+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

UPJ Darlığında Endopyelotomi

UPJ Darlığı İçin Uygulanan Alternatif Tedavi Yöntemi

UPJ darlığı için uygulanan alternatif bir tedavi yöntemi olan endopyelotomi isimli cerrahi bir yöntemdir. Endopyelotomi cerrahi tedavi yaklaşımı kısaca idrar kanalının içerisinden endoskopla endoskopik kesi yapılması ile idrar kanalına girerek içeriden dar olan kısmın kapalı sistem ufak bir kesiciyle kesilip alınmasıdır.

Endopyelotomi tedavi yöntemi idrar kanalı içerisinde uygulandığı için hasta günlük rutinine çok kısa bir sürede dönebilir. Fakat endopyelotomi yöntemi uygulanırken tekniğin sınırlı kalınmasına neden olan, dolayısıyla başarılı olmasını da etkileyen bazı faktörler bulunur.

 [widget-204]

UPJ Darlığında Endopyelotomi Tedavisi Uygulanırken Başarısını Etkileyen 4 Faktör

UPJ darlığında endopyelotomi tedavisi uygulanırken başarısını etkileyen faktörler: böbrekteki şişme (hidronefroz) derecesi, böbrek fonksiyonu, darlık uzunluğu, çapraz damar varlığı, upj darlığında endopyelotomi tedavisinin başarı oranını çok düşürür.

Bu faktörden sadece 1 tanesi olması da birkaç tane var olması da endoskopik kesi yani Endopyelotomi yaklaşımının başarısını olumsuz etkiler. Başarı oranını düşürür. Örneğin UPJ darlığı seviyesinde çaprazlayan damar ya da böbrekte aşırı şişme durumu görülebilir. Bu durumda uygulanacak cerrahi tedavi yöntemi olarak Laparoskopik ya da Needloskopik Pyeloplasti tercih edilmelidir. Bu tip durumlarda hastanın yaptığı tercihe göre önce hastaya detaylı bilgilendirme yapılıp robotik pyelopsti (robot-yardımlı laparoskopik) yöntemi de bir seçenek olarak sunulabilir. Peki, endopyelotomi nasıl uygulanır?

 

Endopyelotomi yaklaşımı esasen açık cerrahi için alternatif bir yöntemdir ve antegrad ya da retrograd olarak iki yol ile gerçekleştirilir. Endopyelotomi yöntemi basitçe idrar kanalı içine girilerek dar olan bölge kapalı sistem ile ufak bir kesici yardımıyla kesilerek düzeltilmesi şeklinde uygulanır.

Endopyelotomi Yöntemi Avantajları

Endopyelotomi yöntemi avantajı, tedavinin idrar kanalı içerisinden uygulanmasından dolayı hastanın günlük hayatına daha hızlı ve oldukça kısa sürede dönebilmesidir.

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Fakat hastanede kalış süresi hastadan hastaya göre değişebilir. Bu konudaki en doğru kararı vermek için üroloji uzmanı tarafından hastanın durumu gözlemlenebilir.

[widget-205]

Ayrıca endopyelotomi yönteminde ağrılar, açık yönteme göre daha az olur. UPJ darlığında endopyelotomi hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05