+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreteropelvik Bileşke (UPJ) Darlığı

Üreteropelvik Bileşke (UPJ) Darlığı Tedavisi

UPJ darlığı tanısında modern tanı yöntemleri ve kişiye özel tedavi uygulamalarımız ile başarılı sonuçlar.

En sık nedeni anne karnında bebeğin gelişimi sırasında üreteropelvik bileşkedeki kas hücrelerinin yeterince gelişmemesidir. Anne karnında oluşan bu problem günümüzde gelişen ultrason tetkiklerinde tespit edilerek duruma uygun tedavi yöntemleri ile darlık düzeltilmektedir. Böbrek taşları ve enfeksiyon gibi hastalıklar da UPJ darlığına neden olabilir. Bu durumda tedavi nedeni ortadan kaldırmayı da kapsamaktadır.

İdrarın iletimindeki bu engel nedeniyle, idrar böbrek havuzcuğunda (pelvis) birikir ve pelviste genişleme (hidronefroz) meydana gelir. Bu sorun da zamanla böbrek fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

UPJ darlığında en sık neden doğumsal olarak bu bileşkedeki kas hücrelerinin gelişmemesidir. Bu sorun genellikle 1500 çocuğun 1’inde görülür.

Upj Darligi

Kanser veya Ürolojik Hastalık Risk Grubunda Mısınız?

Tedavi Yöntemleri

UPJ darlığında erken tanı çok önemlidir. Böbrek dokusu zarar görmeden darlığın düzeltilmesi ile süreç durdurulur. Bebeklik çağında yapılan bu tedavi ile hem böbrek korunur hem bebeğin sağlıklı büyümesi garanti altına alınır. Erişkin çağda karşımıza çıkan UPJ darlığı ise zamanında tedavi ile böbrek kaybını önler.

Prof. Dr. Sinan Ekici İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Modern tedavi yöntemleri, tedavi öncesi ve sonrası profesyonel destek, mutlu ve sağlıklı bir hayat! Uluslararası uygulamalar, bilimsel tedavi yaklaşımları, 25 yıllık deneyim ve hasta memnuniyetiyle Türkiye’nin en iyi üroloji kliniği!

İlk Randevu

Hastalarla ilk randevu ve muayenenin planlanması, şikayetlerinin dinlenmesi üzerine gerçekleştirilir.

Teşhis

Gelişmiş tanı yöntemlerinin kullanılarak, tedaviden önce hastalığın en doğru tanımı yapılmaktadır.

Tedavi Planı Oluşturma

Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve diğer etmenlere göre tedavi şeklinin oluşturulması.

Urolojide Robotik Cerrahi

Tedavi Uygulama

Dünya standartlarına uygun, en yeni ve modern yöntemlerle kişiye özel tedavi uygulamaları.

Tedavi Sonrası Kontroller

Her hasta için özel olarak düzenli kontrollerinin yapılması, sağlık durumunun incelenmesi.

Koruyucu Uygulamalar

Tedavi sonrasında yaşam şeklinin değiştirilmesi, psikolojik destek ve koruyucu önlemler alınması.

Sorularınız mı var? Hemen bizi arayın!

UPJ Darlığı Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

UPJ darlığı tedavisi sonrası hastanın çok iyi şekilde dinlenmesi ve önerilerimize uyması gerekmektedir.

Bunlara ek olarak bol miktarda sıvı tüketmek, birkaç gün yatak istirahati yapmak büyük önem taşımaktadır.

Ameliyat sırasında konulan üreteral stent ikinci bir işlem ile kolaylıkla alınmaktadır. Bu aşamaya kadar hastanın iyi beslenmesi, kabız kalmaması önemlidir.

Upj Darligi Nedir 575x348

Sıkça Sorulan Sorular

UPJ darlığı tedavisi fiyatları; hastalığın evresine, hangi tedavinin uygulanacağına, tedavinin özel ya da devlet hastanesinde yapılıp yapılmamasına göre değişmektedir. UPJ darlığı tedavisi fiyatları nelerdir, UPJ darlığı tedavi edilmezse ne olur gibi sorularınıza daha doğru yanıt almak için doktorumuza danışabilirsiniz.

Darlığın kendiliğinden düzelemeyecek durumda olması, böbrekteki şişliğin aşırı olması, idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesi durumlarında UPJ darlığı tedavisi yapılmalıdır.

Doğuştan olan UPJ darlığı oluşumunu engellemek için alabileceğiniz herhangi bir önlem bulunmamaktadır. Genel olarak anne karnında oluşan UPJ darlığı sorununun erken tanı ile tedavi edilmesi gerekmektedir. İlk yaşlarda gözlem yapılarak darlığın kendiliğinden iyileşip iyileşmediği kontrol edilmelidir. İyileşmeyen UPJ darlığı mutlaka tedavi edilmelidir. Böbrek taşı veya enfeksiyonu nedeniyle oluşan UPJ darlığının oluşmasını engellemek için de böbrek taşı ve enfeksiyonlara erken tanı konulmalı ve tedavi edilmelidir.

UPJ darlığı tedavi edilmediğinde böbreklerin aşırı şişmesine neden olacağı için böbreklerde doku ve fonksiyon kaybı ve böbrek kaybı görülebilir.

Online Testler

Online Urolojik Testler

Sosyal Medyada Sinan Ekici

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05