+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kanseri Tedavisinde Robotik ve Laparoskopik Cerrahi

Adrenal Kanseri Tedavisinde Tercih Edilen Yöntem

Adrenal olarak da adlandırılan böbrek üstü bezleri, korteks ve medulladan oluşan, her iki böbreğin üst kısmında yer alan yapılardır. Adrenal kanseri ya da adrenokortikal karsinoma 1.5-2 milyonda bir görülen nadir bir tümördür. Adrenal kanseri ameliyatı, belli bir hormonun az ya da çok miktarda salgılanmasıyla birlikte ortaya çıkan semptomların neticesinde tümörün yayılımına bağlı olarak uygulanmaktadır.

Adrenal kanseri tedavisi için en çok tercih edilen yöntem ameliyattır. Adrenalektomi olarak da adlandırılan adrenal kanseri cerrahisi ile tümör ile böbreküstü bezinin cerrahi olarak çıkarılması işlemi uygulanır. Tümör 5 cm’den küçükse laparoskopik cerrahi yapılabilir. Tümör 5 cm’den büyükse karın veya sırttan kesi açılarak ameliyat yapılır. Ameliyat yöntemi laparoskopik cerrahi şekilde tercih edilmişse hasta ameliyat sonrasında birkaç gün içinde hastaneden taburcu edilir. Robotik cerrahi ekipmanlar kullanılarak yapılan adrenal kanseri ameliyatı sonrasında hasta kısa sürede günlük hayatına dönebilir.

[widget-225]

Adrenal Kanseri Tedavisinde Kullanılan Teknikler

Açık Cerrahi: Adrenal kanseri tedavisi için tüm evrelerde böbrek üstü bezi ve tümörlerin çıkarılması amacıyla cerrahi teknikler kullanılır. Bu prosedür adrenalektomi olarak bilinir.

Adrenal kanseri ameliyatı, açık cerrahi şeklinde uygulanacaksa genellikle böbreküstü bezindeki tümörün büyük boyutlarda olması gerekmektedir. Adrenal kanseri cerrahisi yapılırken kaburganın altına veya hastanın vücudunun kenarlarına büyük kesiler açılır. Ardından böbreküstü bezlerine ve bağlı damarlara ulaşılır. Böbreküstü bezlerinin çevre dokularla bağlantısının kesilmesiyle birlikte vücuttan çıkarılır. Hastada açılan kesi kapatılarak adrenal kanseri ameliyat sonlandırılır.

Adrenal Kanseri Robotik Cerrahi: Robot yardımlı minimal invaziv cerrahi olarak da adlandırılan robotik cerrahi, adrenal kanseri ameliyatı için hastadan 3 – 4 metre uzaklıkta yer alan konsolda yer alan 3 boyutlu görüntü ekipmanlarıyla detaylı olarak kanserli bölge incelenir. İnsan elinden daha fazla hareket kabiliyetine sahip enstrümanları kontrol ederek ameliyatı gerçekleştiren ürolog cerrah, daha az kanama ile operasyonu sonlandırır. Hastada açılan ufak kesilerle ameliyat imkanı sağlaması ve iyileşme sürecinin hızlı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Adrenal Kanseri Laparoskopik Cerrahi: Minimal invaziv cerrahi yöntemlerinden olan laparoskopik cerrahi, küçük boyutlardaki tümörler için tercih edilmektedir. Laparoskopik adrenal kanseri ameliyat yönteminde ışıklı bir kameranın sağladığı 2 boyutlu görüntü rehberliğinde özel aletler kullanılarak işlem gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik ameliyatta deride açılan küçük kesiler kullanılarak karından ya da sırttan vücuda giriş sağlanmaktadır.

[widget-226]

Laparoskopik Adrenal Kanseri Ameliyatı Avantajları

Laparoskopik adrenal kanseri ameliyatı ile daha az acı, daha az yara izi, hastanede daha kısa süreli kalış, daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Adrenal kanseri tedavisi olarak böbrek üstü bezleri ve tümörleri çıkarmak için daha kapsamlı ameliyat gerekli olabilir. Tümör sırtta, böbreklerin hemen üstünde yapılan bir kesiden çıkarılabilir. Ya da böbrek üstü bezi tümörü ve bezi çıkarılırken, yakın doku ve organlar incelenirken kanserli dokular da alınabilir.

Büyük ve kanserli böbrek üstü bezi tümörlerini çıkarmak için göğüsten karına uzanan uzun bir insizyon gerekli olabilir. Hasta için doğru tedavi yöntemine ve adrenal kanser ameliyatı şekline doktoru karar verecektir. Adrenal kanseri cerrahisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edin!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; tüm kanserler arasında görülme oranı 0.5-2/1000’dir. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda ve 40-50’li yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05