+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Yenidoğan Hidroseli Teşhis ve Tedavisi

Etkin Tanı ve Tedavi Uygulamaları

Patent prosesus vajinalis, testis çevresinde oluşan sıvı kesesidir. Sıvı testisleri örten doku tabakasında biriktiğinde ortaya çıkar. Bir enfeksiyon veya testis yaralanmasından kaynaklanabilir. Ama nedeni genellikle bilinmemektedir. Büyük bir yeni doğan hidroseli, skrotumda ağrıya veya şişmeye neden olabilir.

Çoğu yeni doğan hidroseli kendi başına kaybolur. Patent prosesus vajinalis ciddi sorunlara neden olmaz, ancak büyüyebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Testis sıvı tarafından zarar görmez ve doğurganlık etkilenmez. Yenidoğan hidroseli yaklaşık 15-18 aylık bir süre boyunca ortadan kalkmazsa tedavi gerekebilir. Patent prosesus vajinalis teşhisi nasıl yapılır ve patent prosesus vajinalis tedavisi nasıl yapılır sorularının cevabı için okumaya devam edin.

[widget-221]

 

Patent Prosesus Vajinalis Teşhis Yöntemleri - Yenidoğan Hidroseli Teşhisi

Yenidoğan hidroseli teşhisi için farklı yöntemler kullanılmakla beraber ilk yöntem her zaman fiziki muayenedir. Yine de patent prosesus vajinalis durumu ile alakalı daha detaylı bilgi almak için farklı testlerle de teşhis mümkündür. Yeni doğan hidroseli teşhisi için şu yöntemler kullanılır;

Fiziki muayene: Patent prosesus vajinalis teşhisi için yapılan fiziki muayenede skrotum (testis torbası) incelenerek herhangi bir anoermallik olup olmadığı kontrol edilmektedir. Aynı zamanda durumla alakalu belirtiler aranmakta ve testis torbası hassasiyeti incelenmektedir.

Ultrason: Yenidoğan hidroseli söz konusu olduğunda testis torbasının görüntülenmesi için ses dalgalarını kullanan ultrason tercih edilmektedir. Böylelikle herhangi bir anormallik olup olmadığı gözlemlenebilir.

Kan ve idrar testi: Genel sağlık ve sorunun herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için idrar ve kan testleri kullanılabilir.

Yenidoğan Hidroseli Tedavi Yöntemleri

Yenidoğan hidroseli tedavi yöntemleri yenidoğan söz konusu olduğunda cerrahi yöntemdir. Patent prosesus vajinalis tedavisi genellikle bebek 12-24 aylıkken yapılmalıdır. Patent prosesus vajinalis ameliyatı şu şekilde yapılır;

Alt karın veya skrotumda çok küçük bir kesi yapılarak, ince bir iğne ile testis torbasındaki biriken sıvı boşaltılmaktadır. Aynı zamanda karın ve skrotum arasındaki geçiş de kapatılmakta ve böylece sıvı gelecekte yeniden toplanmamaktadır. Patent prosesus vajinalis tedavisi küçük bir işlemdir ve hastanede kalmaya gerek yoktur.

[widget-222]

Yeni Doğan Hidroseli Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Patent prosesus vajinalis ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde bebeğin gözlemlenmesi ve doktorun talimatlarına uyulması önemlidir. Ameliyat sonrasında hastanın uykulu hissetmesi ve mide bulantısı yaşaması mümkündür. İlk aşamada işlem yapılan alana buz paketleri uygulanarak şişme gibi durumların önüne geçilebilmektedir. Birkaç saatin ardından ise bebek evine gönderilmektedir. Yeni doğan hidroseli tedavisi sonrasında iyileşme sürecinde şunlara dikkat edilmelidir;

Yenidoğan hidroseli ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde şişmeyi azaltmaya yardımcı olması için skrotuma bir buz paketi veya soğuk kompres uygulanmalıdır. Buz paketleri bir seferde 15 dakikadan uzun tutulmamalı ve şişlik ininceye kadar kullanılmalıdır. Reçete edilmiş olan ilaçlar düzenli ve belirtildiği dozda kullanılmalıdır.

İlk haftanın ardından banyo yaptırmakta herhangi bir sakınca olmamasına rağmen yüzme gibi aktiviteler için tam iyileşme süreci beklenmelidir. Yeni doğanın ameliyat sonrası rahat edebilmesi için rahat iç çamaşırları giydirilmelidir.

Patent prosesus vajinalis erkek yeni doğanlarda sıklıkla görülmesine rağmen nasiren cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni doğan hidroseli tedavisi veya patent prosesus vajinalis teşhisi ile alakalı daha detaylı bilgiyi ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizden alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05