+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kisti Tedavisinde Cerrahi Uygulamalar

Böbrek Üstü Bezi Ameliyatı (Adrenal Kisti Ameliyatı)

Böbrek üstü bezi ameliyatı olarak laparoskopik cerrahi yöntemi kullanılır. Ciddi vakalarda böbrek üstü bezlerindeki kistin alınması söz konusudur. Ameliyat öncesi hastanın tetkikleri yapılarak ameliyat öncesinde stres, sıkıntı ve korkuları giderilmelidir.

Laparoskopi yöntemi kullanılarak genel anestezi altında küçük bir kesi açılarak bu kesilerden kamera ve ekipmanlar böbreğe ulaştırılır. Sonrasında kistin içi boşaltılır. Hasta 1 – 2 gün müşahede altında tutulabilir. Büyük adrenal kistleri için tercih edilen adrenal kisti cerrahi tedavisi, aşırı büyümüş kistlerin adrenal fonksiyonlarını etkileyebileceği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

 [widget-190]

Adrenal Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Adrenal Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Adrenal kisti ameliyatı için karar verilmeden önce tomografi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile doğru tanı konması gerekir. Kanser riski bulunan kistlerin laparoskopik ve robotik cerrahi ile alınması gereklidir.

Laparoskopik adrenal kisti ameliyatı deride 1 cm’den daha küçük olmak üzere 3 adet kesi açılarak yapılır. Açılan bu kesilerden laparoskopik ekipmanlarla kistlere ulaşılır. Kameralı laparoskopik ekipmanlar elde edilen görüntüyü büyüterek bizlere uygulama kolaylığı sağlar. Uygulama yapılırken kistin çeşidi ve kansere neden olup olmayacağı ürolog tarafından detaylı bir şekilde incelenir. İşlem sonrasında kistin duvarından parça alınır. Yapılan inceleme sonrasında kanser bulgusu olması halinde farklı tedaviler gündeme gelebilir.

 

Adrenal kisti robotik cerrahi uygulamalarıyla da tedavi edilmektedir. Adrenal kisti tedavisi sırasında açılan kesilerden girilerek hareket kabiliyeti yüksek robot kollu enstrümanlarla operasyon gerçekleştirilmektedir. Uygulama kolaylığı ve başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Adrenal Kisti Cerrahisi

Adrenal kisti cerrahi yöntemi olarak laparoskopik ve robotik uygulamalar hastalarımızın en kısa sürede günlük yaşamına dönmesini sağlaması ve kozmetik açıdan avantajlı olması nedeniyle kullandığımız başarı oranı yüksek tedavilerdendir.

Adrenal kisti ameliyat teknikleri arasında her uygulamada olduğu gibi laparoskopik ve robotik tekniklerde de riskler bulunmaktadır. Örneğin kanama riski minimum düzeydedir. Kistlerin nüksü de risk olarak gösterilse de oldukça düşük ihtimallerdir.

[widget-189]

Hastalarımızın adrenal kisti ameliyatı sonrasında iyi bir şekilde istirahat etmesi, sağlıklı beslenmesi ve kontrollerini aksatmaması önemlidir. Adrenal kisti ameliyatı ve adrenal kisti cerrahisinde kullandığımız yöntemler hakkında bilgi almak isterseniz kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05