+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Sonrası Dikkat Edilecekler

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Sonrası Dikkat Edilecekler

Böbrek üstü bezi kanseri, böbreklerde bulunan adrenal bezlerde başlayıp sıklıkla hormon üretimine yol açan, oldukça nadir görülen ancak potansiyel olarak ölümcül bir kanser türüdür. Böbrek üstü bezi kanseri nadir görülmekle beraber, yaygın olarak genç yetişkinlerde veya 6 yaşın altındaki çocuklarda teşhis edilir. Erken evrelerinde böbrek üstü bezi kanseri teşhisi yapıldığında iyileşebilir olmasına rağmen, böbrek üstü bezi kanseri ilk evrelerde belirti vermediğinden dolayı geç teşhis edilmektedir.

Böbrek üstü bezi kanseri teşhisi erken dönemde yapıldığında ve cerrahi olarak çıkarılabildiğinde, beş yıllık sağ kalım oranı %50-60'tır. Böbrek üstü bezi kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler merak edilmektedir. ancak öncesinde böbrek üstü bezi kanseri teşhis ve tedavisi ile alakalı birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır.

 [widget-225]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Ancak hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna ve kanserin yayılımına bağlıdır. Erken evrelerde teşhis edilen böbrek üstü bezi kanseri için aktif gözetim yeterli olurken ilerleyen evrelerdeki kanserlerde daha farklı tedaviler tercih edilebilir. Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için kullanılan yöntemler şunlardır;

Cerrahi: Böbrek üstü bezi kanseri söz konusu olduğunda kanserden etkilenen adrenal bezleri çıkarmak için cerrahi tercih edilir. Cerrahi işlem sırasında böbrek üstü bezini çevreleyen dokular ve lenf düğümleri de çıkarılabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için anti kanser ilaçlar kullanır. Kemoterapi aşırı hormonların neden olduğu sıkıntılı belirtileri kontrol etmek için böbrek üstü bezi kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda, ameliyattan sonra kanserin geri gelme olasılığını azaltmak için de kullanılabilir.

Radyoterapi: Böbrek üstü bezi kanseri tedavisinde radyoterapi kullanılabilir. Bu yöntem kemiğe yayılan kanserin küçülmesi için çok yararlı olabilir. Ameliyattan sonra erken evre böbrek üstü bezi kanseri için de radyoterapi kullanılması mümkündür.

[widget-226]

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenleri İhmal Etmeyin

Böbrek üstü bezi kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler her hasta tarafından merak edilmektedir. Böbrek üstü bezi kanseri sonrasında hastanın belirtilen süre boyunca istirahat etmesi önemlidir. Aynı zamanda reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve ürolog tarafından verilen talimatlara uyulmalıdır.

Böbrek üstü bezi kanseri sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması her hastada değişkenlik gösterir. Tam iyileşmesinin ardından hastanın günlük hayatına dönmesi mümkündür. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05