+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Tedavi Yöntemleri

Böbek Üstü Bezi Kanserinde En Etkili Tedavi Hangisi?

Böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak her hastanın kanser evresi, belirtileri veya teşhis durumu farklı olduğu için hangi tedavinin uygun olduğunun bulunması birkaç faktöre bağlıdır. Böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri için; tümörün boyutu, yeri, test sonuçları, hastalığın evresi ya da derecesi, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu, hastanın tedavi tercihleri önemlidir.

Böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri hakkında hastanın soruları ve endişeleri olabilir. Ayrıca, tedaviden sonra nasıl hissedeceğini ve normal aktivitelerini yapabileceğini bilmek de isteyebilir. Bu gibi bir durumda doktorunuz sorularınızı cevaplamak için en iyi kişidir. Bu nedenle böbrek üstü bezi tümörü tedavisi öncesinde doktorunuzla aklınızdaki tüm soru işaretlerini paylaşmalısınız.

[widget-225]

 Böbrek Üstü Bezi Tedavisinde Modern Alternatifler

Böbrek üstü bezi tümörü tedavisi lokal veya sistemik olabilir. Lokal tedaviler bir alandaki kanser hücrelerini yok eder veya kontrol eder. Cerrahi ve radyasyon bu tip tedavi seçenekleri arasındadır. Sistemik tedaviler ise vücudun her yerinde bulunan kanser hücrelerini yok eder veya kontrol eder. Kemoterapi ve diğer ilaçlar sistemik tedavilerdir. Böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri:

Ameliyat

Böbrek üstü bezi kanseri için en yaygın tedavi adrenal bezin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. böbrek üstü bezi kanseri ameliyatı söz konusu olduğunda kanser, kanserin yakın lenf düğümleri gibi yayıldığı alanlar da dahil olmak üzere mümkün olduğu kadar uzaklaştırılır. Böbrek üstü bezi kanseri ameliyatı iki ana şekilde gerçekleştirilebilir. Kaburgaların altındaki bir kesiden veya karın önündeki bir kesiden. Kaburgaların altındaki bir kesi küçük tümörleri çıkarmak için yararlıdır, ancak daha büyük tümörler için zor olabilir. Bu nedenle, karın önünde kesi yapılarak kanserin çıkarılması  kullanılan en yaygın yöntemdir.

Hormon Tedavisi

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisinde hormon seviyelerini ayarlamak için böbrek üstü bezi kanseri hormon tedavisi kullanılabilir. Bu tedavide kullanılan ilaçlar şu şekildedir;

  • Adrenal steroid hormonlarının üretimini azaltmak için Ketoconazole ve Metyrapone
  • Aldosteronun etkilerini azaltmak için Spironolakton
  • Mifepriston kortizolün etkilerini azaltmak için
  • Östrojen etkilerini engellemek için Tamoksifen, Toremifene ve Fulvestrant

Kemoterapi

Böbrek üstü bezi kanseri kemoterapi tedavisinde, kemoterapi intravenöz enjeksiyon veya oral ilaçlar yoluyla uygulanabilir. Bu teknik genellikle evre 4 adrenal kanserli hastalar için uygulanır, çünkü aynı anda vücudun çeşitli bölgelerindeki kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabilir.

Radyoterapi

Böbrek üstü bezi kanseri radyoterapi tedavisi odaklanmış bir yüksek enerjili radyasyon ışını içerir ve adrenal bezdeki kanserli hücrelerin bölgesini hedeflemek için kullanılabilir. Bu genellikle cerrahi gibi diğer tekniklere ek olarak destek tedavisi şeklinde kullanılır.

[widget-226]

Böbrek Üstü Bezi Tümöründe Hangi Tedavinin Başarı Oranı Daha Yüksek?

Böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri arasında başarı oranı çok daha yüksek olan tedavi şüphesiz böbrek üstü bezi kanseri ameliyatı olarak kabul görmüştür. Ameliyat sırasında böbrek üstü bezi kanseri tamamen çıakrılmakta, kimi zaman yakın çevre dokulardaki kanserli alanlar da ameliyata dahil edilmektedir. Kanserli bölgenin alınmasıyla böbrek üstü bezi kanserinin yeniden vücuda yerleşmesi çok zor bir ihtimaldir.

Ancak yine de böbrek üstü bezi kanseri tedavi yöntemleri arasında hangi tedavinin başarı oranının daha yüksek olduğunu belirlemek için tümörün büyüklüğü, ne kadar yayılmış olduğu ve hastanın yaşı ya da sağlığı gibi birçok durum da göz önüne alınmalıdır.

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi üroloji uzmanı tarafından kişiye özel olarak planlanmakta ve buna göre uygulanmaktadır. Her hastada kanserin ilerleme durumu farklıdır ve buna göre bir plan yapılmaktadır. Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize danışabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05