ya da devlet hastanesinde yapılıp yapılmamasına göre değişmektedir. Sağlıklı bilgi almak için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Böbrek taşı oluşmaması için bol su içmek veya sıvı almak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, aşırı yağlı ve sağlıksız besinlerden uzak durmak, aşırı tuzlu yememek, egzersiz yapmak önerilmektedir. Sağlıklı bir yaşam şekli oluşturan hastalarda taş oluşum riski oldukça azalmaktadır.

Online Testler

Online Urolojik Testler

Sosyal Medyada Sinan Ekici

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05