+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri

Hangi Belirtiler Görüldüğünde Kliniğe Başvurmalı?

Böbrek üstü bezi kanseri nasıl anlaşılır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Dünya çapında çok fazla görülme sıklığı bulunmayan böbrek üstü bezi kanseri çoğu zaman çocuklukta görülür ve erken teşhis ile tedavi edilir. Ancak en sık görülme yaşı ise 30-65 yaş arasıdır. Genellikle çok fazla belirti vermeyen bu kanser tipinde görülen belirtilerin farklı hastalıklardan kaynaklandığı düşünülebilir.

[widget-225]

Böbrek üstü bezi kanserinde belirtilerin gözlemlenmesi tedavinin seyri için çok önemli!

Böbrek üstü bezi kanseri belirtilerinin iyi izlenmesi tedavinin nasıl planlanması gerektiği ile ilgili ipuçlarını bizlere vermektedir. Böbrek üstü bezi tümörü belirtilerinin izlenmesi, mümkün olan en hızlı şekilde tanının yapılması ve hastaya uygun yöntemin belirlenmesi için klinik ortamında çalışılması gerekmektedir.

Kanserin önlenebilmesi için de gözlem tekniğinin kullanılması ya da tanı uygulamalarının yapılması çözüm olabilmektedir. Uzman ürolog kontrolünde yapılacak tedaviler etkili sonuç verecektir.

Böbrek Üstü Bezi (Adrenal) Tümörü Belirtileri

Böbrek üstü bezi tümörü belirtileri çoğu hastada kendini gösterse de bazen belirtilerin görülmemesi de mümkündür. Aslında bazı hastalar böbrek üstü bezi kanseri belirtileri yaşamadıkları halde bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya başka bir nedenden dolayı yapılan farklı bir görüntüleme testinde kanser olduklarını öğrenebilirler.

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri çeşitli faktörlere bağlıdır;

Tümörün tipi, tümörün aşırı hormon üretip üretmediği, hangi hormonun aşırı üretildiği belirlenmelidir. Böbrek üstü bezi tümörü belirtileri çoğu zaman artan hormonlara göre ortaya çıkmaktadır. Buna göre hangi hormon artışının ne gibi belirtilere neden olacağını aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür:

Böbrek üstü bezi kanseri çok fazla aldosteron hormonu üretimine neden olursa şu adrenal tümörü belirtileri görülebilir;

  • Aşırı susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • Yüksek tansiyon
  • Kas krampları
  • Zayıflık

Böbrek üstü bezi kanseri çok fazla kortizol hormonu üretimine neden olursa depresyon, morarma, boyun ve omuz arkasında yağlanma, kilo alımı gibi belirtiler görülebilir. çok fazla östrojen hormonu üretimine neden olduğunda ise meme büyümesi ve iktidarsızlık sorunu ile karşılaşılabilir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları ve belirtiler

Böbrek üstü bezi kanseri tek başına çok fazla görülen bir kanser tipi değildir. Ancak böbrek üstü bezlerinin ana görevi horman üretmek olduğu için böbrek üstü bezi kanseri buna bağlı olarak çeşitli hastalıklara neden olabilir. 3 tip kanserli adrenal tümör vardır. Bunlar adrenal kortikal karsinomlar, nöroblastomlar ve bazı feokromasitomalar. Bu tümörlerin çoğu aldosteron, kortizol, östrojen ve testosteron dahil olmak üzere hormonların aşırı üretimine neden olur. Buna göre böbrek üstü bezi kanseri belirtileri şu şekildedir;

  • Cushing sendromu: Böbrek üstü bezi kanseri ile beraber vücuttaki aşırı kortizol üretimi bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Feokromositoma: Böbrek üstü bezinin iç kısmında üretilen salgılardaki bozulmayla ortaya çıkan bu durumun ana belirtilerinden biri yüksek tansiyondur.
  • Hiperaldosteronizm: Böbrek üstü bezi kanseri sonrasında vücutta potasyum ve sodyum düzeylerini kontrol eden hormonların aşırı üretilmesi sonucunda ortaya çıkar ve yüksek tansiyon belirtisiyle kendini gösterir.

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri gözlenmesi halinde mutlaka doktor kontrolü gereklidir. Aksi halde ileri evrelerde hastanın böbreğini kaybetmesi söz konusu olabilir.

[widget-226]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Artık Önlenebilir!

Böbrek üstü bezi kanseri için sigara kullanmak haricinde bilinen önlenebilir risk faktörleri olmadığından, bu hastalığın önlenmesi kişiye bağlıdır. Eğer sağlıklı beslenme düzeni sağlanır ve sigara kullanımı azaltılırsa hastanın böbrek üstü bezi kanseri tedavisi olumlu seyirde ilerleyebilir.

Sigara kullananlar dikkat! Böbrek kanseri tetikleyicisi sigarayı hayatınızdan uzaklaştırın!

Yukarıda bahsettiğimiz böbrek üstü bezi kanseri belirtileri arasında bir veya birkaçı hayatınızdaysa hemen kliniğimize danışmanızda fayda vardır. Böbrek üstü bezi hastalıklarında erken teşhis sonrasında tedavi planı ile kanserden kurtulmak mümkündür. Sağlığınıza dikkat edin!

İhmal Etmeyin!

Adrenal kistlerin boyut ve yapısının değişip değişmediğini izlemek için düzenli doktor kontrolleri ve görüntüleme çalışmaları gereklidir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05