+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İdrar Kültürü Neden Yapılır? Sonuçları Ne Anlama Gelir?

İdrar Kültüründe Pozitif Çıkması (İdrar Kültürü Üreme Oldu) Ne Demek?

İdrar, su ve atık içeren ve böbrekler tarafından üretilen sıvıdır. Böbreklerden, üreterler olarak adlandırılan tüpler aracılığıyla mesaneye gider ve daha sonra üretra yoluyla vücuttan atılır. İdrar kültürü, idrardaki bakterileri ve mayayı tespit edip tanımlayan ve idrar yolu enfeksiyonu nedenini belirlemek için kullanılan bir testtir.

İdrar kültürü nedir?

İdrar kültürü nedir sorusu bu testin istendiği hastaların merak ettiği soruların başında gelmektedir. İdrar kültürü, bir idrar yolu enfeksiyonu teşhisi ve enfeksiyona neden olan bakteriyi veya mayayı tanımlamak için kullanılır. Hangi antibiyotiklerin enfeksiyona neden olan mikrobun büyümesini engelleyeceğini belirlemek için duyarlılık testi ile birlikte yapılabilir.

İdrar kültürü sonuçları enfeksiyonu tedavi etmede hangi ilaçların en etkili olacağının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

İdrar Kültürünün Yapıldığı Durumlar?

İdrar kültürü, genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarının tanısı için kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğu kolayca tedavi edilir. Ancak, eğer tedavi edilmezse enfeksiyon üreterler boyunca böbreklere yayılabilir. Böbrek enfeksiyonu daha tehlikelidir ve kalıcı böbrek hasarına yol açabilir. Bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu, kan dolaşımında hayatı tehdit edici olabilecek bir enfeksiyona yol açabilir.

İdrar yolu hastalıkları için hızlı teşhis ve tedavi!

İdrar kültürünün yapıldığı durumlar herhangi bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği zamandır. Hastada idrar yolu enfeksiyonu olasılığını gösteren semptomlar olduğunda idrar kültürü testi istenebilir. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

  • İdrar yapmak için ani bir his
  • İdrar yaparken yanma hissi
  • Bulanık ve kötü kokulu idrar
  • Bel ağrısı

İdrar yolu enfeksiyonu olan insanlar ayrıca alt karın bölgesinde ağrı ya da idrarda kan olması gibi belirtilerle de karşılaşabilirler. Eğer idrar yolu enfeksiyonu daha şiddetli ise veya böbreklere yayılmışsa, yüksek ateş, titreme, mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir.

İdrar kültürü testi bu gibi belirtileri olan hastalardan istenmekte ve sonuçlarına bakılarak hangi antibiyotik ilaçların kullanılması gerektiği hakkında bilgi vermektedir. İdrar kültüründe üreme oldu veya idrar kültüründe üreme olmadı gibi terimler testin sonucunu belirtmektedir.

İdrar Kültürü Sonucunun Pozitif Çıkması Ne Demektir?

İdrar kültüründe üreme oldu ne demek veya idrar kültüründe üreme olmadı ne demek soruları hastalar tarafından merak edilmektedir. Aslında bu terimler idrar kültürü sonuçlarını göstermektedir.

İdrar kültüründe üreme olmaması hastada herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir. İdrar kültüründe üreme olması ise pozitif idrar kültürü olarak adlandırılır ve hastada muhtemelen bir idrar yolu enfeksiyonu veya mesane enfeksiyonu olduğu anlamına gelir.

İdrar kültürü sonuçları uzman hekim tarafından değerlendirilmeli!

İdrar kültürü sadece idrar yolundaki enfeksiyonlardan şüphelenmesi durumunda yapılan bir testtir. İdrar kültürü testi ile hastanın idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı anlaşılabilir. İdrar kültürü nedir ya da idrar kültürü neden yapılır soruları ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05