+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vezikovajinal Fistül Nedenleri

Zor Doğum ve Enfeksiyon Kaynaklı Fistül Oluşumu

Vezikovajinal fistül nedir sorusunun cevabını daha kolay anlaşılacak biçimde vermek isteriz. Esasen vajinal fistül, vajinayı mesane, kolon veya rektum gibi başka bir organa bağlayan anormal bir açıklıktır. Vezikovajinal fistül ise mesane ve vajina arasındaki bağlantıdır. Bu durumda idrar kesesinde birikmesi gereken idrar üretradan dışarıya atılmak yerine bir kısmı vajinada birikir ve buradan dışarı sızar. Peki, vezikovajinal fistül nedenleri nelerdir?

[widget-272]

Vezikovajinal fistül haricinde görülebilecek vajinal fistüller şunlardır;

Üreterovajinal fistül, vajina ile idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan kanallar arasında anormal açıklık geliştiğinde ortaya çıkar. Rektovajinal fistül açıklık vajina ile kalın bağırsağın alt kısmı arasındadır. Enterovajinal fistül ise açıklık ince bağırsak ile vajina arasındadır.

Ciddi bir durum olan vezikovajinal fistül aynı zamanda hayatı da olumsuz etkilemekte ve sosyal ortamlarda kişinin rahatsız olmasını sağlamaktadır. Çoğu zaman böyle bir problem yaşayan kadınlar psikolojik olarak da durumdan etkilenmekte ve kendilerini herkesten soyutlamaktadır. Bu durumda tedavi gecikmekte ve sorun çok daha büyük bir hal almaktadır. En kısa sürede bir üroloji uzmanı ile görüşmek kadın sağlığı açısından da önemlidir. 

Vezikovajinal Fistül Nedenleri – Travma Sonrası Fistül Oluşur Mu?

Vezikovajinal fistül gelişmekte olan ülkelerde çok daha sık görülmektedir. Buna göre yapılan bir araştırmada her 100.000 doğumda 350 vezikovajinal fistül tespit edilmiştir. Aynı zamanda zor doğum bu durumun görülme nedenleri arasında %97’lik bir orandadır. Peki, vezikovajinal fistül neden olur?

Vezikovajinal fistül sebeplerine dikkat!

Vezikovajinal fistül nedenleri birçok farklı durumda incelenebilmektedir. Ancak en sık zor doğum nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Vezikovajinal fistül neden olur sorusunun cevabını vermemize yardımcı olacak vezikovajinal fistül nedenleri şu şekildedir;

  • Zor doğum: Uzamış veya zor doğum vezikovajinal fistül nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Zor doğum sırasında vezikovajinal fistül uterusun doğum sırasında normal olarak büzüştüğü, ancak bebeğin doğum kanalından geçmediği durumlarda ortaya çıkar. Çoğu zaman bu duruma neden olan ilk şey kişinin çok genç anne olmasıdır. Fetüsün başı pelvisin maternal kemiklerine karşı baskı yapabilir, böylece vajinal duvarın ve mesanenin dokularını sıkıştırabilir. Sonuç olarak, bu dokular yeterince kan almaz ve fistül ile sonuçlanır.
  • Travmatik nedenler: Pelvik bölgesindeki travma, mesane ve vajina dokularına zarar verebilir ve vezikovajinal fistül ile sonuçlanabilir.
  • Kanser: Vezikovajinal fistül nedenleri arasında ileri düzeyde serviks, vajina veya mesane kanseri de bulunmaktadır. Bu tür hastalıklarfa kanser çevredeki organlara doğrudan yayılarak vezikovajinal fistülün ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda kanser tedavisi için kullanılan radyasyon da fistülün gelişmesine yol açabilir.
  • Enfeksiyon: Vezikovajinal fistül neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da enfeksiyon. Vajinal tüberküloz, lenfogranüloma venereum, şistosomiyazis veya aktinomikoz gibi kronik enfeksiyonlar da vezikovajinal fistül nedenleri arasındadır.

[widget-273]

Vezikovajinal Fistül Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Vezikovajinal fistül sorunu ile karşılaşan kadınların çoğu ilk kez hamilelik yapan ve zor bir doğum öyküsü olan genç kadınlardır. Sürekli idrar kaçırma vezikovajinal fistül belirtileri arasındadır. İdrar kaçırma gün boyunca olabildiği gibi gece de gerçekleşebilir.

Vezikovajinal fistül büyükse idrar nadiren mesanede kaldığı için mesaneyi boşaltma dürtüsü yoktur. Vezikovajinal fistülün küçük olması durumunda tuvalete çıkarken idrar vajinadan da gelebilir.

Vezikovajinal fistül yaşaması zor olan bir durumdur.

Erken teşhis ve doğru vezikovajinal fistül tedavi planı ile vezikovajinal fistül kolaylıkla iyileştirilebilir. Yine de vezikovajinal fistül nedenleri ve vezikovajinal fistül belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Dikkat Edin!

Vezikovajinal fistül, % 0.3- %2 arasında görülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde vezikovajinal fistülün gelişimindeki en sık neden, %97 olasılıkla zor doğumdur.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05