Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Pyelografi

Pyelografi

Ürolojik tedaviler öncesinde kullandığımız İntravenöz Pyelografi, en gelişmiş ve modern uygulamalarla kliniğimizde…

Pyelografi, iyotlu kontrast maddelerin intravenöz yolla (damardan) enjeksiyonu sonrasında belirli zaman aralıkları koyularak seri grafilerinin alınması işlemidir. İVP olarak da literatürde yer alan İntravenöz Pyelografi, böbrekler ve idrar yollarının filminin çekilmesini sağlayan radyolojik bir yöntemdir.

Böbrek travmaları ile bazı operasyonlardan önce üreterleri ve donörün böbreklerinin değerlendirilmesinde yararlandığımız bir tetkik yöntemidir.

Ürolojik tedaviler öncesinde kullandığımız İntravenöz Pyelografi, en gelişmiş ve modern uygulamalarla kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Hızlı tanı ve tedavi için oldukça başarılı bir yöntemdir.

Kanser veya Ürolojik Hastalık Risk Grubunda Mısınız?

Pyelografi Uygulanan Hastalıklar

Böbrek fonksiyonlarının, idrar kanalının, mesanenin anatomi ve fonksiyonunun incelenmesi için standart tanı yöntemimiz; pyelografi! Tedavide başarı getirecek tanı yöntemleriyle sağlığınız güvencemiz altında!

Prof. Dr. Sinan Ekici İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Modern tedavi yöntemleri, tedavi öncesi ve sonrası profesyonel destek, mutlu ve sağlıklı bir hayat! Uluslararası uygulamalar, bilimsel tedavi yaklaşımları, 25 yıllık deneyim ve hasta memnuniyetiyle Türkiye’nin en iyi üroloji kliniği!

İlk Randevu

Hastalarla ilk randevu ve muayenenin planlanması, şikayetlerinin dinlenmesi üzerine gerçekleştirilir.

Teşhis

Gelişmiş tanı yöntemlerinin kullanılarak, tedaviden önce hastalığın en doğru tanımı yapılmaktadır.

Tedavi Planı Oluşturma

Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve diğer etmenlere göre tedavi şeklinin oluşturulması.

Tedavi Uygulama

Dünya standartlarına uygun, en yeni ve modern yöntemlerle kişiye özel tedavi uygulamaları.

Tedavi Sonrası Kontroller

Her hasta için özel olarak düzenli kontrollerinin yapılması, sağlık durumunun incelenmesi.

Koruyucu Uygulamalar

Tedavi sonrasında yaşam şeklinin değiştirilmesi, psikolojik destek ve koruyucu önlemler alınması.

Sorularınız mı var? Hemen bizi arayın!

Pyelografi Sonrası Tedavi

Hastanın genel sağlık durumuna göre tedavi durumu belirlenmektedir.

Pyelografi sonrasında mesane ve böbrek yapısının taş, şekil ve enfeksiyon oluşumu açısından incelemesini yaptıktan sonra bazı hastalıkların belirtilerini görürüz.

Tanı koyduğumuz hastalıklara ve hastamızın genel sağlık durumuna göre tedavi yöntemi belirlemekteyiz. Pyelografi tek başına tanı koymada yeterli olsa da şüpheli hastalarımızda diğer tanı yöntemlerine de başvurmaktayız.

Sıkça Sorulan Sorular

Pyelografi fiyatları; kullanılacak diğer tanı yöntemleriyle birlikte, uygulamanın laboratuvar ortamında, özel ya da devlet hastanesinde yapılıp yapılmamasına göre değişmektedir. Pyelografi fiyatları uygulanacak seans sayısına, hastalığınız için uygulanan diğer tedavilerin durumuna ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Her hasta için seans sayısı kişiye göre belirlendiğinden dolayı pyelografi fiyatları hakkında sağlıklı bilgi almak için danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Ürolojide pyelografi hangi hastalıklarda kullanılır, pyelografi nerede kullanılır sorularınıza daha doğru yanıt almak için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Pyelografi için hastaya enjeksiyon yapıldıktan sonra böbrekleri, üreterleri ve mesaneyi görmek amacıyla genellikle 3-5, 7-15 ve 20-30. dakikalarda üç grafi elde edilir. Yaklaşık 1 saatte sonuçlar alınsa da bazı hastalarımızda bu süre 4 – 5 saate çıkabilir. Hatta çekimi engelleyen herhangi bir durumun varlığında 24 saat sonra grafiler alınabilir.

Pyelografiden 24 saat öncesinden itibaren hastalarımızın posa bırakan lifli gıdalar, kızarmış yiyecekler ve et tüketmemesi gerekmektedir. Tanesiz çorba, pulpa içermeyen meyve suyu, şekersiz soda, sütsüz kahve ya da çay içebilirler. Hastalarımızın bol su içmeleri de tetkiki kolaylaştıracaktır.

Pyelografi çekimi sırasında hastanın hareket etmesi, bağırsaklarında gaz veya dışkı bulunması, yakın zamanda baryumlu bir film çekilmiş olması pyelografi çekiminin netliğini bozabilir ve değerlendirilmesini zorlaştırabilir.

Pyelografi çekimi sırasında kullanılan kontrast maddelerin %5-10 oranında alerjik reaksiyon yapabilmesi, sınırda böbrek yetmezliği olan ya da DM olan hastalarda %25 oranında renal yetmezliğe neden olabilmesi söz konusudur. Hamilelik durumunda da pyelografi uygulanmamaktadır.

Online Testler

Online Testler