+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hidrosel Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon ve Tıkanıklığın Hidrosel Oluşumuna Etkisi

Halk arasında su fıtığı olarak da bilinen hidrosel, erkeklerde herhangi bir dönemde ortaya çıkabilmektedir. Hidrosel nedir sorusunun tıbbi cevabı ise testis çevresindeki ince zarda sıvı toplandığında ortaya çıkan ve testis torbasının şişmesine neden olan durumdur. Hidrosel yeni doğanlarda sık görülür ve genellikle 1 yaşına kadar tedavi olmaksızın kaybolur. Daha yaşlı erkek ve yetişkin erkeklerde ise testis torbasındaki iltihap veya yaralanma nedeniyle gelişmesi mümkündür.

Hidrosel tipleri ve ortaya çıkış nedenleri nelerdir?

Hidrosel yeni doğan bebeklerde görülebildiği gibi 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerde de sıklıkla görülmektedir. Hidrosel tedavisi için en doğru tercihin yapılması ise hidrosel tipleri ve teşhisi ile bağlantılıdır.

Komünikan hidrosel (ilişkili hidrosel): Komünikan hidroseller erkek bebeklerde doğum sırasında görülmektedir ve testis torbasına inen karın zarının tamamen açık olması anlamına gelmektedir. Komünikan olmayan hidrosel: Bu tip hidrosel tipinde ise söz konusu zarın, karın tarafında olan kısmının kapanması ve peritoneal sıvının testis torbası içinde hapsolması söz konusudur.

Hidrosel Nedenleri

Hidrosel nedenleri bebeklerde ve yetişkinlerde farklıdır. Bebeklerde doğumdan önce, testisler böbreklerin yakınında gelişir. Doğum zamanı geldiğinde ise testisler normalde karın içindeki pozisyonlarından inguinal kanal olarak adlandırılan bir kas tüneliyle testis torbasının içine düşer. Kanaldaki peritoneal kese tekrar açılırsa, sıvı göbekten skrotuma (testis tobası) sızabilir ve bu durum da hidrosel nedenleri arasındadır.

Çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki erkeklerde oluşan hidroselin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hidroseller genellikle testislerin iniş yaptığı kanalın tamamen kapanmadığı ve sıvının girdiği veya kanalın yeniden açıldığı durumlarda oluşmaktadır. Bu, sıvının karından skrotuma geçmesine neden olabilmektedir. Hidrosel sebepleri arasında skrotumda ya da kanal boyunca oluşan iltihap veya yaralanma da bulunmaktadır. Bunun haricinde diğer hidrosel nedenleri ise şunlardır;

  • Spermatik kordda tıkanıklık
  • Kasık fıtığı cerrahisi
  • Skrotum veya testis enfeksiyonu

Yetişkinlerde ya da bebeklerde görülen hidrosel, genellikle herhangi bir acıya neden olmaz. Genellikle tek belirti şişmiş bir testis torbasıdır. Diğer yandan yetişkin erkeklerde hidrosel belirtileri arasında skrotumda bir ağırlık hissi olması, bazı durumlarda şişlik görülebilir. Genellikle ağrı ya da şişlik çok acı verici değildir.

Hidrosel Yaygın Bir Hastalık Mı? Korkmakta Haklı Mısınız?

Yeni doğan erkek bebeklerin yaklaşık %10'u, genellikle yaşamın ilk yılında herhangi bir özel tedavi olmaksızın iyileşen bir hidrosele sahip olabilmektedir. Diğer yandan hidrosel yetişkin erkeklerin sadece %1'inde görülür ve genellikle ilk 6 ay içinde kendi başlarına kaybolurlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hidroseller genellikle testisler için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Genellikle ağrısızdırlar ve tedavi olmaksızın kaybolurlar. Ancak, skrotal şişlik varsa testis kanseri gibi daha zararlı diğer nedenleri elemek için mutlaka destek almakta fayda vardır.

Erken tanı, hızlı ve etkili tedavide en önemli etken!

Hidrosel çok yaygın görülen bir durum olmasa da yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçının gözlemlenmesi durumunda tıbbi yardım almak çok daha doğru olacaktır. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen hidroseller çoğunlukla yeni doğan erkek bebeklerde görülmektedir. Ancak 40 yaşın üzerindeki yetişkin erkeklerde de ortaya çıkabilmekte ve bazı durumlarda prostat kanserine neden olabilmektedir. Hidrosel nedenleri ve hidrosel belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize danışmanızda fayda vardır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05