+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vezikoüreteral Reflü Nedenleri

Böbrek Reflüsünde Kimler Risk Altında?

Vezikoüreteral reflü, böbrek reflüsü olarak da bilinmekte ve idrarın mesaneden üst idrar yoluna anormal akışı oalrak açıklanmaktadır. İdrar yolu, atıkların ve ekstra suyun giderilmesi için vücudun drenaj sistemidir. İdrar yolu iki böbrek, iki üreter, bir mesane ve bir üretra içerir.

[widget-206]

Vezikoüreteral reflünün altında yatan nedenler neler?

Kan böbrekler boyunca akar ve böbrekler, atıkları ve ekstra suyu süzerek, idrarı oluşturur. İdrar, üreterler adı verilen iki dar borudan geçer. İdrar daha sonra mesane adı verilen balon benzeri bir organda saklanır. Mesane boşaldığında idrar, mesanenin dibinde üretra adı verilen bir tüp yoluyla vücuttan dışarı akar.

Vezikoüreteral reflü nedir sorusunun cevabını yukarıda vermiş olsak da vezikoüreteral reflü neden olur sorusunun cevabını almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Vezikoüreteral Reflü Nedenleri

Vezikoüreteral reflü söz konusu olduğunda, idrar bir veya daha fazla üretere ve bazı durumlarda bir veya iki böbreğe geri akabilir. Vezikoüreteral reflü türleri durumun hangi organları etkilediğine göre ayrılmaktadır. Vezikoüreteral reflü tek bir böbreği etkilerse unilateral reflü olarak adlandırılır ve hem üreterleri hem de böbrekleri etkilerse bilateral reflü denir.

Vezikoüreteral reflü sorununa erken tanıda hızlı tedavi!

İdrar sistemi atık ürünleri vücuttan atmak söz konusu olduğunda ayrı rollere sahiptir. Vezikoüreteral reflü primer ve sekonder olarak iki şekilde gelişebilir. Vezikoüreteral reflü nedenleri ise şöyledir;

 • Birincil vezikoüreteral reflü: Vezikoüreteral reflünün saha yaygın görülen şeklidir ve doğumdan önce ortaya çıkan bir kusurdur. Bu tip vezikoüreteral reflü, genetik olabileceğini gösteren, ancak kusurun kesin nedeni bilinmeyen ailelerde ortaya çıkabilir.
 • Sekonder vezikoüreteral reflü: Bu reflü formunun sebebi, mesane kasının tıkanması, bozulması ya da normal mesane boşalmasını kontrol eden sinirlerin hasar görmesi nedeniyle mesanenin uygun şekilde boşalmamasından kaynaklanır.

Vezikoüreteral reflü nedenleri ile alakalı araştırmalar hala devam etmektedir, ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi genetik veya yapısal sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

[widget-199]

Vezikoüreteral reflü belirtileri – İdrar yolu enfeksiyonu en büyük habercisi!

Vezikoüreteral reflü belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Ancak idrar yolu enfeksiyonları genellikle vezikoüreteral reflüsü olan kişilerde görülür. İdrar yolu enfeksiyonları da her zaman fark edilir belirti ve semptomlara neden olmaz. Ancak vezikoüreteral reflü belirtileri olarak şunalrı sayabiliriz;

 • İdrar yapmak için güçlü bir dürtü
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrarda kan görülmesi veya kötü kokulu idrar
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Bağırsak hareketlerinde kontrol kaybı veya kabızlık
 • Yüksek tansiyon
 • İdrarda protein görülmesi
 • Böbrek yetmezliği

Doğumdan önce saptanabilen vezikoüreteral reflünün başka bir belirtisi de bir veya her iki böbreğin büyümesidir. Vezikoüreteral reflü ile ilgili birincil sorun böbrek hasarıdır. Reflü ne kadar şiddetli olursa, komplikasyonlar daha ciddi olur.

[widget-207]

Vezikoüreteral Reflü Komplikasyonları – Erken Tanı İle Kesin Tedavi!

Vezikoüreteral reflü ilerlemesi durumunda bazı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Tedavi edilmemiş vezikoüreteral reflü böbrek dokusuna kalıcı hasar veren reflü nefropatisi olarak da bilinen yaralara yol açabilir. Yaygın yara izi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği sorununa yol açabilir.

Böbrekler, kan dolaşımından gelen atıkları temizlediğinden, vezikoüreteral reflünün böbreklere zarar vermesiyle yüksek tansiyon ortaya çıkabilir.

Uzman hekim kontrolü ve tedavi şart!

Vezikoüreteral reflü belirtileri hafife alınmamalı, üroloji muayenesi ve ürolog destekli tıbbi bir yardım için zaman kaybedilmemelidir. Vezikoüreteral reflü belirtileri veya vezikoüreteral reflü nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05