+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Nedir?

Böbrek Üstü Bezi Kanserine Neler Neden Olur?

Böbrek üstü bezi kanseri nedir açıklamadan önce böbrek üstü bezi nedir (adrenal) sorusunun cevabını vermek daha doğru olacaktır. Böbrek üstü bezi her böbreğin üstünde bulunmakta, adrenalin de dahil olmak üzere çeşitli hormonlar üretmektedir. Bunlar ana kan basıncı artıran hormonlardır. Böbrek üstü bezlerinin içinde büyüyen tümörlerin sadece yüzde beşi kanserlidir. Diğer yandan adrenal tümörler genellikle çok küçüktür ve genellikle bir doktor tarafından hissedilemez.

[widget-225]

1000 kişiden sadece bir tanesinin adrenal kanseri olma olasılığı vardır. Hastalık 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Böbrek üstü bezi kanseri, anormal hücrelerin adrenal bezlerde oluşması veya dolaşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Böbrek üstü kanseri 30 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür. Bu nedenle risk faktörü içinde yer alan durumları bilmek gerekmektedir.

Böbrek üstü bezi kanseri nedenleri incelenerek hastanın genetik yatkınlığı ölçülmelidir. Ardından üroloji uzmanı kontrolünde tedavinin planlanması ve hasta takibi önem arz etmektedir.

Böbrek Üstü Bezi (Adrenal) Kanseri Sebepleri

Böbrek üstü bezi kanseri nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi de böbrek üstü bezi tümörünün oluşum nedenlerine geçebiliriz. Böbrek üstü bezi kanseri nedenleri için hala devam eden araştırmalar bulunmaktadır. Bazı insanların neden böbrek üstü bezi kanseri oldukları tam anlaşılamasa da aşağıda bulunan genetik hastalıklardan birine sahipseniz daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Böbrek üstü bezi kanseri nedenlerinin önüne geçin, hastalığınız ilerlemeden durdurun!

Böbrek üstü bezi kanseri nedenleri arasında farklı sendromlar ve hastalık durumları yer almaktadır. Genetik faktörler ve yatkınlığın da dikkat çekici bir önemi bulunmaktadır. Böbrek üstü bezi kanseri nedenleri şunlardır:

  • Li-Fraumeni sendromu: Birçok tipte kanser için artmış bir riske neden olan kalıtsal bir bozukluktur ve böbrek üstü bezi kanseri nedenleri arasındadır.
  • Beckwith-Wiedemann sendromu: Anormal bir büyüme bozukluğudur. Bu sendromlu bireyler de böbrek ve karaciğer kanseri riski altındadır.
  • Çoklu endokrin neoplazi: Birçok tümörün hipofiz, paratiroid ve pankreas gibi hormon üreten dokularda hem benign hem de malign olarak gelişmesine neden olan kalıtsal bir durumdur ve böbrek üstü bezi kanseri nedenleri arasında bulunur.
  • Ailesel adenomatöz polipoz: Yüksek bağırsaklarda yüksek sayıda polip ile karakterize kalıtsal bir durum olmasının yanı sıra böbrek üstü bezi kanseri nedenleri arasında da yer alır.

Böbrek üstü bezi tümörü için risk faktörlerinde yer alanlar her zaman daha tehlikeli bir gruptadırlar. Mutlaka gözlemlenmeleri gerekli olmaktadır.

[widget-226]

Böbrek üstü bezi tümör çeşitleri ile hastaya özel tedavi uygulamaları

Böbrek üstü bezi tümörü oluşumuna neden olan adrenal kanseri birden fazla türe sahiptir. Böbrek üstü bezi tümör çeşitleri farklı durumları ifade etmekte ve tedavi de buna göre belirlenmektedir. Böbrek üstü bezi tümör çeşitleri şu şekildedir;

  • Benign adenomlar: Benign adenomlar nispeten küçüktür, genellikle çap olarak 1 cm’den azdır. Bu tip tümörü olan kişilerin çoğunda semptom görülmez. Bu tümörler genellikle sadece bir adrenal bez üzerinde meydana gelir, ancak nadir durumlarda her iki bezde de görülebilirler.
  • Adrenal kortikal karsinomlar: Adrenal kortikal karsinomlar genellikle benign adenomlardan çok daha büyüktür. Bazen, organlara baskı yapmaya yetecek kadar büyüyebilirler ve daha fazla semptom gösterebilirler. Aynı zamanda bazen vücutta değişikliklere neden olan hormonlar üretebilirler.
  • Nöroblastom: Bu böbrek üstü bezi kanseri türü çocukluk çağında görülmektedir.
  • Feokromositoma: Adrenal medullada başlayan böbrek üstü bezi kanseri olarak bilinir.

Böbrek üstü bezi kanser türleri farklı tedavilere ihtiyaç duyabilir ve kanserle alakalı bilgi verebilir. Bu nedenle önemlidir ve evreleme sürecinde daha fazla bilgi alınmasını sağlar.

[widget-148]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Risk Faktörlerinden Uzak Durun!

Böbrek üstü bezi kanseri çok sık görülen bir kanser olmaması nedeniyle çok fazla risk faktörü bulunmamaktadır. Ancak risk faktörlerinin bilinmesi ve hayat şartlarının iyileştirilmesi böbrek üstü bezi kanseri riskinin azalmasını sağlayabilir.

Yaşın dışında aile öyküsünün de etkili olduğu böbrek üstü bezi kanseri için sigara içmek en büyük risk faktörüdür. Bu nedenle böbrek üstü bezi kanserinden korumak ve böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için sigara kullanımının azaltılması hatta bırakılması gerekir.

Böbrek üstü tedavisi için uzmanından destek alın!

Böbrek üstü bezi kanseri nedir sorusunun cevabını yukarıdaki detaylı bilgilerle vermiş olsak da daha fazla bilgi almak için kliniğimize başvurmaktan çekinmeyin. Böbrek üstü bezi kanseri belirtilerini gözlemlediğinizde mutlaka uzmanına sorun.

Uzman kontrolü şart...

Böbrek üstü bezi kanseri tedavi seçenekleri arasında cerrahi, kemoterapi, hormon tedavisi ve radyoterapi yer alır. Hastanın yaşı, kanserin boyutu, tümörün farklı doku ve organlara sıçrayıp sıçramadığı tedavi yönteminin kesinleşmesini sağlamaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05