+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreterosel Belirtileri ve Nedenleri

Anne Karnında Üreterosel Oluşumu - Üreterosel neden olur?

Üretesel çocuklarda görülen üreterinin sonunda küçük bir kese veya şişlik olması durumudur. Normal olarak idrar, böbrekten mesaneye serbestçe akar, ancak bir üreterosel olması durumunda akıntının bir kısmını veya tamamını bloke edilebilir. Aynı zamanda bu durum bazen idrarın böbreğe geri akmasına neden olur. İdrar akışının ne kadar etkilendiği ve böbreğin hasar görme riski altında olup olmadığı hastanın durumunun ne kadar şiddetli olduğunu gösterecektir.

[widget-209]

Üreterosel kimlerde görülür? Kimler risk altında?

Üreterosel, kızları erkeklerden daha fazla etkileyen bir sorundur. Üreteroseller her 500 ile 1000 doğumdan yaklaşık 1'inde görülür ve kızlarda daha sık ortaya çıkar. Üreterosel, şiddet ve oluştuğu yer bakımından büyük farklılıklar gösterir. Bazı üreteroseller hemen hemen hiç yokken diğerleri de tüm mesaneyi kaplayabilir.

Üreteroselin şiddeti, büyüklüğüne, ayrıca neden olduğu tıkanma derecesine bağlıdır. Hafif üreterosel böbrek ve mesane arasındaki idrar akışını en az düzeyde etkilemektedir. Daha büyük bir üreterosel idrar akışının daha fazla tıkanmasına yol açabilir.

Üreterosel Belirtileri – İdrar Yaparken Ağrı Ne Demek?

Üreterosel sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda üreterosel nedenleri arasında doğum anormallikleri bulunduğu gözlemlenmiştir. Buna göre üreterlerin uçlarının uygun şekilde gelişmediği ve üreteroselin ortaya çıktığı bilinmektedir. Üreterosel nedenleri ile alakalı yapılan araştırmalar hala devam etmektedir.

Üreterosel belirtilerini gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın!

Üreterosel belirtileri genellikle bir idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olmadığı sürece herhangi bir semptom göstermez. Üreterosel belirtileri şu şekildedir;

  • Ağrılı idrara çıkma
  • Kötü kokulu idrar
  • Karın bölgesinde ağrı
  • İdrarda kan görülmesi
  • Ateş
  • Sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken yanma
  • Karın içinde bir yumru hissedilmesi
  • Üriner inkontinans (idrar kaçırma)
  • Mesaneyi tam olarak boşaltamama hissi

Geç fark edilen hastalıklardan biri olan üreterosel için geliştirilmiş tanı yöntemleri ile birlikte hızlı ve güvenilir tedaviler mümkündür. Hastanın üreterosel belirtilerini izlemesi gerekmektedir.

[widget-199]

Üreterosel Komplikasyonları – Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Üreterosel uzun vadeli tedavi edilmeden ilerlerse çeşitli sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Üreterosel tedavi edilmez veya yanlış teşhis edilirse, büyüyerek hastanın böbreklerine ve idrar sistemine zarar verebilir.

Üreterosel uzun süre tedavi edilmezse hasar daha büyük olmakta ve sonucunda, nefrektomi denilen böbreğin bir parçasının cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebilecek geri dönüşü olmayan böbrek hasarına yol açmaktadır. Bu nedenle, doğru ve zamanında teşhis önemlidir.

[widget-210]

Böbrek sağlığınız için üreteroselin tedavi edilmesi şart!

Üreterosel kimlerde görülür sorusuna yanıt olarak; üreterosel kız çocuklarda erkek çocuklara oranla daha sık görülmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de genetik ve doğumsal anormalliklerin sebebi olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Üreterosel kısa sürede teşhis edilmeli ve ardından ürolog kontrolünde doğru tedavi planı hazırlanmalıdır. Üreterosel belirtileri veya üreterosel nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bunu biliyor musunuz?

Üreterosel % 2 – 25 arasında bir oranda görülürken; kızlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülmektedir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05