+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

UPJ Darlığında Needloskopik Pyeloplasti

Laparoskopik Pyeloplasti Ameliyatında Uygulanan Cerrahi İşlemler

İngilizce needle (iğne) ve laparoscopy (laparoskopi) kelimelerinden türetilmiş needloscopy yani needloskopik terimi, iğne deliği cerrahisi ile gerçekleştirilen pyeloplasti anlamına gelir. Needloskopik cerrahide vücut içine cerrahi ve teleskopik cihazların yerleştirilmesi amacıyla borucuklar kullanılır ve bu borucuklar 2-3 mm kadar ince olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Needloskopik Pyeloplasti ameliyatında da Laparoskopik Pyeloplasti ameliyatında uygulanan cerrahi işlemler aynı şekilde uygulanır.

Needloskopik pyeloplasti ile laparoskopik cerrahinin en önemli farkı kullanılan araçların çok daha ince ve narin olması diyebiliriz. Bu teknik için kullanılan araçlar konvansiyonel laparoskopide kullanılanlardan yaklaşık 3 mm. daha ince ve 2-3 mm çapında olur. Sadece teleskop 5 mm çapındadır ve göbekten 6 mm. çapındaki bir delikten vücut içine girer.

Bu ameliyatta vücuda 1 tane 5 mm, 2 ya da 3 tane 3mm’lik oldukça küçük delikler açılır. Deliklerin küçük olması sayesinde ameliyat sonrasında deliklerin kapatılmasında dikiş bile kullanılmasına gerekmeyebilir ve sadece bir yara bandı ile delikler kapatılabilir.

Needloskopik Pyeloplasti Ameliyatının Avantajları

Needloskopik pyeloplasti ameliyatının en büyük avantajları ağrının çok az olması veya hiç olmaması ve ameliyat sonrasında gözle görülmekte dahi zorlanılan çok küçük izleri dışında yara izinin kalmamasıdır.

Needloskopik pyeloplasti ameliyatının avantajları

Vücutta açılan deliklerde oldukça küçülür ve çok daha incedir. Bu nedenle bu teknik ile uygulanan laparoskopik cerrahiye Needloskopik cerrahi (iğne deliği cerrahisi) denir.

  • Bu ameliyat çok küçük 3 mm ve 5mm’lik deliklerden yapılır dolayısıyla açık cerrahideki gibi hastada büyük bir cerrahi kesik olmasına gerek duyulmaz.
  • Ameliyat daha büyük ve net görüntü eşliğinde yapılır.
  • Ağızlaştırma, yaklaşık 10 kat daha büyük görüntü altında yapılır.
  • Robotik, laparoskopik cerrahiye kıyasla daha iyi bir kozmetik görünümbırakır.
  • Açık cerrahiye göre, ameliyat sonrası ağrı daha azdır.
  • Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi daha kısa
  • Ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı ve kısa sürede sağlanır.
  • Laparoskopik pyeloplasti de çapraz damar varlığı tanısı net olarak ortaya konurve tedavi uygulanır.

Kilo sorunu yaşamayan, belli Vücut Kitle İndeksi altındaki kişilere öncelikle needloskopik pyeloplasti ameliyatı tercih edilir. Ancak fazla kilo sorunu yaşayan ve açık pyeloplasti ameliyatı geçirmiş, tekrar darlık gelişen kişilere bu yöntemi uygulamak doğru olmaz.

Needloskopik Pyeloplasti Hangi Vakalarda Uygulanır?

Needloskopik Pyeloplasti temelinde laparoskopik cerrahi ile aynı olduğundan dolayı tedavi edilen vakalar aynıdır.

Prostat kanseri, böbrek kanseri, UPJ darlığı, böbrek üstü bezi kanseri, testis kanseri, inmemiş testis, mesane sarkması, mesane kanseri gibi vakalarda uygulanmaktadır.

Ameliyatta kullanılan ince aletler, kalın ve yapışık dokular üzerinde yeterli kuvvet uygulayabilecek dayanırlık seviyesinde olmayabilir.

Bu tip hastaların ameliyatında 3 mm’lik değil, 5 mm’lik cihazlar kullanılarak Laparoskopik Pyeloplasti uygulanır. UPJ darlığında needloskopik pyeloplasti hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

 

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05