+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kanseri İçin Hormon Tedavisi

Adrenal Kanseri Belirtileri ve Tümörün Fonksiyonel Durumu

Böbrek üstü bezi tümörleri aşırı hormon üretimine neden olmaktadır. Bu durumda hastanın hormon seviyelerinin düşürülmesi ve belli bir değerin üzerine çıkmaması için ilaçlar verilebilir.

Adrenal kanseri için hormon tedavisi uygulanırken böbreküstü bezi tümörleri aşırı miktarda hormon üretebildiğinden, diğer hormonların düzeylerini kontrol etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Direkt tedavi şekli olarak tercih edilebilen hormon tedavisi aynı zamanda adrenal kanseri ameliyatı öncesi ve sonrası hormon dengesindeki değişiklikleri düzenlemek amacıyla da uygulanabilir. Adrenal kanseri için hormon tedavisinin detayları için okumaya devam edin. 

 [widget-225]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek üstü bezleri, adrenalin ve kortizon gibi düzenleyici hormonların üretim merkezidir. Adrenal kanserleri bu nedenle belirli bir hormonun çok fazla ya da az miktarda salgılanmasına neden olmaktadır.

Genel olarak iyi huylu diyebileceğimiz adrenal tümörler, çok büyür ve mide gibi yakın organlara baskı yapar. Ancak, vücudun diğer bölgelerine yayılma özelliği göstermezler. Böyle durumlarda hastaların açıklanamayan kilo kaybı ve dolgunluk hissi gibi durumlarla karşılaşması söz konusu olabilir. Böbrek üstü bezi tümörünün kötü huylu olduğu vakaların belirtileri kanserin ileri evrelere ulaşmasıyla birlikte kendini belli eder. Adrenal kanseri belirtileri tümörün fonksiyonel durumu ve salgılanan hormon türüne bağlı olarak değişir.

Böbrek üstü bezi hormon tedavisi öncesinde belirtiler alakasız göründüğü için adrenal kanserini erken evrelerinde teşhis etmek zordur. Yapılacak olan kan ve idrar testleri ile artan hormon seviyeleri anlaşılabilir. Adrenal kanseri tedavisi üroloji uzmanı tarafından planlanır. 

Adrenal Kanseri Hormon Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Adrenal kanseri tedavisi yapılırken kullanılan hormon ilaçlarının amacı, yükselen hormon değerlerinin normale dönmesini sağlamaktır. Adrenal bez tümörleri aşırı miktarda hormon üretebildiğinden hastada yapılacak testler sonrasında hormon ilaçları belirlenmektedir.

Adrenal kanseri hormon tedavisi için tümör, fazla katekolamin üreten bir feokromasitoma ise ilave tedavi yapılmadan önce hastanın bu hormon seviyelerini düşürmek için bir ilaç kullanmaya ihtiyacı olabilir. Aynı zamanda ameliyattan sonra bir hastada aşırı kortizolün etkilerini engellemek için ilaçlara gerek duyulabilir. Metirpolon, metyrosin, spironolakton ve streptozosin bu ilaçlar arasında yer almaktadır.

[widget-226]

Böbrek üstü bezi kanser tedavisi için kullanılacak hormon ilaçları, hastanın genel sağlık durumu ve vücudun ürettiği hormon düzeyine göre belirlenecektir. Hasta hangi hormonu daha çok üretiyorsa adrenal kanseri için hormon tedavisi planı da ona göre hazırlanacaktır. Adrenal kanseri için hormon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edin!

Yayılma yapmayan iyi huylu böbrek üstü bezi tümörlerinin tedavisi hormon üretip üretmediğine, boyutuna ve hastaya özgü diğer durumlara bağlı olarak, hastaya özel olarak planlanmaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05