+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

UPJ Darlığında Açık Pyeloplasti

UPJ Darlığı Tedavisinde Cerrahi Tercihi

UPJ darlığı tedavisi olarak cerrahinin tercih edilmesi darlığın kendiliğinden düzelemeyecek durumda olması, böbrekteki şişliğin aşırı olması, kanama ataklarının gerçekleşmesi ve idrar yolu enfeksiyonlarının tekrar etmesi durumlarında bağlıdır.

UPJ darlığı seviyesinde çaprazlayan damar olması halinde de mutlaka cerrahi gerekmektedir. Ancak tedaviye başlanmadan önce bilinmesi gereken önemli bir unsur 18 aylık ve daha küçük bebeklerde UPJ’deki kötü idrar geçişine bağlı olarak yaşanan sorun kendiliğinden düzelebilir. Fakat hasta 18 aylıktan küçük bile olsa darlık durumlarında ve bu darlığın yarattığı böbrek hasarında cerrahi tedavi mecburen gerekli olur.

[widget-204]

Açık Pyeloplasti Nasıl Yapılır?

Klasik UPJ darlığı ameliyatına “Dismembered Pyeloplasti” denir. Dismembered Pyeloplasti, açık cerrahi ile dar olan UPJ bölümünün çıkartılması ve üreterin pelvise (böbrek havuzu) yeniden ağızlaştırılması şeklinde uygulanır.

UPJ darlığında açık pyeloplasti ameliyatı yapılırken laparoskopik ya da robotik cerrahi tedavi yöntemlerine kıyasla daha büyük bir cerrahi kesiyle yapılır. UPJ darlığında açık pyeloplasti ameliyatı %95 başarı oranına sahiptir. Açık pyeloplasti ameliyatı ortalama 2-3 saat sürer ve genel anestezi altında gerçekleşir. Upj darlığı ameliyatından sonra hastanın, hastanede ne süre yatması gerektiği hastanın yaşına, açılan kesinin iyileşme süresi ve yerleştirilen drenaj borularının tipine bağlı olarak değişebilir. Adından da anlaşılabileceği gibi pyeloplasti ameliyatı, rekonstrükstif plastik yani plastik bir cerrahidir.

Plastik cerrahi ile ilişkili bir ameliyatta, açık cerrahi ile kişinin kozmetik açıdan ciddi şekilde büyük bir ameliyat izi oluşabilmesi oldukça zıt anlamlı görülebilir.

 

UPJ Darlığı Tanısı

Bebekler veya küçük çocuklarda tedaviye başlamadan önce gözlem ve takip yapılması çok önemlidir. Çünkü bebekler veya küçük çocuklarda ilk aşamada şiddetli UPJ darlığı saplanmış olsa dahi bu çocuklardan bazıları çok hızlı düzelebilir. Fakat bazıların da iyileşme olmaz veya böbrekteki genişleme ve böbrek fonksiyonunda kötüleşme görülür.

Bu yaş döneminde çok yakından takip edilmeli ve aile bu hastalık ve UPJ tedavi süreci hakkında detaylı bilgilendirilmelidir.

[widget-205]

Zamanla, kendiliğinde iyileşme ihtimali görülmeyen hastalarda, UPJ darlığı tanısı kesin olarak konulduktan sonra cerrahi tedavi hastalığın iyileşmesi için mecburen gereklidir. UPJ darlığında açık pyeloplasti ve pyeloplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için kliniğimizle ve üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05