+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vezikovajinal Fistül İçin Cerrahi Tedavi

Laparoskopik Teknik İle Vezikovajinal Fistül Minimal İnvaziv

Zorlu bir jinekolojik ameliyat geçirdikten sonra sosyal açıdan haftalardır ya da aylardır sıkıntı çeken bir hastaya başarı şansı daha yüksek olan açık cerrahi yerine önemli avantajlara sahip da Vinci Robotik ya da laparoskopik tekniği önermek daha uygun olur.

Aksi takdirde bu hasta başarı olasılığı oldukça sınırlı olan bir tedavi yöntemi ile hem psikolojik hem de kozmetik açıdan son derece gereksiz zor durumlar yaşayabilir. Bunun yerine Robotik Sistem ya da Konvansiyonel Laparoskopik teknik ile Vezikovajinal fistül minimal invaziv olarak rahatlıkla tedavi edebilir.

Robotik Ve Konvansiyonel Laparoskopik Tekniğin En Önemli Avantajları

Robotik ve konvansiyonel laparoskopik tekniğin en önemli avantajlara sahiptir. Bu avantajlar: Çok az kanama yaşanır. Vücudun en derin bölgelerinde dahi net ve çıplak gözün gördüğünün 10-20 kat büyütmeli görüntüsü ile ameliyatı yapılabilir.

Yüksek çözünürlüklü mükemmel kaliteli görüntü ile ameliyat yapılabilir. Ameliyat sonrası ya çok az ağrı olur ya da hiç ağrının olmaz. Kozmetik avantaj sağlar. Hızlı iyileşme yaşanır ve sosyal hayata çok kısa sürede dönülebilir. Yüksek başarılı cerrahi sonuç kazanılır. Vezikovajinal fistül tamirinde çeşitli yaklaşımlar uygulanabilir.

Bunlar: Vajinal yaklaşım, karından açık cerrahi yaklaşım, elektrokoter, fibrin yapıştırıcı, fibrin yapıştırıcı ile endoskopik yaklaşım, laparoskopi ya da davinci robot ile minimal invaziv yaklaşım, greft ya da flep interpozisyonları

Vajinal yoldan gerçekleştirilen fistülü çıkartma ameliyatı mesane boynuna daha çok yakın ve tek fistüllerde başarılı olabilir. Derinde yer alan, birden fazla fistülde ve daha önce başarısız fistül tamiri geçirenlerde vajinal yoldan tamir başarısı daha düşüktür.

Vajinal Yoldan Yapılan Fistülü Çıkartma Ameliyatı

Düşük ameliyat süresi, minimal düzeyde kan kaybı, ameliyat sonrası daha az ağrı, ve hızlı iyileşme gibi avantajlar sunar. Fakat birden fazla ve geniş üst seviyelerdeki fistüllerde başarı şansı düşer.

Rahatsızlığın tekrarlanma ihtimali robotik ve laparoskopik yaklaşımlarına kıyas ile daha fazladır. Ancak vezikovajinal fistül için %10 üreter yaralanma olasılığı taşır. Bu durum düşünüldüğünde robotik ve laparoskopik yaklaşımlarda bu olasılığın benzer seans ile tedavi şansının var olması bu iki yönteme bir avantaj daha sağlar.

Vajinal yoldan yapılan fistülü çıkartma ameliyatı genellikle mesane boynuna yakın ve tek fistüllerde başarılı olabilir. Derinde yer alan, birden fazla fistülde ve daha önce başarısız fistül tamiri geçiren hastalarda vajinal yoldan tamir başarı olasılığı daha düşük olur. Vezikovajinal fistül için cerrahi tedavi konusunda sormak istediğiniz sorular için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05