+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kanseri Tedavisinde Kemoterapi

Adrenal Kanseri Tedavisinde Kullanılan Tedavi Yöntemi

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için kullanılan kemoterapi yönteminde kanserli hücrelerin öldürülmesi için ilaç kullanılır. Sistemik kemoterapi, kan yoluyla vücuda yayılmış kanser hücrelerine ulaşmak için kullanılır. Adrenal korteks tarafından üretilen adrenokortikal hormonların miktarını azaltmak amaçlanır.

Adrenal kanseri tedavisinde kemoterapi, tümör hücrelerini yok etmek için genellikle hücrelerin üreme ve bölünme yeteneğini durduracak ilaçların kullanılmasını içeren bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi ilaçları doğrudan damara enjekte edilebilir ya da tablet şeklinde verileblir. Adrenal kanseri kemoterapi tedavisi genellikle belli bir süre boyunca ve belirli sayıda uygulanır. Adrenal kanseri tedavisinde kemoterapi yapılırken hastaya tek seferde tek ilaç ya da birden fazla ilacın kombinasyonu verilebilir.

[widget-225]

Böbreküstü Bezi Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

Adrenal kanseri için kemoterapi, ileri evre kanser tedavisinde cerrahi ve radyoterapi ile birlikte kullanılabilir. Böbrek üstü bezi tümörü teşhis edilen hastalarda kanserli hücrenin tespitiyle birlikte uygulanacak tedavinin şekli belirlenir.

Adrenal kanseri tedavisinde kemoterapi uygulamaları damar yoluyla ya da ağızdan alınan ilaçlarla yapılmaktadır. Sistemik kemoterapide kullanılan ilaçlar vücuttaki tümör hücrelerine ulaşabilmek için kan dolaşımına girer. Genel olarak iğne yardımı ile uygulanan kemoterapi tedavisi, damara yerleştirilen bir damar içi (IV) tüp veya oral yolla alınan bir hap veya kapsülü kapsamaktadır.

Böbreküstü kanseri kemoterapi tedavisi sırasında hastanın genel sağlık durumuna uygun bir tedavi şekli belirlenir. Hastaya tek seferde bir ilacın veya aynı anda farklı ilaçların kombinasyonu uygulanabilir. Adrenal kanseri kemoterapinin takibi oldukça önemlidir.

Adrenal Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Yan Etkileri

Adrenal kanseri için kemoterapi uygulanırken hastaların yan etkiler hakkında da üroloji uzmanı tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kemoterapi yan etkileri hastanın ve kanserli hücrelerin durumuna, verilen ilaca ve doza göre değişir. Adrenal kanseri kemoterapide uygulanan ilaçların; kanama, idrarda yanma, sık idrara çıkma vb. etkileri gözlemlenebilir.

Böbreküstü bezi kemoterapi yan etkileri olarak deri ile teması halinde kızarıklıklar görülmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda sistemik kemoterapi tedavisi sırasında enfeksiyonla mücadele eden kan hücreleri, pıhtılaşma yapan hücreler ve dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ilaçlardan etkilendiği için enfeksiyon, morarma ve halsizlik gözlemlenebilir.

[widget-226]

Adrenal kanseri için kemoterapi tedavisi ve etkilerinin tartışılması için hastanın durumunun detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Kemoterapi tedavisi ve böbrek üstü bezi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05