+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnet Teknikleri Nelerdir?

Erkek çocuklar penisin başını örten sünnet derisi adı verilen bir ciltle doğarlar. Sünnet sırasında, sünnet derisi cerrahi olarak çıkarılarak penisin ucunu açığa çıkarır. Sünneti tercih eden ebeveynler genellikle dini inançlara, hijyenle ilgili kaygılara veya çocuklarının ailede diğer erkeklere benzemesi gibi kültürel veya sosyal nedenler sebebiyle sünneti tercih ederler.

Sünnet nasıl yapılır? Hekimin dikkat etmesi gerekenler

Sünnet nasıl yapılır sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Genellikle bebeklerde doğumdan birkaç gün sonra gerçekleştirilen cerrahi sünnet, bazı tıbbi sorunlarla beraber yetişkinlerde de uygulanabilir. Sünnet ameliyatı sırasında penisi uyuşturmak için enjeksiyon veya krem kullanılmaktadır. Sünnet ameliyatı yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir.

Sünnetle ilişkili en sık görülen komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. Anestezi ile ilgili yan etkiler de mümkündür. Bu nedenle sünnetin artıları ve eksilerinin doğru değerlendirilmesi önemlidir.

Sünnet Teknikleri – Doğru Yöntem Hangisi?

Sünnetin nasıl yapıldığının yanında psikolojik etkileri erkek çocuk sahibi olan ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Sünnetin özellikle bebekler, çocuklar ve gençler için psikolojik olarak travmatik olduğu iddia edilse de bebekler durumun hiç farkında olmadan işlem gerçekleştirildiği için hiçbir psikolojik sorun yaşamazlar. Ancak daha büyük çocuklarda bu tip bir cerrahi müdahale ergenlik döneminde stres ve depresyona neden olabilmektedir.

Sünnet, uzman hekim ve klinik kontrolünde yapılmalıdır!

Sünnet cerrahi bir işlem olması nedeniyle farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sünnet teknikleri ise şu şekildedir;

  • Dorsal slit: bu tip bir sünnet tekniği kullanılarak yapılan işlemlerde sünnet derisi saat 1 ve 6 hizasında olacak şekilde kesilerek, kalan yan deriler makasla kesilip çıkartılır.
  • Gomco yöntemi: Özel bir alet kullanılarak gerçekleştirilen bu yöntemle penisin ucuna alet yerleştirilir ve neşter ile kesilip çıkarılır.
  • Giyotin metodu: Bu teknikte sünnet derisi gerdirilir ve bir klemp ile sıkıştırılarak neşter kullan ılarak kesilir.
  • Plastibell yöntemi: Plastik tüplerin kullanıldığı bu yöntemde tüpler penis kafasına yerleştirildikten sonra sünnet derisi tüp üzerine çekilir ve plastik aparat üzerinden deri kesilir.
  • Çift insizyon tekniği: Bu teknikte sünnet derisine içeriden ve dışarıdan iki kesi yapılarak sünnet derisi çıkarılır ve ardından kesilmiş iki kenar birbirine dikilir.

Sünnet Sonrası İyileşme Süreci – Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Sünnet sonrası iyileşme 2 ile 3 hafta içinde gerçekleşmektedir. Bu süre zarfında morarma ve şişme görülebilir. Aynı zamanda idrara çıkarken birkaç gün ağrı yaşanması da mümkündür.

Bazı rahatsızlıklar sünnet sonrasında ortaya çıkar, ancak ağrı şiddetli değildir, çünkü bu oldukça küçük bir işlemdir.

Sünnet sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

Penisin sıkışmamasını sağlamak için rahat iç çamaşırları giydirilmelidir. İdrarın asitliğini seyreltmek ve idrarda ağrıyı azaltmak için sünnet sonrası ilk birkaç gün bol sıvı tüketmek gerekir. Yara iyileşene kadar fiziksel aktiviteden kaçınmak önemlidir. En az 3 hafta herhangi bir kazaya neden olabilecek aktiviteler yapılmamalıdır.

Sünnet kısa süren ve çok ciddi olmayan bir cerrahi işlemdir. Ancak yine de işlemin steril ortamlarda yapılması önemlidir. Sünnet nasıl yapılır ve sünnet sonrası iyileşme süreci nasıl olmalıdır gibi sorularınızın cevabı için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05