+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Erken Boşalma İçin Kremler ve İlaçlar

Erken Boşalma Tedavisi Uygulamaları

Erken boşalma krem ve ilaçlar ile tedavi edilebilir. Penis duyarlılığını azaltan kremler ile ağızdan alınan ilaçlar kullanılarak boşalma geciktirilebilir. Hastalarımıza önerdiğimiz boşalma bozukluğu için krem ve ilaçlar genellikle lokal anestezik etki gösteren kremleri ve anti-depresan ilaçları kapsamaktadır. Bu ilaçlar ejekülasyonu geciktirmektedir.

Erken boşalıyorum ilaç tedavisi alabilir miyim diyen hastalarımız için boşalmadaki gecikme, tedavi başlangıcından 1-3 hafta sonra gerçekleşmeye başlar ve ilaç kullanıldığı sürece devam eder. İlaçların yan etkileri ilk haftalarda görülür, 3-4 hafta içerisinde azalarak kaybolabilir. Boşalma bozukluğu ilaç tedavisi için ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların çoğu SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü, serotonin geri alımını önleyen ilaçlar) olarak bilinen ilaçlar günlük olarak alınarak tedaviden 1-3 hafta sonra etki gösterir ve kullanıldığı sürece bu etki devam eder. Erken boşalma teşhisi sonrası erken boşalma tedavi planı oluşturulur.

[widget-158]

Erken Boşalma Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Erken boşalma için ilaç tedavisi 5 farklı uygulama ile yapılabilir:

  1. Her gün alınan uzun etkili serotonin geri alım inhibitörleri (etkinlik sırasına göre paroksetin, klomipramin, sertralin, fluoksetin, citalopram ve escitalopram)
  2. İlişki öncesi alınan kısa etkili serotonin geri alım inhibitörleri (dapoxetine)
  3. Her gün veya ilişki öncesi alınan serotonin geri alım inhibitörleri ve trisiklik antidepresanlar (paroksetin, klomipramin)
  4. İlişki öncesi alınan topikal lokal anestetikler
  5. İlişki öncesi alınan fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri

SSRI türü ilaçların tedavideki etkisine rağmen günlük kullanım gereği ve yan etkileri sebebiyle hastaların tedaviye devam etme oranının düşük olmasının sonucu olarak aynı tür ilaçların yeni formu olan “dapoksetin” geliştirilmiştir. İlişkiden 1-2 saat önce kullanılan boşalma bozukluğu ilacı, istenildiği zaman kullanılması nedeniyle hastalarımızın en çok tercih ettiği ilaçlardan biri olmaktadır.

Boşalma bozukluğu ilaç listesi ise şu şekildedir: Antidepresanlar; SSRI grubu: (Fluoksetin, Sertralin, Paroksetin) Basarı oranı %20-60; TSA (trisiklik antidepresanlar): Kloimipramin, Amitriptilin’dir. Anksiyolitikler; klordiazepoksit, lorazepam, diazepam, alprazolam. Anestezik Kremler; lidokain, prilokain. 5-Fosfodiesteraz inhibitörleri; sildenafil, Tadalafil, Vardenafil.

Tramadol (Santral etkili sentetik opioid analjezik): Cinsel ilişkiden 1-2 saat önce verilen 30 mg Tramadol hidroklorür santral etkili, serotonin ve noradrenalin geri emilimini inhibe eden bir ilaçtır. Bağımlılık potansiyeli olan bir ilaçtır. Bu nedenle erken boşalma tedavisinde tercih etmediğimiz bir ilaçtır. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan ilaçlar, her hastamız için özel olarak önerdiğimiz ilaçlardır. Bu nedenle yan etkileri hayati tehlike oluşturabilecek bu ilaçları bilinçsiz şekilde kullanmamaya dikkat edilmelidir. Erken boşalma için kremler ve ilaçlar doktor bilgisi haricinde kullanılmamalıdır.

[widget-134]

Boşalma Bozuklukları İçin Kremler

Boşalma bozukluğu için krem kullanımı bir diğer tedavi şeklimizdir. Erken boşalmanın tedavisi olarak lokal anestezik özellikler taşıyan ve ilişki öncesi penise uygulanan kremler, jel ya da spreyler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.

Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek penis ve vajen hissizliğini önlemek için ilişkiye başlamadan hemen önce penisin yıkanması veya prezervatif kullanılması önerilmektedir. Erken boşalma tedavisi için ayrıca radyofrekans ve botoks tedavileri de tercih edilebilir.

Boşalma bozuklukları, erken boşalma için krem ve ilaçlar ile diğer erken boşalma tedavisi uygulamalarımız hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05