+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreterosel İçin İlaç Tedavisi

Enfeksiyonu Önlemek İçin Antibiyotik Tedavisi

Üreterosel üreter distal ucunun kistik genişlemesidir. Yani, idrarı böbrekten mesaneye ileten tüp şeklinde yapı olan üreterlerin mesaneye giren bölümünün mesane içerisinde balonlaşmasıdır. Üreterosel nedeni üreterin mesaneye açıldığı yerdeki deliğin idrar akımı engellenmesine bağlı olarak genişlemesidir.

Üreterosellerin büyüklüğü değişkendir, bazıları çok küçükken diğerleri mesaneyi kaplayacak büyüklükte olabilir. Üreterosel rahatsızlığı yaklaşık 4000 çocukta bir ve daha çok kızlarda ortaya çıkar. Üreterosel vakalarının çoğunda böbrekten bir yerine iki idrar yolu çıktığı görülür. Üreterosel bebeklerde genellikle ilk olarak doğum öncesi yapılan ultrason ile  tespit edilir. Bu durumda bebeklerde doğum sonrasında idrar yolu infeksiyonlarına bağlı ateşlenmeler, huzursuzluk ve idrar yapma güçlüğü ile görülür. Peki, üreterosel için ilaç tedavisi uygulanır mı? Üreterosel için ilaç tedavisi ne derece sonuç verir?

 [widget-209]

Üreterosel Antibiyotik Tedavisi Neden Uygulanır?

Yaşanan semptomlar nedeniyle doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde ultrason yapılır. Eğer üreterosel varsa bu ultrason ile saptanır. Üreterosel ile beraber idrar yollarında tıkanma bulgusu veya idrar reflüsü de olabilir ve bu durum idrar yolu enfeksiyonu gelişmesine sebep olur. Üreterosel tanısı, idrar yolu enfeksiyonu sonrası yapılan tetkiklerde de konabilir. 

Üreterosel tanısı konduktan sonra üreterosel için ilaç tedavisi, enfeksiyonu önlemek için antibiyotik tedavisi ve sonrasında düşük doz antibiyotik ile koruyucu tedavi şeklinde uygulanır. Üreterosel ilaç tedavisi için kullanılan ilaçlar tansiyon veya şeker ilaçları gibi düzenli kullanıldığı sürece etki gösterirler. Genellikle hastalar uzun süreli tedavide uyum sağlarken zorlanırlar. Özellikle bazı antibiyotikler sıcak havalarda ağız kuruluğu gibi basit yan etkileri dolayısıyla sıkıntı yaşatır. Buna karşı üreterosel ilaç tedavisi için verilen antibiyotik ile hastaların ameliyat gereksinimleri ortaya çıkmaması, üst pol dilatasyonunun azalması ve üretoreselin çökmesini sağlar.

Ayrıca asemptomatik, üreteroseli boşaltan parçanın iyi fonksiyon gördüğü ya da hiç fonksiyon görmediği, düşük derecedeki reflülerin eşlik ettiği ve mesane çıkışı obstrüksiyonu olmayan hastaların ameliyatsız, antibiyotik proflaksisi ile izlenebilir.

Üreterosel İçin Ameliyat Gereklilikleri Nelerdir?

Bebek ve çocuklarda üreterosele bağlı üreter ve böbrekte ciddi genişleme olması, taşlar, idrar enfeksiyonu, mesanede boşalma sorunları cerrahi tedaviyi gerektirir.

Tüm üreterosellerde tedavi aynı değildir. Bazı üreteroseller daha basit yöntemler ile tedavi edilir iken bazıları da kapsamlı ameliyatlar gerektirir.

[widget-210]

Tedavi seçeneğini etkileyen faktörler; idrar yollarında tıkanma durumu ve derecesi, üreteroselin büyüklüğü, böbreğe doğru idrar kaçağı olup olmadığı, mesanenin etkilenip etkilenmediği ve ek idrar yolları anomalisi varlığı gibi faktörlerle tedavi seçeneğine karar verilir. Üreterosel için ilaç tedavisi hakkında sormak istediğiniz sorular ve ürolog muayenesi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05