+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Doğuştan Gelen Penis Eğriliği, Penis Küçüklüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan Olan Penis Eğrilikleri Ne Kadar Sıklıkla Görülür?

Doğuştan gelen penis eğrilikleri farklı şekillerde karşımıza çıkar:

Hipospadias yani üretra ön duvarının oluşmadığı durumda kordi dediğimiz öne aşağı doğru penis eğriliği olabilir. Bunun haricinde, peniste sağa sola, yukarı aşağı yönlü doğuştan gelen ciddi penis eğrilikleri %4-10 sıklığında görülür. Ancak, bu durum çocukluk döneminden ziyade penis boyutlarının geliştiği ergenlik döneminde dikkat çeker hale gelmektedir. Ayrıca, penisteki eğrilik dışında, penis boyunda kısalık veya penis kalınlığında incelik görülebilen şekil bozukluklarıdır.

Doğuştan Gelen Penis Eğrilikleri Neden Olur?

Doğuştan gelen penis eğriliklerinde penis dokusunda bir skar dokusu ve ağrı olmaz. Eğrilik olan tarafta penis dokusu sert veya karşı tarafı daha esnektir. Bu da bir tarafta eğriliğe neden olur.

Eğriliğin Belirtileri

Ergenlik çağına girmiş gençlerde görülen belirtiler şunlardır;

  • Ereksiyon halinde peniste eğrilik: Ereksiyon sırasında daha belirgin halde görülen peniste aşağı, yukarı, sağa veya sola doğru olan bükülme olabilir.
  • Ereksiyon halinde peniste küçüklük veya incelik: Ereksiyon halinde penis boyu 8 cm ve altında olabilir. Boyu normal ancak erekte halde çapı ince olabilir.
  • İlişki sırasında peniste ağrı: Penisteki şekil bozukluğu nedeniyle ilşki sırasında peniste ağrı olabilir.

Birçok hasta utanma duygusu nedeniyle ailesiyle bu durumu paylaşamamakta ve doktora gitmemektedir. Psikolojik sorunlara ve kendine güvensizlik gelişmesine neden olabilir. Bu durum da psikolojik kaynaklı erektil disfonksiyon ve erken boşalma gelişimine neden olur.

Doğuştan Gelen Penis Eğriliği, Küçüklüğü ve Şekil Bozukluğunun Tedavisi

Tedavi her durumda cerrahidir. Ağızdan alınan ilaçlar, enjeksiyon veya topikal tedavi seçenekleri yoktur. Hipospadias ameliyatı yapılırken kordi de düzeltilir. Diğer durumlarda cinsel ilişkide zorluk çıkartabilecek olan 15 dereceden fazla eğrilik varlığında sıklıkla plikasyon ameliyatı (Nesbit ameliyatı, tunika albuginea plikasyonu ameliyatı, 16-nokta plikasyon ameliyatı) uygulanır. Bu ameliyatta prensip konkav kısmın tam karşısındaki konveks kısımda tunika albuginea denilen penis dokusunda kısaltma işlemi uygulanmasıdır. Başarı oranı %95 civarındadır. Öne doğru eğrilikte, 60 derece eğriliklerde düzeltme sonrasında penis boyunda hafif kısalma olabilir. Ancak bu çok belirgin değildir. Ameliyattan 1 ay sonra başlanılacak vakum cihazı uygulamaları daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Penis kısalığı varlığında, eğer yeterli gelirse suspansuvar ligamanların (penisi cilt altında karın duvarına bağlayan askılar) kesilmesi 3 cm uzama sağlar. Bu yeterli gelmiyorsa, daha kompleks ameliyat teknikleri ile korpus kavernozum kesisi ile uzatılıp penil protez konularak uzatma sağlanır.

Penis kalınlaştırma ameliyatında ise, liposakşın ile alınan karın yağları dolgu maddesi olarak kullanılarak penis kalınlaştırılır.

Doğuştan gelen penis şekil bozuklukları için, penis eğriliği düzeltme, penis büyütme ve penis kalınlaştırma ile ilgili daha detaylı bilgi için kliniğimize danışmayı unutmayın.

[widget-129]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05