+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hidrosel Tedavisi İğne Aspirasyon

İğne ile Sıvının Boşaltılması Uygulaması

Hidrosel tedavi seçeneklerinden biri de iğne ile skrotumda sıvı kaldırmaktır. Hidrosel tedavisi iğne aspirasyonda uzun ve ince bir iğne kullanılarak sıvı boşaltılmaktadır. Kesenin tekrar sıvı dolmasını engellemek için ilaç enjeksiyonu da yapılır. İğneyle hidrosel tedavisi, aspirasyon ve enjeksiyon genellikle ameliyat sırasında komplikasyon gelişme riski yüksek olan erkeklerde uygulanır.

Hidrosel tedavisi iğne aspirasyon yöntemi dışında genel olarak ameliyat tercih edilmektedir. Genel ya da lokal anestezi altında uygulanan ameliyat hidroselin kesin olarak tedavi edilmesini sağlar. İğne ile aspirasyon uygulaması sonrasında bölgede sıvının tekrar birikmeye başlaması nedeniyle cerrahi tercih edilir. 65 yaş üzeri hastalarda ya da ameliyat için elverişli olmayan kişilerde hidrosel iğneyle tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Çocuklarda da hidroselin tekrar olup olmayacağını görmek için kullandığımız tedavi yöntemlerindendir.

[widget-231]

Hidrosel Tedavisi İğne Aspirasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hidrosel rahatsızlığı genellikle tehlike yaratmaz hatta bazı hastalarda kendiliğinden kaybolur. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır. İğne ile sıvının boşaltılması uygulaması olan iğne aspirasyon, hastalığın tekrarlamasını engelleyemez.

Cerrahi uygulama tercih edildiğinde ise hem sıvı boşaltılır, hem de fıtık ameliyatında olduğu gibi torbalarla karın arasındaki açıklık tamir edilir. Hidrosel tedavisi İğne aspirasyonu, hidroselle birlikte fıtık olmaması durumunda tercih edilebilir. Çocuklarda hidrosel sorunu kendiliğinden ortadan kalkabildiği için 1 yaşından önce ameliyat önerilmez. Hidrosel iğneyle tedavi edilirken uzun ve ince bir iğne kullanılarak sıvının boşaltılması amaçlanır. İğne kesenin içine yerleştirilerek sıvı çekilir. Bazı durumlarda kesenin tekrar sıvı dolmasını önlemek için ilaç enjekte edilir.

İğne aspirasyon uygulaması genellikle ameliyat sırasında komplikasyon gelişme riski yüksek olan erkeklerde uygulanır.

Hidrosel Tedavisi İğne Aspirasyon İşleminde Görülen Yan Etkiler

Hidrosel tedavisi iğne aspirasyon işleminde en sık görülen yan etkiler, testis torbasında ağrı ve geçici enfeksiyon riskidir. İğneyle hidrosel tedavisi daha sonra hastalığın yeniden tekrar edilmesini engellemez.

Geçici olarak iğneyle sıvı boşaltması yaptığımız iğne aspirasyonu tekrarlamaya eğilimli olduğundan ve ilerideki operasyonda yapışıklıklara neden olacağından tercih etmediğimiz bir uygulamadır.

[widget-232]

Kesin tedavi yöntemi olarak kullanmasak da bazı hastalarımız hidrosel tedavisi iğne aspirasyonu tercih etmektedir. Hastamızın durumuna ve genel sağlığına bağlı olarak hidrosel iğneyle tedavi ya da cerrahi uygulama arasında karar vermekteyiz. İğne aspirasyon uygulaması hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilir, üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici ile görüşebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05