+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hidrosel Tedavisinde Cerrahi Eksizyon

Hidrosel Tedavisinde Cerrahi Eksizyon

Genel olarak erkek çocuklarında görülen; “torbaların şişmesi”, “su toplaması” ve “su fıtığı” olarak da adlandırılan hidrosel, testisleri çevreleyen zarlar içinde normalden daha fazla sıvı birikimi sonucu testis torbasının (skrotum) şişmesi durumudur. Kendiliğinden geçme özelliği olan hidrosellerin yeni doğanlar dışında hemen her yaşta görülme ihtimali vardır.

Tanısı fiziki muayene ile genel olarak konan hidrosel sorunu, yeni doğanlarda ilk yıl içinde kendiliğinden kaybolabilir. Yetişkin hidroselinde ise cerrahi müdahale gerekli olabilir. Testis iltihabı, testis travması veya testis tümörüne bağlı olarak da gelişebilen hidroselin altında yatan sebepler mutlaka incelenmelidir. Hidrosel genellikle tehlike yaratmaz ve bazı hastalarda kendiliğinden kaybolabilir. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır.

Hidrosel tedavisine hidroselektomi denir.

Hidroselektomi Nasıl Yapılır?

Cerrahi eksizyon ya da hidroselektomi olarak adlandırılan hidrosel tedavisi için özellikle yetişkinlerde ameliyat tercih edilmektedir. Fıtık ile beraber görülen hidroseller için cerrahi uygulamalar tek çözümdür. Cerrahi tedavi yapılmadan önce torbadaki şişlik çok kısa bir zamanda gelişmişse ultrasonla testisler incelenir. Kesin tanı hidroselin tümör ya da herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi sonucunda konur.

Cerrahi genel ya da spinal anestezi uygulanarak yapılır. Küçük bir kesi ile bölgeye girilir, kese sıvı boşaltılır ve kese kaldırılır. Yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrasında hastaya dren yerleştirilir ve bu dren 24-48 saat kadar kalır.

Hidrosel tedavisi cerrahi eksizyon, çocukluk çağında fıtık olmadan görüldüğünde tedavi için 2 yaşına kadar beklemek uygundur. Bu sürede düzelme olmazsa cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. Hidrosel fıtıkla birlikte görüldüğünde cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Çocuklarda kendi kendine ortadan kaybolma ihtimali yüksek olduğu için ailelerin endişe etmemesi gereken bir hastalıktır. Hidrosel tedavisi olan hidroselektomi yapılırken kasığın üstünde karının altındaki çizgiler üzerinden yaklaşık 2 cm’lik bir kesi ile girilir. Açık olan hidrosel kanalı bulunur. Serbestleştirilen hidrosel oluşumu sonrası kasıkla karın içi sıvı akımı engellenir.

Hidrosel Tanısı Nasıl Konulur?

Hidrosel tanısı fizik muayene ve hikaye ile kolayca konulabilir. Çoğu hidrosel hiçbir şikayete neden olmaz.

Hastaların bir hekime başvurusu genellikle testis torbasında ağrısız şişlik nedeni ile olur. hasta testis torbasında dolgunluk ve ağırlık hissedebilir.

Kasık bölgesinde nadirden de olsa bel bölgesine vuran ve kasık bölgesinde hafif kızarıklık duyabilirler. Komplikasyonu düşük bir ameliyat olan hidroselektomi sonrası hasta hızlı bir şekilde iyileşir. Hidrosel tedavisinde cerrahi eksizyon uygulamaları hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05