+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

UPJ Darlığında Robotik Pyeloplasti

UPJ Darlığı İçin Robotik Pyeloplasti Yöntemi

Halk arasında bilinen ismi robotik cerrahi olarak bilinen robot yardımlı laparoskopik cerrahi tekniği ile pyeloplasti ameliyatlarında başarıyla kullanılır. Bu yöntemde UPJ darlığında robotik pyeloplasti ameliyatında hastanın özelliklerinin bir programa aracılığıyla aktarıldığı bir robot yapmamaktadır. Robot denilen cihaz bilgisayar tabanlı bir tele-manipülatördür. Bu tele-manipülatör içerdiği programlar ve teknik detaylarla laparoskopik cerrahi uygulanırken çıkan zorluklar için kullanılır.

UPJ darlığı için robotik pyeloplasti yöntemini uygulayacak doktorun laparoskopik ve robotik alanlarda tecrübeli olması gerekir. Deneyimli laparoskopik cerrahi uygulayan bir doktor ile ameliyatın başarı oranı oldukça artar. Fakat laparoskopik cerrahide tecrübesiz olan ve açık cerrahi uygulayan doktorlar için robot-yardımlı laparoskopik teknik, laparoskopik alana geçmek isteyen cerraha önemli avantajlar sunar. Bu avantajlarla laparoskopik alanda tecrübesiz doktorlar bu alana daha rahat adapte olmasını sağlar. Yine doktorun tecrübesi tüm ameliyatlarda önemli bir etkendir.

 [widget-204]

Robotik Pyeloplasti Ameliyatının Avantajları

Robotik pyeloplasti ameliyatında, cerrahinin 3 boyutlu görüntü eşliğinde çok yönlü hareket edebilen robot kolları ile uygulanması en önemli avantajıdır. Buna karşın en önemli dezavantajı ise deliklerin boyutudur.

Robotik teknik ile vücuda açılan delikler 13mm, 10mm, 8mm gibi büyük ölçülerdedir. Diğer en büyük dezavantajı, yüksek maliyetidir. Bu ameliyat, açık cerrahiye göre daha küçük 13 mm, 10mm ve 8mm’lik deliklerden yapılır. Bu sayede daha küçük cerrahi kesiklerin yeterli olur. Ameliyat daha büyük, net ve titremeyen bir görüntü eşliğinde yapılır. Açık cerrahiye göre, ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Bu konuda laparoskopik ile arasında farkı yoktur. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi daha kısa olur. Bu konuda da laparoskopik ile arasında farkı yoktur.

Ameliyat sonrası iyileşme  daha hızlı ve kısa sürede sağlanır. Bu konuda laparoskopik ile arasında farkı yoktur. Robotik pyeloplasti de çapraz damar varlığı tanısı net olarak konur ve tedavi edilir. Ağızlaştırma, yaklaşık 10 kat daha büyük görüntü eşliğinde ve çok yönlü hareket edebilen robot kolları ile yapılır.

 

Robotik Pyeloplasti Ameliyatının Dezavantajları

Laparoskopik pyeloplasti ve needloskopik cerrahiyle kıyaslandığında daha büyük delikli bir kozmetik görünüm bırakır. Laparoskopik alanda tecrübesiz, açık cerrahiden hemen sonra robotik tekniğe geçen doktorlarda önemli bir öğrenim süreci gerekir. Bu yüzden mutlaka upj darlığında robotik pyeloplasti konusunda uzman bir ürolog tarafından uygulama yapılmalıdır. 

[widget-205]

Maliyeti daha yüksektir. UPJ darlığında robotik pyeloplasti hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05