+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mantar Enfeksiyonları İçin İlaç Tedavisi

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Tedavisi

Mantar hastalığı genellikle kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşen; kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir mikrobik enfeksiyondur. Vajinal mantar oluşumları vajina içinde “candida” türü mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyondur. Mantar enfeksiyonu nedenleri farklı şekillerde karşımıza çıkabilir.

Mantar enfeksiyonları ilaç ve diğer tedavi alternatifleri ile ortadan kaldırılmaktadır. Mantar ilaçları; havuzlardan, tuvaletlerden, belirli ilaçlardan, stres ve hastalıklardan, ortak kullanım alanlarında olan enfeksiyonlardan oluşan vajina ve penis mantarlarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Belirtileri gözlemlendiğinde ciddi sorunlara neden olmaması için en kısa sürede tedaviye başlamak gereklidir. Mantar enfeksiyonları için ilaç tedavisi hakkında detaylar yazımızda...

[widget-184]

 

Mantar Enfeksiyonları İlaçları

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde hem ağızdan (sistemik etkili) hem de vajinal yoldan (lokal etkili) ilaçlar kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar; “antimikotik, antifungal” olarak adlandırılmaktadır. Ağızdan alınan antimikotik ilaçlar genelde tek günlük tedaviler şeklindedir.

Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir. Itrakonazol ve Flukanozol türü ilaçlar en sık olarak reçete edilen mantar ilaçlarıdır. Oral yolla alınan antimikotik ilaçlar kana karışarak ciltteki ve vajinal doku içindeki mantar hücrelerini yok etmektedir. Eğer dış genital alanda da tahriş söz konusu ise antimikotik cilt kremleri de tedaviye eklenebilir.

Mantar enfeksiyonu tedavisi bazı hastalarımızda kolaylıkla yapılırken bazılarında uzun ve zorlu bir süreç alabilmektedir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden, kronikleşmesine müsade edilmeden, uygun şekilde uygulanan ozon tedavisi ile hastalık tedavi edilmelidir. Basit enfeksiyonların varlığında, mantar ilaçları ile birkaç gün içerisinde hastamızın şikayetleri azalmaktadır. Hastaların %5 – 25’inde mantar enfeksiyonun tekrar etmesi söz konusudur. Bu durumda nüks gelişmesinin nedenleri araştırılıp ortaya konulmalı, ona göre önlemler alınmalı ve tedavi  yapılmalıdır. Yılda en az 4 kez aynı tablo tekrar ederse rekürren kandidiazis söz konusu olabilir.

Mantar Enfeksiyonu İlaçları Kullanılırken Yapılması Gerekenler

Mantar enfeksiyonu vajinada ortaya çıktığında, vajenin normal koruyucu florası bozulmuş olur. Bu durumda laktobasillerden zengin normal floranın yeniden oluşmasını da sağlamak önem arz etmektedir. İhmal edilmemesi gereken bu durum sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmeyi de önleyecektir.  

Hem sistemik hem de lokal ilaçlar mantar enfeksiyonu ilaçları olarak kullanılır. Vajinanın normal su dışında farklı farmasötik bir sıvı veya vajinal duşlarla yıkanması sakıncalıdır. Mantar enfeksiyonu ozon tedavisi de kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Mantar enfeksiyonu ilaçları etkili olmadığında tercih edilebilir.

[widget-185]

Ayrıca ilaç kullanımı sırasında naylon hava aldırmayan giysilerin kullanılmaması, iç çamaşırların pamuklu olması ile dar giysilerin giyilmemesi tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonları için ilaç tedavisi ve uyguladığımız yöntemler hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05