+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Benign Prostat Hiperplazisi

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Tedavisi

Erkeklerin en çok karşılaştıkları prostat hastalıklarından biri olan prostat büyümesi için modern ve hızlı tedavi yöntemleri kliniğimizde…

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. iyi huylu prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) demektir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki prostat dokusunda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur.

BPH bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamaz. Aynı prostatta hem BPH, hem prostat kanseri hem de prostatit birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri ve prostatit olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; iyi huylu prostat büyümesi 50-60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 50’sini, 80 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 90’ını etkilemektedir.

Benign Prostat Hiperplazisi

Prostat büyümesi için risk grubunda mısınız? Testi cevaplayın!

Tedavi Yöntemleri

Her hasta için tedavi yöntemi belirlenirken prostatın büyüklüğü ve büyüme tipi, mesanenin etkilenip etkilenmediği yanında hastanın şikayetlerinin derecesi, yaşı ve başka hastalıkların varlığı da dikkate alınır. Kliniğimizde her hastaya özgü en uygun tedavi yöntemi belirlenip uygun şekilde uygulanmaktadır.

Prof. Dr. Sinan Ekici İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Modern tedavi yöntemleri, tedavi öncesi ve sonrası profesyonel destek, mutlu ve sağlıklı bir hayat! Uluslararası uygulamalar, bilimsel tedavi yaklaşımları, 25 yıllık deneyim ve hasta memnuniyetiyle Türkiye’nin en iyi üroloji kliniği!

İlk Randevu

Hastalarla ilk randevu ve muayenenin planlanması, şikayetlerinin dinlenmesi üzerine gerçekleştirilir.

Teşhis

Gelişmiş tanı yöntemlerinin kullanılarak, tedaviden önce hastalığın en doğru tanımı yapılmaktadır.

Tedavi Planı Oluşturma

Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve diğer etmenlere göre tedavi şeklinin oluşturulması.

Urolojide Robotik Cerrahi

Tedavi Uygulama

Dünya standartlarına uygun, en yeni ve modern yöntemlerle kişiye özel tedavi uygulamaları.

Tedavi Sonrası Kontroller

Her hasta için özel olarak düzenli kontrollerinin yapılması, sağlık durumunun incelenmesi.

Koruyucu Uygulamalar

Tedavi sonrasında yaşam şeklinin değiştirilmesi, psikolojik destek ve koruyucu önlemler alınması.

Sorularınız mı var? Hemen bizi arayın!

BPH Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatı sonrası hastanın dinlenmesi ve kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

BPH tedavisi sonrasında hastalarımızın en az 6 hafta boyunca sert yere oturmamaları ve bisiklet ve motosiklet gibi prostat bölgesine olası darbelere neden olabilecek araçları kullanmamaları ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek, hijyene ve bol sıvı tüketimine dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi sonrasında hastanın kontrollerini aksatmayarak doktoruyla iletişimde olması çok önemlidir.

Iyi Huylu Prostat Buyumesi Tedavi

Sıkça Sorulan Sorular

İyi huylu prostat büyümesi cerrahi tedavisi sonrasında prostatta tekrar büyüme meydana gelebilir. Ancak bu büyüme miktarı yapılan cerrahi yönteme ve hastanın genetik yapısına bağlıdır. Genel olarak söylenirse, bir ameliyat sonrası en az 15 yıl prostat büyüme şikayetleri olmamakta ve ikinci bir operasyona da gerek duyulmamaktadır. Holmium lazer ile prostat ameliyatı sonrası maksimum derecede doku çıkartıldığı için nüks riski çok daha az olmaktadır. İyi yapılmış TUR ameliyatı sonrasında da risk düşüktür. Hastalığın evresi, iyi huylu prostat büyümesinin ne kadar şiddetli olduğu ile kişinin yaşı iyi huylu prostat büyümesinin tekrarlama riski üzerinde etkili olacaktır. Kısacası iyi huylu prostat büyümesi erken teşhis ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle hastanın tanı hakkında bilinçlenmesi gerekmektedir.

Prostat ameliyatları sonrasında idrar yolunda darlık oluşması muhtemeldir. Bunun nedeni, kesi yapılan yerlerin iyileşme sürecinde yapışıklık gelişmesidir. Her ne kadar doktorun tercih ettiği tedavi yönteminin ve operasyonda kullanılan aletlerin önemi var ise de hastaya ve hastalığına bağlı faktörler de vardır. Hasta tedavi olmakta gecikmiş olabilir. Hastada yara iyileşmesinde aşırı doku gelişimi olabilir. BPH tedavisinde geç kalınması nedeniyle, prostatit veya sistit eşlik ediyor ise, yara iyileşmesi sürecinde sorunlar oluşabilmektedir.

İyi huylu prostat büyümesinin kansere dönüşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak prostat içinde hem kanser hem de prostatit görülme ihtimali vardır. Ameliyat öncesi yapılacak taramalarda bu durumlar ortaya çıkacaktır.

İyi huylu prostat büyümesi tedavi fiyatları; kullanılacak tedavi yöntemine, hastalığın evresine, ek yapılması gereken işlem varlığına, ameliyatın özel ya da devlet hastanesinde yapılıp yapılmamasına göre değişmektedir. Sağlıklı bilgi almak için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Online Testler

Kanser Ve Urolojik Hastalik Testleri 3

Sosyal Medyada Sinan Ekici

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05