+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Cilt ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin Ozon Tedavisi

Cilt ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları Ozon Tedavisi ve İlaç Uygulamaları

Mantar enfeksiyonları kadınlarda ve erkeklerde oldukça sık görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Saç, kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşerek yaşayan mantar organizmaları deride yuvarlak, kuru, kızarık, kaşıntılı ve pullanan lezyonlar oluşturarak kendini belli eder. Yakın temas, enfekte eşyaların kullanılmasıyla bulaşan mantar enfeksiyonları ozon tedavisi ve ilaç uygulamaları ile ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca, cinsel yolla bulaşma veya yoğun antibiyotik kullanımı sonrasında vajinal mantar hastalığı ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla neden olan mantar kandida (candida) mantarıdır. Antifungal ilaçlara dirençli vajinal mantar hastalığında vajen içine verdiğimiz ozon tedavisi çok yüksek oranda iyileşme sağlamaktadır. 

Mantar enfeksiyonları için ozon tedavisi Türkiye’de ilk olarak kliniğimizde uygulanmaya başlamıştır. Başarılı sonuçlar aldığımız ozon tedavisi her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Mantar enfeksiyonu tedavisi için ozondan yararlanılırken ozon, saf oksijenden elde edilen ozon-oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya ve hastanın kliniğine bağlı olarak ozon konsantrasyonu 10-70 µg/ml arasında değişir. Hastamızın genel sağlık durumuna ve tedavi planına göre verilecek ozon dozu ve seansı belirlenir.

[widget-144]

Ozonun Etkisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Kliniğimizde majör, minör, üretral, rektal ve vajinal uygulama yolları başta olmak üzere değişik ozon tedavisi yöntemleri ile mantar enfeksiyonları başarı ile tedavi edilmektedir. Bu konuda ilk olmanın ve yıllar içinde kazanılan tecrübenin sonucunda başarı oranımız ve hasta memnuniyetimiz çok yüksektir. Mantar enfeksiyonları ozon tedavisi başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Mantar enfeksiyonu tedavisinde ozon uygulaması sırasında ozonun vücuda ya da kana verilmesiyle birlikte ozon oksijenden 10 kat daha fazla çözünerek etki etmektedir. Güçlü oksidan etkisiyle iyonlar ve biyomoleküllerle (antioksidanlar, proteinler, karbohidratlar ve doymamış yağ asitleri) reaksiyona giren ozon, bu reaksiyonlar sonucu oluşan hidrojen peroksit ve lipid oksidasyon ürünü olan lipid peroksitlerle etkisini göstermektedir.

Mantar enfeksiyonu ozon tedavisi kan hücrelerine biyokimyasal olarak etki ederken lipid peroksitler diğer vücut hücrelerinde etki göstererek uzun süren geç biyokimyasal etkileri ortaya çıkarır. Ozon bizzat mantarlar üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Ayrıca, ozon bağışıklık sistemini hem vücutta hem de lokal organ seviyesinde güçlendirerek hastalıklara karşı etki gösterir. Hastalarımız mantar enfeksiyonu ozon tedavisi sonunda günlük hayatlarına kısa sürede dönerken nüks riskinin de en aza indirilmesi söz konusudur.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Ozon Uygulamalarının Yan Etkileri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonları için uygulanan ozon tedavisi yan etkisi olmayan bir yöntemdir ancak ozonun yanlışlıkla solunması halinde çok hassas kişilerde gözlerde yanma, bulantı, öksürük, kusma ve baş ağrısı hafif şekilde etkiler görülebilir. Klinik uygulamada hasta böyle bir temasa maruz kalmadığı için asla bu yan etkileri görmez.

[widget-145]

Vajinal ozon uygulaması klinikte uygulanmakta, uygulama çok iyi tolere edilmekte, uygulama sırasında ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık hasta tarafından bugüne kadar belirtilmemiştir. 

Majör, damardan ozon uygulamada damar yolu bölgesinde kısa zamanda geçici hafif yanma hissi yan etkileri olarak görülebilir.

Mantar enfeksiyonu hastalığında ozon kullanımı ve ozonun yararları hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz. Üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici'den bilgi alabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05