+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mantar Enfeksiyonları İçin İlaç Tedavisi

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Tedavisi

Mantar hastalığı genellikle kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşen; kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir mikrobik enfeksiyondur. Vajinal mantar oluşumları vajina içinde “candida” türü mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyondur.

Mantar enfeksiyonları ilaç ve diğer tedavi alternatifleri ile ortadan kaldırılmaktadır. Mantar ilaçları; havuzlardan, tuvaletlerden, belirli ilaçlardan, stres ve hastalıklardan, ortak kullanım alanlarında olan enfeksiyonlardan oluşan vajina ve penis mantarlarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Belirtileri gözlemlendiğinde ciddi sorunlara neden olmaması için en kısa sürede tedaviye başlamak gereklidir.

Mantar Enfeksiyonları İlaçları

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde hem ağızdan (sistemik etkili) hem de vajinal yoldan (lokal etkili) ilaçlar kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar; “antimikotik, antifungal” olarak adlandırılmaktadır. Ağızdan alınan antimikotik ilaçlar genelde tek günlük tedaviler şeklindedir.

Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir. Itrakonazol ve Flukanozol türü ilaçlar en sık olarak reçete yazılan mantar ilaçlarıdır. Oral yolla alınan antimikotik ilaçlar kana karışarak vajinal doku içinde mantar hücrelerini yok etmektedir. Eğer dış genital alanda da tahriş söz konusu ise antimikotik cilt kremleri de tedaviye eklenebilir.

Mantar enfeksiyonu tedavisi bazı hastalarımızda kolaylıkla yapılırken bazılarında uzun ve zorlu bir süreç şeklindedir. Mantar ilaçları ile birkaç gün içerisinde hastamızın şikayetleri azalmaktadır. %5 – 25’lik bir dilimde mantar enfeksiyonun tekrar etmesi söz konusudur. Yılda en az 4 kez aynı tablo tekrar ederse rekürren kandidiazis söz konusu olabilir.

Mantar Enfeksiyonu İlaçları Kullanılırken Yapılması Gerekenler

Mantar enfeksiyonu vajinadaki sağlam dokularda ilerleyerek ilaçlardan da etkilenmediği için fark edilmeyebilir.

Hem sistemik hem de lokal ilaçlar mantar enfeksiyonu ilaçları olarak kullanılır. Vajinanın nötr pH derecelerine sahip sabunlar ile yıkanması gerekmektedir.

Ayrıca ilaç kullanımı sırasında naylon giysilerin kullanılmaması, iç çamaşırların pamuklu olması ve ütülenmesi ile dar giysilerin giyilmemesi tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonları için ilaç tedavisi ve uyguladığımız yöntemler hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05