+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Kimlerde Görülür?

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Risk Grubunda Mısınız?

Adrenalin ve kortizon gibi düzenleyici hormonların üretildiği böbrek üstü bezlerinde kanser oluşması mümkündür. Böbrek üstü bezi kanseri belirli bir hormonun çok fazla veya az üretilmesine neden olabilir.

[widget-225]

Böbrek üstü bezlerindeki tümörlerin büyük bir kısmı iyi huyludur.

Bu tümörler çok büyüyebilir ve mide gibi yakın organlara baskı yapabilir, ancak vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. Bu gibi durumlarda, hastalar dolgunluk hissi ve açıklanamayan kilo kaybı yaşayabilirler. Kötü huylu olduğu vakaların küçük yüzdesinde, kanser ilerleyene kadar belirti vermeyebilir.

Böbrek üstü bezi kanserinde belirtiler mevcutsa, bunlar tümörün fonksiyonel durumuna ve salgılanan hormonun türüne bağlı olarak değişmektedir. Çoğunlukla, adrenal kanserin uyarı işaretleri belirgin değildir. Bu nedenle böbrek üstü bezi kanserinin erken evrelerde teşhis edilmesi zordur. Ürolog tarafından istenen kan ve idrar testleri, yüksek hormon seviyelerini tespit etmeye yardımcı olabilir. Peki, böbrek üstü bezi kanseri kimlerde görülür? 

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Nasıl Belirti Verir?

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri böbrek üstü bezi kanseri çok ilerleyene kadar genellikle ortaya çıkmaz.

Böbrek üstü bezi iyi kanlanan bir organ olduğu için vücudun başka yerlerinde köken alan kanserlerin yayılma yapabileceği organlardan biri de böbrek üstü bezleridir. Böbrek üstü bezi metastatik kanseri daha çok böbrek kanserinin yayılımı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri olarak şunları sıralayabiliriz;

  • Ağrı
  • Yorgunluk
  • Kilo kaybı
  • Yüksek tansiyon
  • Sık idrara çıkma
  • Kas krampları
  • Bacaklarda veya kollarda kas kaybı
  • Hafif diyabet
  • Yüz, kol ve sırtta anormal kıl büyümesi
  • Erkeklerde cinsel dürtü kaybı

Yukarıda bahsettiğimiz böbrek üstü bezi kanseri belirtileri hormonlarla ilişkilidir. Kanser hangi hormona etki ederse o hormona dair belirtiler ortaya çıkmaktadır.

[widget-226]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Risk Grubu

Böbrek üstü bezi kanseri kimlerde görülür sorusunun cevabı merak edilmektedir. Birçok kanser türünde olduğu gibi, adrenal kanser geliştirme riski, sigara içme ve kanserojenlere maruz kalma gibi belirli yaşam tarzı alışkanlıkları ve çevresel faktörler tarafından artabilmektedir. Ek olarak, genetik sendromlar da adrenal kanserin gelişiminde rol oynamaktadır.

Böbrek üstü bezi kanseri genellikle orta yaşlı erişkinlerde görülmektedir. Aynı zamanda daha önce bu kanseri yaşamış olan bir aile yakını bulunan kişilerin de genetik olarak risk altında olduğu bilinmektedir.

[widget-148]

Böbrek üstü bezi kanseri için önlem almak elinizde!

Böbrek üstü bezi kanseri çok nadir görülen bir kanser türü olmasına rağmen herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle geç teşhis edilmekte ve bu da böbrek üstü bezi kanseri tedavi şansını düşürmektedir. Böbrek üstü bezi kanseri kimlerde görülür ya da böbrek üstü bezi kanseri nasıl belirti verir gibi sorularınızın ayrıntılı cevapları için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05