+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Taşı Tedavisinde Fleksible URS Yöntemi (RIRS Yöntemi)

Endoskopik Böbrek Taşı Ameliyatı (Fleksible URS, RIRS)

Endoskopik böbrek taşı ameliyatı olan "Retrograd intrarenal cerrahi (RİRC) veya İngilizce baş harflerin kısaltmasına göre RIRS)" ameliyatında böbreğin içindeki taşlara bükülebilir fleksible üreterorenoskopi (fleksible URS) cihazı ile ulaşarak, lazer ile kırmaktayız. Böbrekten çıkmış, ancak üreterin üst ve orta bölgesindeki taşlara da yine aynı cihaz ile müdahale etmekteyiz. Üreterin alt bölgesindeki taşların tedavisinde ise semi-rijit URS cihazları kullanmaktayız. Bu tedaviler herhangi bir kesi yapılmasına gerek kalmadan doğal idrar deliğinden girilip, mesaneye, oradan üreter girilerek üreterdeki veya böbrekteki taşa ulaşılır ve  taş lazer kullanılarak kırılır ve dışarıya alınır. Hasta 1 gece hastanede kalır. İyileşme süresi çok hızlı ve rahat olup, hasta hemen günlük yaşantısına döner. Böbrek taşı belirtileri görüldüğünde mutlaka hekime danışılmalı ve tedavi yöntemi belirlenmelidir.

[widget-150]

Böbrek taşı fleksible URS (RİRC) uygulaması vücut dışından ESWL ile kırılamayan veya uygun olmayan taşlar için kullanılır.

Böbrekteki 3 cm’e kadar olan taşların tedavisinde fleksible URS ile RIRS ameliyatı rahatlıkla yapılmaktadır. Daha büyük taşların tedavisinde taş yumuşak ve uygun bir pozisyonda ise aynı yöntem ile taş kırılabilir ancak şartları zorlayacak büyük taşların kırılması durumlarda tercihimiz perkütan nefrolitotomi (PCNL, PNL) yöntemidir.

İdrar yolu enfeksiyonu eşlik eden hastalarda öncelikle enfeksiyon tedavisi yapmak gereklidir. Bir tıkanıklık söz konusu ise böbreğe bir stent yerleştirmek gerekebilir. Aşırı kilolu (obez) hastalarda böbrek taşı tedavisi için de fleksible URS yöntemi güvenli bir şekilde kullanılır.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (fleksible URS, RIRS) Nasıl Yapılır?

Üreterorenoskopi, URS ameliyatı, fleksible URS veya RIRS, RİRC olarak duyacağınız böbrek taşı kırma ameliyatı,  genel anestezi altında uygulanmaktadır. Böbrek taşı ameliyatında fleksibıl URS ile böbrek içine girilip taş bulunduktan sonra, taşı kırmak için lazer enerjisi kullanırız. Kum haline gelen taş parçaları sıvı ile, tutulabilecek boyuttaki taşlar da tutularak dışarı alınır.

En sert böbrek taşlarını bile kırmakta etkin olan lazer cihazları (holmium) tercih edilmektedir.

Fleksible URS kullanılarak yapılan RİRC ameliyat yöntemi ile böbreğin içindeki kaliks yapılarına tek tek bakılarak taşlar tespit edilip kırılabilir. Böbreğin alt polündeki taşların tedavisinde diğer tedavi yöntemleri ile kombine tedavi bazen tercih edilebilir.  Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin hızlı olması ve hastanın rahatlığı için bir ucu böbrek içinde bir ucu mesane içinde olan, dışardan görülmeyen, bir silikon tüp (stent) yerleştirilir. Bu stent 7-14 gün sonrasında çekilir. URS ameliyatı avantajları:

  • Hiçbir organa zarar verilmemektedir. Tamamıyla doğal yollardan girilerek taşa ulaşılmaktadır.
  • Hasta 1 gün sonra taburcu edilir.
  • Hasta gündelik aktivitelerine çok kısa bir sürede döner.
  • Acı, ağrı, kanama vb. komplikasyonlar ve şikayetler çok düşüktür.

Böbrek taşı tedavisinde fleksible URS yöntemi açık cerrahilere göre en büyük avantajı hastaya hiçbir kesi yapılmamasıdır. Böbrek taşı tedavisinde fleksible yöntemi doğal idrar kanallarından girilerek yapıldığından dolayı herhangi bir organında delik ya da yaralanma oluşmaz.

[widget-132]

Fleksible URS Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Üreterorenoskopi uygulaması yani fleksible URS yöntemi kapalı ameliyat yöntemi olsa da bazı komplikasyonlara neden olabilir. Yüksek ateş, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama, üreter yaralanmaları, yırtıkları veya kopmaları, üreterin aşırı kıvrımları veya darlığı veya böbrek içinde alt polde bireysel anatomik farklılıklara bağlı olarak zor ulaşılabilen bir noktadaki taşa ulaşamama veya ulaşılsa dahi lazer ve tutucu aletlerin o alana iletilmesindeki teknik zorluklar nedeniyle taşın kırılamaması nadiren de olsa görülebilir.  Bu durumlarda ek önlemlerle birlikte farklı böbrek taşı tedavi yöntemlerini birleştirerek hastayı taşlarından kurtarabilmekteyiz.

Gelişen teknoloji ve aletler sayesinde açık cerrahi ile ulaşılamayan taşlara dahi  ulaşılabilmekteyiz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte en zor taşların tedavisi bile yakın gelecekte mümkün olacaktır.

Bu ameliyat her yaş grubunda yapılabilir fakat küçük çocuklarda minyatür aletlerin kullanılması gerekir. Fleksibıl URS ameliyatı ve böbrek taşı tedavisinde URS uygulaması hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05