+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Azospermi Tedavisinde Mikro TESE Uygulamaları

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmaması olarak tanımlanan bir sorundur. Kısırlık nedenlerinden biri olarak gösterilen azospermi, tıkanıklığa bağlı olan ve olmayan olmak üzere iki grupta incelenir. Kısırlık sorunu ile doktora başvuran erkeklerin ise yaklaşık % 7’sinde kandaki akyuvarlara bakılarak yapılan testlerde azospermi tespit edilmektedir.

Azospermi tedavisi, sperm taşıyıcı kanalların açık olmasına rağmen testislerde olgun sperm üretiminin yeterli olmadığı zamanlarda uygulanmaktadır. Azospermi altında yatan nedenlerin araştırılarak tanı ve tedavinin en kısa sürede yapılması özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için önemlidir. Azospermi hastaları için en ideal tedavi yöntemi cerrahidir. Azospermi tedavisi sayesinde son yıllarda geliştirilen teknoloji sayesinde sperm hücresi elde etmek mümkündür. Peki, azospermi nasıl tedavi edilir, mikro TESE nasıl uygulanır, erkeklerde kısırlık tedavisi nasıl sonuç verir?

 [widget-239]

Mikro TESE Olarak Adlandırılan Bu Yöntem Dışında;

MESA (mikroepididimal sperm aspirasyonu), PESA (Perkutan sperm aspirasyonu), TESA (Testiküler sperm aspirasyonu), MİKRODİSSEKSİYON TESE (microTESE) yöntemleri de kullanılmaktadır. Mikro TESE, yumurtalık dokusunu mikroskop altında inceleme yöntemidir. Mikroskobik TESE yöntemi biyopsi yöntemlerinden neredeyse en başarılı olanıdır.

Mikroskobik TESE işlemi sonucunda testislerden edilen sperm hücresiyle, gebeliği gerçekleştirmek için mikroenjeksiyon uygulanır. Mikro TESE yapılırken tek kesi ile testis açılır ve doku mikroskop ile büyütülerek sperm üretimi olan bölgeler tespit edilir ve o bölgelerden doku örnekleri alınır. Azospermi tedavisi mikro TESE yöntemi sayesinde testisteki doku kaybı daha az olmakta ve testosteron hormonu salgılanması düşük düzeyde etkilenmektedir. Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır.

Azospermi tedavisinden 2 – 3 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir. Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün sıkı iç çamaşırı veya suspansuar kullanmaları önerilir. Erkek kısırlık tedavisi mikro TESE'den sonra ağır bedensel aktivite ve cinsel ilişki 15 gün kadar ertelenir.

Mikro TESE Kaç Defa Yapılabilir?

Mikro TESE nasıl uygulanır diyenler için yapılan işlem sonrasında tekrar eden azospermi olguları için mikro TESE yapılır diyebiliriz. Ancak Mikro TESE uygulamasının kaç kez yapılacağını hastamızın genel sağlık durumu belirlemektedir.

Testis büyüklükleri, hormonal değerler, önceki işlemlerde bulunan sperm hücrelerinin kalitesi ve miktarı gibi kriterlere göre mikro TESE tedavisi tekrarlanabilir. Erkeklere kısırlık tedavisi için kararı üroloji uzmanı verir. 

[widget-240]

Azospermi tedavisi için kullanılan mikro TESE cerrahi bir işlemdir ve cerrahi işlemlerin risklerini taşımaktadır. Mikro TESE tedavisi sonrasında işlem yerinde kanama, enfeksiyon, ağrı, testis boyutlarında küçülme gibi riskleri vardır.  Azospermi Mikro TESE tedavisi hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05