+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Erkeklerde İnfertilite ve Azospermi İlişkisi

Kısırlığın Nedeni Sperm Azlığı Mı?

Azospermi, erkek infertilitesine neden olabilen bir durumdur. Azospermi söz konusu olduğunda, sperm üretimi olmaz ya da boşalma sırasında çok az sperm üretir. Azospermi sperm üretimi ile ilgili bir problemden kaynaklanabilir. Meni içinde hiç sperm bulunmaması erkeklerde infertilite ve azospermi ilişkisi ile alakalı bir bağlantı olabildiğini göstermiştir.

Erkeklerde infertilite nedenleri oalrak görülen azopsermi türleri iki farklı şekilde görülebilmektedir. Erkeklerde infertilite ve azospermi ilişkisi ile alakalı daha doğru bilgiler için azospermi nedenlerinin bilinmesi önemlidir. Azospermi tedavisi mutlaka üroloji doktoru tarafından sürdürülmelidir ve tedavi ihmal edilmemelidir. 

[widget-239]

Non-Obstrüktif Azospermi Nedenleri

Non-Obstrüktif azoospermi, testis içindeki anormalliklerden veya sperm üretimini kontrol eden reprodüktif hormonlardan kaynaklanabilir. Bazı nedenler etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bazı erkeklerin hipofiz hormonlarının üretimi ile ilgili bir problemi vardır ve bu, sperm üretimini teşvik etmek için eksik hormonların yerini alarak tedavi edilir. Tıkayıcı olmayan azospermi nedenleri de şu şekildedir;

  • Genetik sebepler: Bunlar arasında kromozom sayısının olması gerektiği gibi olmadığı kromozom anormallikleri bulunabilir. Erkeklerde azospermiye neden olan en yaygın kromozomal problem, fazladan bir X kromozomunun bulunduğu bir durumdur. Buna Klinefelter Sendromu denir. Azosperminin diğer bir genetik nedeni, Y kromozomundaki bazı genlerin silinmesidir. Y kromozomu erkeklere erkek özelliklerini kazandırmaktan sorumludur. Sperm üretiminden sorumlu olan bu kromozomdaki bir veya daha fazla gen silinirse, azospermi ile sonuçlanabilir.

  • Varikosel: Testis çevresindeki varisli damarlar ile karakterize olan varikosel tıkayıcı olmayan azospermiye neden olabilir. Bu durum erkek infertilitesinin en yaygın nedenidir ve kolayca düzeltilebilir. Çoğu varikosel sadece küçük bir sperm sayısının azalmasına neden olur, ancak bazı durumlarda varikosel azospermi ile sonuçlanır.
  • Hipospermatogenez: Bu, testis içinde sperm üretimi olduğu, ancak normalden daha düşük miktarlarda olduğu anlamına gelir.

[widget-240]

Azospermi menide sperm bulunmaması anlamına gelmektedir ve birçok nedeni vardır. Erkeklerde infertilite ve azospermi ilişkisi, tıkayıcı azospermi ya da tıkayıcı olmayan azospermi, azospermi tedavisi ile alakalı detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05