+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Fimozis İçin Tedavi Yöntemi Sünnet

Fimozis İçin Sünnet Tedavisi

Dünya üzerinde erkeklerin ortalama %25’i dinsel, kültürel, tıbbi sebeplerden dolayı sünnet edilir. Sünnet dünya üzerinde çok eski zamanlardan beri gelenek olarak uygulanan bir cerrahi işlemdir. Batı dünyasında 19. yüzyılda yeni doğan bebekleri hastalıklardan korumak için sünnet uygulamasına başlanılmış ve özellikle İngilizce konuşan ülkelerde yaygınlaşmıştır.

Günümüzde Amerika’da bile yeni doğan sünneti çok yaygın bir uygulamadır. Sünnet işlemi glans penisi örten prepisyum adı verilen sünnet derisinin belirli şekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek penis uç kısmının açığa çıkarılması şeklinde yapılır. Fimozis için tedavi yöntemi olan sünnet her yaşta yapılabilen bir uygulamadır.

[widget-215]

 

Fimozis Tedavisi: Sünnet

Fimozis için sünnet tedavisi önermek için prepisyumun geri çekilememesi tek başına yeterli bir bulgu değildir. Prepisyumun geri çekilememesinin yanında fiziksel muayene ve ek olarak bunlara eşlik eden başka belirtilerin varlığı da araştırılır. Tüm bu bulgular beraber değerlendirilerek sünnetin gerekli olup olmadığına karar verilir.

Darlığın az olduğu durumlarda topikal pomadlarla tedavi etkili olabilir. Bunun gibi ileri olmayan durumlarda sünneti düşünmeyen aileler, steroid içerikli kremleri sakıncası yok ise kullanabilir. Fakat sünnet derisindeki açıklık çapının 0.5 cm’den dar olması, çocuğun idrarının damla damla yapması, işeme sırasında sünnet derisinin balonlaşması gibi şikayetler de olabilir. Bu belirtilerin olduğu durumlar için en doğru tedavi sünnettir. Patolojik fimozis durumunda sünnet derisinin geriye doğru çekilerek zorlanması sünnet derisi deliğinde daralma yaparak iyileşmeye neden olur, bu da fimozis oluşmasına neden olur. Eğer böyle bir durum varsa sünnet derisinde darlık ve bazen ödeme bağlı şişlik oluşabilir.

Doğal fimozisin sünnet ile tedavi edilmesi hastanın durumuna göre düşünülünüp karar verilen bir yöntemdir. Ancak patolojik fimozis sünnet ile tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Sünnet nasıl yapılır, hangi durumlarda gereklidir diyorsanız hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Ameliyat Endikasyonları - Fimozis Tedavisi Sünnet Riskli mi?

Ameliyat yapılmadan önce çocuğun genel sağlığı incelenir. Daha sonra fimozis için ameliyat yapılır.

Fimozis için tedavi yöntemi sünnet endikasyonları: prepisyumda ödem ve kabuklanma, belirgin daralma, işede zorlanma, sünnet derisinin işeme sırasında şişmesi, tekrarlayan prepisyumda hiperemi veya balanopostit (sünnet derisi ve glans penis iltihabı), işeme bozukluklarıdır.

Fimozis, doğal olarak gelişen ve her çocuğun başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerin kendilerine göre, uzman bir doktora danışmadan, sorun yaşayan çocuğun sünnet derisini genişletmeye ve geriye sıyırmaya çalışması ciddi yırtılmalara ve sorunlara yol açabilir. Bunun dışında fimozis için tedavi yöntemi sünnet konusunda sormak istediğiniz sorular için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-216]

Dikkat Edin!

Fimozis tedavisinde sünnet 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05