+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Pyelografi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Pyelografi Çekiminin Avantajları Neler?

İntravenöz pyelografi olarak da bilinen pyelografi işlemi böbrekleri, üreteri ve mesaneyi değerlendirmek için bir kontrast madde enjeksiyonu kullanan idrar yolu ile alakalı sorunların teşhisi için kullanılan bir testtir.

Böbrek hastalıklarında gelişmiş tanı yöntemleri ile hızlı tanı!

Pyelografi nedir sorusunun cevabını bu şekilde verdiğimize göre bu testin ilaç tedavisi ve ameliyatın gerekli olup olmadığını konusunda yeterli bilgi sağladığını da belirtmeliyiz.

Pyelografi hangi durumlarda kullanılır, kimler için uygun değildir ya da sonuçları nasıl değerlendirilir sorularınıza sayfamızda yanıt bulabilirsiniz.

Pyelografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Pyelografi çekimi damarlara enjekte edilen iyotlu kontrast madde kullanan böbrek, üreter ve idrar torbasının görüntülenmesi için röntgen kullanan bir testtir. Pyelografi testi söz konusu olduğunda kontrast madde hastanın kolundaki bir damara enjekte edilir ve kan dolaşımına girerek böbreklerde ya da idrar yollarında toplanır. Böylelikle bu alanlar röntgen görüntülerinde parlak beyaz bir renk alarak doğru görüntülenmeyi sağlar.

Pyelografi hangi durumlarda kullanılır sorusu merak edilmektedir.

Genelde pyelografi üriner sistemdeki anormallikleri ve vücudun sıvı atıklarını ne kadar hızlı ve verimli bir şekilde kullandığını değerlendirmek için tercih edilmektedir. Ancak pyelografi idrarda kan veya ağrı gibi semptomların teşhis edilmesine yardımcı olmak için de kullanılır. Pyelografi testi üriner sistemdeki şu sorunları tespit etmek için sıklıkla tercih edilir;

  • Böbrek taşı
  • Genişlemiş prostat
  • Böbrek, üreter veya idrar kesesinde tümörler
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • İdrar yolundaki anomaliler

Pyelografi testi yapılırken mutlaka hastanın teste uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Tanı sonrası da tedavi planı oluşturulmalıdır.

Pyelografi kimler için uygun değildir? Risk grubunda mısınız?

Pyelografi testi her hasta için uygun bir yöntem değildir. Pyelografi kimler için uygun değildir sorusunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz;

  • İyot veya kontrast boyasına alerjisi olanlar,
  • Hamile olanlar,
  • Bebekler ve çocuklar pyelografi testi için iyi birer aday değillerdir. Bu nedenle pyelografi testi öncesinde hastanın tüm tıbbi geçmişi ile alakalı doktoruna bilgi vermesi önemlidir.

Pyelografi öncesinde bazen hastanın kullandığı bazı ilaçları bırakması gerekebilir. Aynı zamanda pyelografi testi öncesinde hamile kalma ihtimali bulunan kadınların da test yaptırması ve sonuca göre pyelografi çektirmesi önerilmektedir.

Pyelografi Riskleri – Tedavi Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Pyelografi testi genellikle hiçbir yan etkiye neden olmaz, ancak bazı durumlarda problemler yaşanması da mümkündür. Pyelografi riskleri ile alakalı birçok soru merak edilmektedir. Pyelografi testi sırasında görüntüleme için gerekli olan kontrast madde damardan vücuda verilmektedir.

İşlem sonrasında baş ağrısı ve mide bulantısı yaşanması mümkündür ve bunlar görülebilen yan etkilerdir. Ancak çoğu zaman uzun sürmez ve işlemden birkaç dakika sonrasında tamamen yok olur. Nadir durumlarda, hastalarda alerjik reaksiyonlar görülmesi de mümkündür. Pyelografi testi sonrasında kaşıntı görülmesi ve geçmemesi durumunda ilaç tedavisi gerekebilir.

Ciddi yan etkilerde hastanın gözlemlenmesi gereklidir!

Pyelografi testi yukarıda da bahsettiğimiz gibi güvenli bir işlem olsa da bazı durumlarda problemler yaşanması da mümkündür. Pyelografi üriner sistemdeki sorunların tespiti için kullanılmakta ve test sırasında x ışınları kullanılmaktadır. Pyelografi nedir, pyelografi hangi durumlarda kullanılır veya pyelografi kimler için uygun değildir gibi sorunların detaylı cevapları için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05