+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Pyelografi Nasıl Çekilir?

Pyelografi Avantajları Nelerdir?

Pyelografi nasıl çekilir sorusunun cevabı öncesinde pyelografi testi ile alakalı birkaç ufak bilgi vermek daha doğru olacaktır. Pyelografi böbrekleri ve idrar yolunu gözlemlemek için x ışınlarını ve kontrast boya kullanılarak yapılan bir testtir. Böbreklerin, mesanenin ve üreterin görüntülerini alarak idrar yolundaki herhangi bir problemi teşhis etmek için sıklıkla kullanılır.

İdrar yolu problemleri olan veya karın ağrısı yaşayan hastalarda pyelografi testi doğru teşhis için kullanılır.

Pyelografi şu sorunların teşhisi için tercih edilebilir; mesane ve böbrek enfeksiyonları, mesane ve böbrek taşları, tümörler, genişlemiş prostat, karın yaralanması, idrar yolunda tıkanıklıklar.

Pyelografi testi sayesinde erken tanı konan hastalıkların tedavisi daha hızlı ve başarılı olmaktadır.

Pyelografi Nasıl Çekilir? Kesin Tanı Mümkün Mü?

Pyelografi nasıl çekilir sorusu bu testi yaptıracak olan hastalar tarafından merak edilmektedir. Pyelografi testi sırasında hastanın mesanesinin boş olması gerekmektedir. Daha sonra damardan enjekte edilen kontrast boya ile x ışınları kullanılarak idrar yolunun görüntüleri alınacaktır. Onun öncesinde ise hastanın tanı öncesi nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmesi önemlidir.

Pyelografi öncesi yapılması gerekenler

Pyelografi öncesi yapılması gerekenler hastalar tarafından merak edilmektedir. Pyelografi testinden bir gün önce bol sıvı tüketmek test sırasında damardan vücuda enjekte edilen kontrast boyanın daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hastaların pyelografi testi öncesi doktoruna şu bilgileri vermesi önemlidir;

  • Hamile misiniz?
  • Özellikle iyot veya deniz ürünlerine alerjiniz var mı?
  • Daha önce x ışınları ile beraber kullanılan kontrast boyaya karşı olumsuz bir reaksiyon gösterdiniz mi?
  • Diyabetiniz var mı?

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar pyelografi testinin uygulanıp uygulanmayacağını belirlemektedir. Pyelografi uygulanacaksa boya enjekte edildiğinde, hastanın karıncalanma ve idrar yapıyormuş gibi hissetmesi normaldir. Pyelografi testinin ilerleyen aşamalarında birkaç dakikada bir idrar yolu x ışınları ile görüntülenecek, böbrekler ve izlenecektir. Pyelografi testi sırasında her görüntü alınmadan önce hastanın nefesini tutması gerekmektedir. Pyelografi testi sonrasında hastanın vücudundaki boyayı atabilmesi için bol sıvı tüketmesi önemlidir.

Pyelografi Avantajları Nelerdir? Hızlı Uygulama Net Sonuç!

Pyelografi avantajları oldukça fazladır. Özellikle teşhis için kullanıldığından idrar yolundaki herhangi bir anormallik kolaylıkla gözlemlenebilir. Pyelografi idrar yolunun görüntülenmesi için kullanılan minimal invaziv bir işlemdir.

Pyelografi görüntüleri, böbrek taşlarından kansere kadar birçok idrar yolu sorununun teşhis ve tedavisinde yardımcı olmak için ayrıntılı bilgiler sağlar. Pyelografi genellikle böbrek taşları ve idrar yolu tıkanıklıklarına dair ilaç tedavisine doğrudan başlamak ve cerrahi işlemlerden kaçınmak için yeterli bilgi sağlayabilir.

Pyelografi testinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.

Pyelografi idrar yolu problemlerinin teşhisi için kullanılan güvenli bir testtir. Pyelografi hastada nadiren yan etkilere neden olabilirken idrar yoluna dair birçok bilgiyi de vermektedir. Pyelografi cerrahi bir işleme gerek kalmadan çoğu problemin gözlemlemesine olanak tanımaktadır ve bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Pyelografi nasıl çekilir ya da pyelografi öncesinde hazırlık süreci ile alakalı detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05