+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Taşı Tedavisinde RIRS Yöntemi Kimler İçin Uygun?

Böbrek Taşı Tedavisinde Geliştirilen En Son Teknolojik Yöntemler

Böbrek taşı tedavisinde geliştirilen yöntemlerden biri olan "retrograd intrarenal cerrahi" kısaltma olarak RIRS, uygulamasında amaç böbreğe en az zarar vererek maksimum sonuç almaktır. Retrograd Intrarenal Surgery,  endoskopik böbrek taşı ameliyatı veya fleksible URS ile böbrek taşı kırma işlemi idrar yolundan çok ince esnek bükülebilir endoskopik cihaz ile girilerek böbrek içindeki odacıklarda bulunan taşların lazer kullanılarak kırılmasıdır.

20 mm’ye kadar olan böbrek taşlarında yüksek başarı sağlamaktayız. Genel anestezi altında yapılır ve hasta kısa sürede normal yaşantısına dönebilir. Böbrek taşı RIRS yöntemi böbrek içindeki taşın 2-3 cm’e kadar olduğu özel durumlarda da kullanılabilir. Büyük boyutlu taşlar için karın duvarından herhangi bir delik açılmadan RIRS yöntemi uygulanarak lazer ile taşlar tamamen kırılır ve temizlenir. 

Böbrek taşı oluşumu belirtileri görüyorsanız tedavi planlaması için kliniğimize başvurmalısınız. RIRS tedavisi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

[widget-150]

 

RIRS Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde RIRS tedavisini başarı ile uygulamaktayız. RIRS tedavisinde ince uçlu (8-10 ch) yani 3 ile 3.5 mm çapındaki endoskopi cihazı yardımı ile vücutta herhangi bir kesi işlemi yapılmadan, tamamıyla doğal idrar yollarından geçerek böbreğe ulaşılır.

RIRS ameliyatı sırasında vücutta herhangi bir delik açılmaz. İdrar kanalı içinden ilerlenir, üreter ve böbrek içerisine, böbrekteki kaliks adı verilen odacıklara girilir. Bu bölgedeki taşlar lazer kullanılarak kırılır. Kırılmış olan 2-3 mm çapındaki taşları dışarı almak için özel taş tutucu aletler kullanılır. Kum haline gelmiş taşlar ise sıvı ile yıkanarak dışarı atılır. Böbreğin içini net şekilde ve geniş açılarla görmeyi sağlayan fleksible URS yardımıyla, RIRS tedavisinde böbrek taşından kurtulma başarı oranı artmaktadır. Böbrek taşı için uygulanan RIRS tedavisinin perkütan taş cerrahisi (perkütan nefrolitotomi, PNL) ile kıyas edildiğinde en önemli avantajı herhangi bir kesi yapılmaması, ağrısız ve hızlı iyileşme süreci sunmasıdır.

Ameliyat idrar kanallarından girilerek yapıldığı için hastaların organında herhangi bir delik veya yaralanma meydana gelmez. Hastalar RIRS ameliyatı sonrası 24 saat içerisinde günlük yaşantılarına devam edebilirler.

RIRS Tedavisi Kimler için Uygun Değildir?

Böbrek taşı ameliyatı olan RIRS her hastamız için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir. Burada önemli nokta taşın büyüklüğü ve hastaya ait faktörlerdir. Böbrek taşı teşhisi sonrası RIRS tedavisinin uygunluğu belirlenecektir.

Büyük taşların kırılmasından sonra taş parçacıklarının böbrekten dökülmesi esnasında sorun yaşayabilecek olan hastalarda önerilmez. Enfeksiyona sahip hastalar için RIRS yöntemi hemen uygulanmaz. Öncelikli olarak enfeksiyon tedavisinin yapılması gerekir. Anatomik bozukluklar, böbreğe ait bazı anomaliler enge teşkil edebilir.

[widget-132]

Böbrek taşı tedavisinde RIRS yöntemi hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz. Böbrek taşı oluşumu ve böbrek taşı teşhisi yöntemleri hakkında detayları öğrenir, böbrek taşı tedavisinde RIRS yöntemi hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. RIRS tedavisi ve uygulama sonrası neler yapmanız gerektiğini uzmanından öğrenirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05