+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sünnet Uygulamaları ve Cerrahi Yöntemler

Sünnet Ameliyatının Faydaları

Sünnet tıbbı açıdan penisin ucunu örten ve cilt sünnet derisi olarak adlandırılan kısmın cerrahi bir işlem ile alınan basit bir operasyondur. Erkek çocukların sünnet olması için tıbben bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Sünnet ameliyatı öncelikle idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere tıbben birçok faydası olan cerrahi bir işlemdir.

Sünnet nedir? Sünnet, Müslüman ülkelerde dini amaçlı yapılması dışında Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde de sağlık amaçlı olarak yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre dünya erkek nüfusunun yaklaşık %30’u sünnetlidir ve bunların %68’i Müslüman’dır.

Aileler dini ve tıbbi amaçlarla çocuklarını sünnet olmasını istemekteler.

[widget-220]

 

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnet olmanın sağlık yönünden bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde idrar yolu enfeksiyonları riski %90 oranında azalmaktadır.

Sünnet olan erkeklerde penis kanseri çok daha az görülmektedir.

Bu kişilerde cinsel yolla hastalık bulaşma riski de azalmaktadır. Ayrıca sünnet olan kişilerin, kadın partnerlerinde de bazı enfeksiyonlar ve rahim ağzı kanseri daha az görülmektedir. Sünnet nasıl yapılır? Sünnet uygulamaları üç yöntemle yapılabilmektedir. Bunlar;

  • Çan yöntemi: Daha çok yeni doğan bebeklerde uygulanmaktadır. Bu uygulamada penise lokal anestezik bir krem sürülür. Dikiş kullanılmadan yapılan çan yönteminde çocuk 2 – 3 güne iyileşir.

Yenidoğan bebeklerde kanama riski düşük olduğu ve idrar yolu enfeksiyonu en az görüldüğü için bu yaş grubunda sünnet yapılabilmektedir. Ancak yeni doğan bebeğin prematüre olması ya da kilosunun yeni doğan kilosu olan 3 kilo ile 3.500 kilo aralığına ulaşması beklenmektedir. Bebek, sünnet için yeterli sağlık durumuna gelince sünnet ameliyatı yapılmaktadır.

  • Koter yöntemi ( Lazer): Penis derisinin lazer kullanılarak kesilmesine dayanmaktadır. Ehli olmayan doktorların uygulamaması gerekmektedir. Sünnet enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak amacıyla temel cerrahi prensiplere uygun olarak ameliyathane ortamında ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış uygulamalarla yapılan sünnet ameliyatı kalıcı hasarlara sebebiyet vermektedir.
  • Cerrahi: En sık uygulanan sünnet yöntemidir. Çocuk sünnet öncesi banyo yaptırılmalıdır. Cerrahi bölgenin temizliğinden sonra kesilecek olan deri parçasın yapışıklıkları açılarak kesme hattı belirlenmektedir. Belirlenen kesme hattı takip edilerek bistüri ya da makasla penis ucunu kapatan deri parçasının kesilmesiyle sünnet ameliyatı gerçekleştirilmektedir. 3 – 5 gün içinde iyileşme söz konusudur.

Cerrahi sonrasında sarılan sargılar idrar ile atılmalıdır. Eğer atılmazsa klinik ortamında alınmalıdır. 2 hafta içinde penis eski görünümüne kavuşmaktadır.

Acı ve Ağrısız Sünnet Uygulamaları

Operasyon esnasında uygulanan lokal anestezi sayesinde sünnet sonrası yaklaşık 6 saatlik ağrısız bir süreç bulunur. Ardından ağızdan ağrı kesici ilaçlar verilerek ağrının hissedilmemesi sağlanır.

Dikişsiz sünnetin ağrı hissi üzerindeki avantajı ise operasyon sonrası 3.günde ortaya çıkmaya başlar.

[widget-219]

Dikiş kullanılan sünnetlerde, dikişler beze ya da çamaşıra takılmaya başlamakta ve pansuman gerektirmektedir.

Dikişsiz sünnette ise kullanılan doku yapıştırıcısı bu etkiye neden olmamakta ve bu madde operasyonun 5.gününde kendi kendine soyulmaktadır. Sünnet uygulamaları hakkında sormak istediğiniz sorular veya çocuğunuzu sünnet ettirmek için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05