+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sertleşme Sorunu İçin İlaç Tedavisi

Sertleşme Sorunu Tedavisinde Uygulanan Sertleşme İlaçları

Sertleşme sorunu tedavisi için uyguladığımız bir diğer yöntem de ilaç tedavisidir. Sertleşme ilaçları: Ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlar, penis içine enjekte edilen ilaçlar, idrar deliği içine sıkılan ilaçlar şeklinde uygulanmaktadır. Ağızdan alınan sertleşmeye iyi gelen ilaçlar, bir grubu beyin üzerinde, diğer bir grubu penis üzerinde etkinlik gösterir. Sertleşme sorunu için ilaç tedavisi olarak kullanılan ilaçlar ilişkiden belirli bir süre önce alınır.

Cinsel gücü ve isteği arttırıcı özellikleri yoktur, cinsel uyaran varlığında etkili olurlar. Doktor kontrolünde kullanıldıkları zaman güvenilir ilaçlardır. Beyin üzerinde etkinlik gösteren ilaçlar apomorfin’dir. Ereksiyon mekanizmasında rol alan dopamin maddesinin salgılanmasını artırır. Dilaltına alındığında eriyen bir ilaçtır. Penis üzerinde etkinlik gösteren sertleşmeyi sağlayan ilaçlar ise fosfodiesteraz-5 inhibitörü olan ilaçlardır. Bunlar sildenafil, vardenafil ve tadalafil’tir. Sertleşme sorunu için ilaç tedavisi hakkında detaylardan bahsedelim...

[widget-143]

 

Nitrat İçeren İlaçların Kullanımı

Sertleşme sorunu için ilaç tedavisi için kullanılan sertleşme ilaçları, cinsel uyarı olduğunda sertleşmeyi sağlayan özel bir maddenin hücre içinde yok edilmesini geciktirerek düz kas hücrelerinde ve damarlarda gevşeme oluşturarak, penisin kanla dolmasını ve sertlik oluşmasını sağlarlar. Hem organik hem de psikolojik nedenli sertleşme sorunlarında % 60-85 oranlarında etkili olmaktadırlar. Yan etkileri şiddetli olmayıp, bu nedenle tedaviyi bırakma oranı düşüktür (% 3 civarında).

Sertleşme sorunu için ilaç tedavisi için kullanılan ilaçlar, damarlarda genişleme yaparak etkinlik gösterdiği için, kalp ve damar rahatsızlıkları nedeniyle nitrat içeren ilaçlar kullanan hastalar asla bu ilaçları kullanmamalıdır. Nitrat içeren sertleşme ilaçları kullanmayan diğer hastalar ise mutlaka doktor kontrolünde tedavi almalıdırlar. İki kat merdiveni rahat çıkabilen kişi bu ilaçları rahatlıkla kullanabilir. Kalp krizi riskini arttırmamaktadır. Bu ilaçları kullananlarda kalp krizi görülme oranı, ilaç kullanmayan normal toplumdaki kalp krizi riski ile aynıdır.

[widget-134]

Ağızdan Alınan İlaçlar Etkisiz Olursa Ne Yapılabilir?

Ağızdan alınan sertleşmeyi sağlayan ilaçlar etkisiz olursa ikinci basamak tedavilere geçilebilir. Bunlar sırasıyla vakum cihazı penis gövdesine kendi kendine iğne tedavisi (intrakavernöz enjeksiyon), idrar yoluna sıkılan jel formunda ilaç kullanımıdır.

Sertleşme sorunu ilaç tedavisi uygulanırken hastanın sertleşmeme problemine göre ilaç ve dozu belirlenir.

Sertleşmeme sorunu tedavisi ve sertleşmeye iyi gelen ilaçlar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05