+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kisti Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Adrenal Kanseri Riski Taşıdığınızı Nasıl Anlarsınız?

Her böbreğin üstünde üçgen şekilli bir adrenal bez bulunmaktadır. Bu bezlere böbrek üstü bezi de denmektedir. Her adrenal bezde bir dış adrenal korteks bulunur. Aldosteron ve kortizol dahil olmak üzere belirli steroid hormonları üretmekten sorumludur. Her bezde ayrıca adrenalin ve noradrenalin dahil olmak üzere başka hormonlar üreten bir iç adrenal medulla da bulunur.

Adrenal bezler, endokrin sisteminin başka bir parçası olan hipofiz bezi tarafından kontrol edilmektedir. Beyinde yer alan hipofiz bezi, endokrin bezlerinin ana kontrolörüdür. Anormal sinyaller, adrenal bezde üretilen hormon miktarını bozabilir. Hormonal dengesizlikler ise çeşitli belirtilere ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Adrenal kisti böbrek üstü bezleri ile alakalı oluşabilecek sağlık sorunları arasındadır.

[widget-190]

Adrenal Kisti Nedir? Kiste Sebep Olan Etmenler Neler?

Adrenal kisti nedir sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki bu durum genellikle nadir olarak görülen bir hastalıktır. Böbrek üstü bezlerinde oluşan adrenal kistler çeşitli türlerde olabilmektedir. Genellikle bir inceleme sırasında rastlantısal bir biçimde fark edilen adrenal kistler böbrek üstü bezlerinin hormonal dengesizlikleri nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Adrenal kistler genellikle görüntüleme işlemleri veya cerrahi sırasında rastlantısal olarak keşfedilen tek taraflı lezyonlardır. Endotelyal veya lenfanjiyomatöz kistler bu lezyonların yaklaşık %45'ini oluşturur ve genellikle 0.1 ile 1.5 cm çapında küçüktürler.

Adrenal kisti nedenleri herkes tarafıdnan emrak edilmektedir. Sürrenal kisti ya da böbrek üstü bezi kisti olarak da bilinen adrenal kistlerinin neden oluştuğu konusunda yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Adrenal kisti nedenleri arasında adrenal kanama, Wilms tümörü, tromboembolik hastalık, bajteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları bulunmaktadır.

Adrenal kisti nedenleri hala araştırılmakta olduğundan ve nadir görülen bir hastalık olması nedeniyle nedenleri ile alakalı daha detaylı açıklama yapmak mümkün değildir.

[widget-189]

Adrenal (Böbrek Üstü Bezi) Kisti Belirtilerine Dikkat Edin!

Adrenal kisti belirtileri ile alakalı birçok durum merak edilmektedir. Ancak adrenal kisti nadir görülen ve genellikle bazı görüntüleme testleri sırasında rastlantı sonucu bulunan bir hastalık olması nedeniyle çoğu zaman belirti göstermezler. Ancak adrenal kistin büyümesi durumunda hormonal dengesizliklerin ortaya çıkması ve hemotom oluşması ihtimali yüksektir.

Adrenal kisti oluşumlarında önemli olan düzenli ürolog muayenesi, erken tanı ve tedavidir. Hızlı teşhis, herhangi bir sorun olmadan tedavinin yapılmasını sağlayacaktır. Adrenal kisti nedir, adrenal kisti belirtileri nelerdir daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05