+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sertleşme Sorununda Vakum Cihazı Uygulamaları

Sertleşme Sorununda Tercih Edilen Tedavi Yöntemi

Sertleşme sorunu tedavisinde asıl amaç normal bir cinsel yaşam sağlamaktır. Bunu sağlamak amacıyla koruyucu hekimlik, birinci, ikinci ve üçüncü basamak tedavi adımları uygulanır. Koruyucu hekimlik bakımından değiştirilebilir risk faktörleri ve sebep varsa (örneğin sigara, uyuşturucu, alkol kullanımı) bunların düzeltilmesi tedavide öncelikle ele alınmalıdır. Bu şekilde durum düzelmiyorsa birinci basamak tedavi yöntemleri (cinsel danışmanlık, eğitim, psikolojik bir sorun varsa psikoseksüel tedavi ve ağızdan alınan ilaçlar) uygulanır.

Sertleşme sorununda tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri de vakum cihazı uygulamalarıdır.

Vakum cihazı penis üzerine geçirilen bir fanus şeklinde silindir ve bunun içindeki havayı emen bir pompadan oluşur. Penis bu silindirin içine yerleştirildikten sonra pompa ile fanus içindeki hava emilerek negatif basınç oluşturulur. Bu şekilde penis kanla dolarak ereksiyon elde edilir. Silindirin üzerindeki özel lastik bant penis köküne indirilerek kan penis içinde hapsedilir. Lastik 30 dakika boyunca penis üzerinde kalabilir ve bu şekilde ilişki kurulabilir.

Erektil Disfonksiyon Nedeni

Erektil disfonksiyon nedeni ne olursa olsun, % 90 başarı ile sertleşme sağlanır. Ağızdan ilaç veya penise iğne kullanan hastalar da beraberinde vakum cihazı kullanılabilir. Fakat rahat kullanım için bir alışma dönemine ihtiyaç varıdır. Bu nedenle en sık görülen sorun, hastanın aleti kullanmakta başarılı olamamasıdır. Türkiye’de hastalarımız tarafından pek benimsenmemiştir.

Sertleşme sorununda vakum cihazı kullanılması hastanın ereksiyon problemlerini kısa vadede karşıladığı için tercih edilmektedir.

Penisin üzerine geçirilen ve sıkıca hava sızdırmayacak şekilde penis köküne kadar yerleştirilen, plastikten yapılmış olan şeffaf bir silindirden oluşmaktadır. Silindirin arkasındaki mekanizma silindir içindeki havayı dışarı çıkartarak negatif basınç ile penisin sertleşmesine yol açar. Bu pompa elle ya da pille çalışır. Elle çalışan aletlerin ereksiyonu sağlamakta ve daha etkin oldukları tespit edilmiştir. Negatif basınç ile penis ereksiyona getirildiğinde vakum cihazının üzerine takılan silikon halka penis köküne kaydırılır. Bu halkayla penisten kanın kaçışı engellenerek ereksiyon devam etmektedir. Silikon aleti geri çekilerek penis cinsel bir birleşme için hazır duruma gelmiş olur. Sertleşme vakum cihazı avantajları ise şunlardır:

  • Vakumlu ereksiyon cihazlarını kullanmak oldukça kolaydır.
  • Sertleşme sorununda vakum cihazı kullanımı sırasında penise herhangi bir ek ilaç enjeksiyonu gerekmez.
  • Kullanım sıklığında herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • Sertleşme sorunu vakum tedavisi aletinin kullanımından sonra ereksiyon düzeyinde ilerleme olduğu gözlenmiştir.
  • Sertleşme sorununun kaynağı ne olursa olsun tüm hasta gruplarında kullanılma avantajına sahiptir.

Sertleşmeme sorunu tedavisi için kullanılan vakum cihazları her hastamız için uygun olmamaktadır. Hastaların pıhtı önleyici ilaç kullanması ya da pıhtılaşma bozukluğu olması halinde vakum cihazı uygulaması yapılmamaktadır.

Sertleşme Sorununda Vakum Cihazı Yan Etkileri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılan vakum cihazları orgazm sırasında boşalmayı zorlaştırabilir, rahatsızlık hissi yaratabilir, penis derisinde morarma ve hissizliğe yol açabilir.

Aynı zamanda daraltma özelliği olan halkayı 30 dakikadan fazla kullanmak penis derisinde ciddi hasara yol açabilir. Vakum yöntemi ile penise uygulanan negatif basınç ile penis köküne koyulan batın yardımı sayesinde anlık olarak hastanın ihtiyaçları karşılanmış olur.

Sertleşmeme sorununa organik nedenler yol açıyorsa vakum tedavisi ile bu problem de kısa süreli olmak üzere giderilmiş olur.

Sertleşme vakum cihazı kullanımında amaç organik problemin çözülmesi olsa da anlık çözüm isteyen hastalar için idealdir. Sertleşme sorununda vakum cihazı kullanımı ile erektil disfonksiyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yapılmış Yorumlar (2)

Hasan Gündoğdu
11 Ekim 2023, 14:07

Merhaba, Başta erektil olsa bile devamlı olmaması haliyle ereksiyon problemi var. Kan sulandırcı Coraspirin günde 1 adet almak gerekiyor. Bu durumda uygun olan iyi leştirme için, pompa mı, eswt mi, ya da başka yöntem mi daha uygun olur? Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için penis vakum pompası sakıncalı mı? Alanya, Yaş: 70

Prof. Dr. Sinan Ekici
12 Ekim 2023, 13:24

Hasan bey sorunuz için teşekkür ederim. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar penis vakum cihazını kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Cilt altında ekimoz morarma oluşursa kullanmamalıdırlar. Ereksiyon sorununun çözümü için ise her hastanın sorunu ve etkilenme durumu farklı olur. Bu nedenle detaylı değerlendirme sonucu kişiye özgü fayda görebileceği tedavi belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05